Soru 1-2 Çalışanı Olan Işyerlerinde Acil Eylem Planı Nasıl Olmalıdır?

Konu, 'Acil Durum Eylem Planları' kısmında unforgiven2 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Cem BAYDAR

Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

Eğitimi itfaiye de verebilir. Ama eğitim işyerinde İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi de verebilir. diyor yönetmelik. (İşyerlerinede Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik Madde:15/3)

Hakan Safran bu yazıya teşekkür etti.
  2. Hakan Safran

Hakan Safran TÜİSAG Üyesi

Tatbikat
    MADDE 13 – (1) Hazırlanan acil durum planının uygulama adımlarının düzenli olarak takip edilebilmesi ve uygulanabilirliğinden emin olmak için işyerlerinde yılda en az bir defa olmak üzere tatbikat yapılır, denetlenir ve gözden geçirilerek gerekli düzeltici ve önleyici faaliyetler yapılır. Gerçekleştirilen tatbikatın tarihi, görülen eksiklikler ve bu eksiklikler doğrultusunda yapılacak düzenlemeleri içeren tatbikat raporu hazırlanır.
    (2) Gerçekleştirilen tatbikat neticesinde varsa aksayan yönler ve kazanılan deneyimlere göre acil durum planları gözden geçirilerek gerekli düzeltmeler yapılır.
    (3) Birden fazla işyerinin bulunduğu iş merkezleri, iş hanlarındaki işyerlerinde tatbikatlar yönetimin koordinasyonu ile yürütülür.

Bünyesinde isg uzmanı bulundurma veya desteği alma zorunluluğu bulunmayan ( az tehlikelide 07.2016'ya, tehlikeli ve çok tehlikeli'de 01.2014'e kadar ) işyeri için tatbikatın işverenin kendisi veya yangın eğitimi almış bir çalışan nezdinde yapılıp, raporlanması yeterli midir?

3. chemistanbul

chemistanbul Banned

dün bunu itfaiye eğitim daire başkanlığına sordum ve yönetmelikleri tekrar inceledim.benim ulaştığım ve görüştüğüm kişinin verdiği cevap YAPABİLİR oldu. ancak genel prosedür olarak, yapılacak çalışma daha önceden kağıt üzerinde tasarlanmalı.zira tahliyeler esnasında yaralanmalar olabiliyormuş.

Hakan Safran bu yazıya teşekkür etti.
  4. Beyza Ş.

Beyza Ş. TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba,
    Ben bu konu ile ilgili bakanlığı aradım ve 10 dan az çalışanı olan tehlikeli sınıf için bana; acil durumlara müdahale
    edilmesi ve ilk yardım, acil tıbbi müdahale, kurtarma ve yangınla mücadele konularında,
    işyeri dışındaki kuruluşlarla irtibatın sağlanması ve yetkilinin haberdar edilmesi gibi gerekli
    düzenlemelerin yapılması için en az bir destek elemanının yeterli olduğunu söylediler. Bir kişiyi ilkyardım eğitimine gönderdim ve bu kişiyi destek elemanı olarak atıcam. Yani acil durumlarla ilgili ekip kurmaya gerek yok. Bu kişiye yangın eğitimi de aldırdıktan sonra sorun kalmıcak.

canfidan ve mikail güneş bu yazıya teşekkür etti.
  5. Oğuzhan YAVUZ

Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi

6. fundasakal

fundasakal TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar 2 çalışanı olan az tehlikeli bir yere adp hazırlarken tahliye şemasının dışında nasıl bir döküman vermeliyiz?

7. mikail güneş

mikail güneş TÜİSAG Üyesi

arama kurtarma ve tahliye eğitimleri de gerekmez mi?bu eğitimler afad ve itfaiyeden mi aldırılacak?

8. mehmet oğuz

mehmet oğuz TÜİSAG Üyesi

peki tek başına çalıştığı halde eşini yanında sigortalı gösteren bakkalda napcaksınız. :D

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica