Duyuru 1. Seviye Yangın Eğitici Eğitimi Başlıyor

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında İş Güvenlik Uzmanı tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. İş Güvenlik Uzmanı

  İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi  Merhaba Arkadaşlar,
  Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik madde 129 gereği yılda en az 1 kere yangın ve tahliye tatbikatı yapmalı ve aynı zamanda çalışanları yangın ve yangından korunma hakkında eğitmelisiniz ancak bunları iş güvenlik uzmanı olarak sizlerin yapma yetkisi bulunmuyor. Dışarıdan (İtfaiye veya yetkili kurumlardandan) destek almanız gerekiyor. Bu eğitimi kendiniz vermek isterseniz "1. Seviye Yangın Eğitici Eğitimi" ' ni başarıyla tamamlayarak yetkilendirilmiş olmanız gerekiyor. İzmir' de yer alan Gediz Üniversitesi' nin katkılarıyla açılacak olan eğitim, ön kayıtlar dolar dolmaz başlıyor o yüzden acele etmekte fayda var. Aşağıdaki linkten başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

  http://gesembasvuru.gediz.edu.tr/kurs/


   
 2. turanmst

  turanmst TÜİSAG Üyesi

  Eğitim almakta fayda vardır elbet ama bu bir zorunluluk değildir kesinlikle, yasaların hiç bir yerinde 1. seviye yangın eğitimi diye bir şey yoktur, yönetmelik maddesi aşağıdaki gibidir aksini söyleyen varsa İSPAT ETSİN....bu eğitimi zorunlu diyerek dayatanlar ya yönetmelik bilmiyor yada milleti dolandırmak istiyor. bende yangın eğitimi almak isterim tabiki ama bu zorunluluk için değil kendimi geliştirmek için olabilir.
  işyerlerinde acil durumlar hakkında yönetmelik madde (3)
  Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

   
  SİBEL TURAN AÇAR bu yazıya teşekkür etti.
 3. İş Güvenlik Uzmanı

  İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Bu eğitim zorunlulukla alakalı değil yetkinlikle alakalıdır.

     

   
 4. turanmst

  turanmst TÜİSAG Üyesi

  evet yetkinlik olarak haklısınız iş güvenliği uzmanı tatbikat yapacağım derken fabrikayı yakmamalı ama siz yukarıda demişşiniz ki '' yangından korunma hakkında eğitmelisiniz ancak bunları iş güvenlik uzmanı olarak sizlerin yapma yetkisi bulunmuyor.'' benim karşı cıktığım nokta burası yoksa bende katılmak isterim

   
  okhan bu yazıya teşekkür etti.
 5. seçil mm

  seçil mm TÜİSAG Üyesi

  çalıştığımız iş yerinin götürü usulü çalıştığı ustalar ve dış ortamda değişkenlik gösteren bir işi varsa
  diyelim tesisat döşüyor ama her seferinde başka bir eve ve tek günlük işler risk analizi nasıl yapılacak

     

   
 6. turanmst

  turanmst TÜİSAG Üyesi

  risk analizi bölümünde aradığını bulabilirsin biz yangın eğitimini tartışıyoruz seçil hanım :D
  Ustalara isg eğitimi ver çok fonksiyonlu bir risk analizi yap yani tesisatçı gidipte iplik bağlamaz riskler 3 aşağı 5 yukarı aynıdır işyeri değişkendir

   
 7. İş Güvenlik Uzmanı

  İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi

  Turan Bey,
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu madde 13 "EK-1' deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir." ibaresi açıkca bir iş güvenlik uzmanının yangın eğitimini veremeyeceğini belirtir. Burada bahsedilen acil durum ekipleri eğitimi değil, tüm çalışanlara verilmesi zorunlu olan "Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma" eğitimidir. İş güvenlik uzmanı olarak yangın eğitimini veren, tatbikatı yapan ve altına imzasını atan birçok arkadaşımız var ve ne kadar büyük bir risk altına girdiklerinin de belki de farkında değiller. 1. Seviye Yangın Eğitici Eğitimi sizi tabiki yangın konusunda uzman yapmayacaktır ama yetkilendirecektir. Eğitimi veriyorsanız, olumsuz bir durumla karşılaşmanız halinde en azından göstereceğiniz bir belge olacaktır.
   
  eraly60 bu yazıya teşekkür etti.
 8. turanmst

  turanmst TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu madde 13 çalışmaktan kaçınma hakkından bahseder :D sanırım çalışanların isg eğitim usul ve esasları hk. yönetmelikten bahsediyorsunuz. orada eğitimi verebilecek kişileri 2 gruba ayırmıştır. 1. grup igu ve ih dir. 2. grup ise kamu kurumları, üniversiteler, afad gibi yetkinliğe sahip brimlerdir. 2 gruba ayırmasının sebebi grupların kendi içerisinde yeterli olarak görülmesidir. yani genel konuları herkes teknikkonuları igu, saglıkları ih verir.2. grupta ise üniveriteler, kamu kurumları grubudur burada eğitimi verebilecek kişileri uzmanlıklarına göre versin demesindeki amaç itfaiyenin tutupta iş ekipmanlarını doğru kullanma eğitimi vermesini engellemektedir. zaten bir igu ve ih sınava girerken ek1 de yer alan tüm konulardan sınava tabi tutulur ve sonucunda uzman ünvanını alır(bence aşırı yetersiz olsa da ) yani bakanlık patlama ve yangınla ilgili zaten sınav yapıyor, ve kanunlarca yetrlilik ünvanı veriliyor(1. seviye yangın eğiticisi yeterliliğini gösterir mantıklı bir madde gösterin bende alayım bu eğitimi alan arkadaşlarım ve araştırmalarım sonucunda gördüm ki birkaç üniverite hariç bu eğitimi veren kişilerinde çok bir bilgisi yok benim bildiğim izmir ankara ve istanbul b.ş.b lerinin itfaiye teşkilatlarının eğitim brimleri var ama dışarıya eğitim olarak hizmet vermediklerini söylemişlerdi geçen sene bana)keşke verilse ama yangın için yangın eğiticisi, kimyasal vermek için kimyasal eğiticisi, kaldırma yöntemleri için kaldırma yöntemleri eğiticisi, yada yasal mevzuatı vermek için avukat veya mali müşavir olmaya yada ilkyardım için ilkyardım uzmanı hekim(yasaya göre çalışanların %10 u ilkyardım uzmanı hekimden alması zorunludur yalnızca) gerek yok, eğitiminiz hakkında yakın çevremde açılacak bir kursa bende katılmak istiyorum ama bu zorunluluk olduğu için değil kendimi geliştirmek için olabilir, yukarıda yazdığınız dayanak bence yetersiz bir dayanaktır.işyerlerinde acil durumlar hk. yönetmetmelik madde 3 'ün üstüne bence çıkamamıştır.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica