Soru : 1-2 Çalışanı Olan Işyerlerinde Acil Eylem Planı Nasıl Olmalıdır?

Cem BAYDAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
a) Arama, kurtarma ve tahliye,
b) Yangınla mücadele,
konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.
(3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.
(4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.

(5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

Şimdi Ekip oluşturabilmemiz için asgari ölçek olarak çalışan sayısı çok tehlikeli sınıf için 30'u, tehlikeli sınıf için 40'ı, az tehlikeli sınıf için 50'yi geçmesi mi gerekiyor?
Bir de ''uygun donanıma sahip ve özel eğitimli'' olabilmesi için çalışanın bu iki konu için itfaiye tarafından mı eğitilmesi gerekiyor?

Eğitimi itfaiye de verebilir. Ama eğitim işyerinde İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi de verebilir. diyor yönetmelik. (İşyerlerinede Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik Madde:15/3)

Hakan Safran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Tatbikat
MADDE 13 – (1) Hazırlanan acil durum planının uygulama adımlarının düzenli olarak takip edilebilmesi ve uygulanabilirliğinden emin olmak için işyerlerinde yılda en az bir defa olmak üzere tatbikat yapılır, denetlenir ve gözden geçirilerek gerekli düzeltici ve önleyici faaliyetler yapılır. Gerçekleştirilen tatbikatın tarihi, görülen eksiklikler ve bu eksiklikler doğrultusunda yapılacak düzenlemeleri içeren tatbikat raporu hazırlanır.
(2) Gerçekleştirilen tatbikat neticesinde varsa aksayan yönler ve kazanılan deneyimlere göre acil durum planları gözden geçirilerek gerekli düzeltmeler yapılır.
(3) Birden fazla işyerinin bulunduğu iş merkezleri, iş hanlarındaki işyerlerinde tatbikatlar yönetimin koordinasyonu ile yürütülür.

Bünyesinde isg uzmanı bulundurma veya desteği alma zorunluluğu bulunmayan ( az tehlikelide 07.2016'ya, tehlikeli ve çok tehlikeli'de 01.2014'e kadar ) işyeri için tatbikatın işverenin kendisi veya yangın eğitimi almış bir çalışan nezdinde yapılıp, raporlanması yeterli midir?

chemistanbul

Banned
dün bunu itfaiye eğitim daire başkanlığına sordum ve yönetmelikleri tekrar inceledim.benim ulaştığım ve görüştüğüm kişinin verdiği cevap YAPABİLİR oldu. ancak genel prosedür olarak, yapılacak çalışma daha önceden kağıt üzerinde tasarlanmalı.zira tahliyeler esnasında yaralanmalar olabiliyormuş.

Beyza Ş.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba,
Ben bu konu ile ilgili bakanlığı aradım ve 10 dan az çalışanı olan tehlikeli sınıf için bana; acil durumlara müdahale
edilmesi ve ilk yardım, acil tıbbi müdahale, kurtarma ve yangınla mücadele konularında,
işyeri dışındaki kuruluşlarla irtibatın sağlanması ve yetkilinin haberdar edilmesi gibi gerekli
düzenlemelerin yapılması için en az bir destek elemanının yeterli olduğunu söylediler. Bir kişiyi ilkyardım eğitimine gönderdim ve bu kişiyi destek elemanı olarak atıcam. Yani acil durumlarla ilgili ekip kurmaya gerek yok. Bu kişiye yangın eğitimi de aldırdıktan sonra sorun kalmıcak.

Oğuzhan YAVUZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
:alkış: Beyza Hnm

fundasakal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar 2 çalışanı olan az tehlikeli bir yere adp hazırlarken tahliye şemasının dışında nasıl bir döküman vermeliyiz?

mikail güneş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba,
Ben bu konu ile ilgili bakanlığı aradım ve 10 dan az çalışanı olan tehlikeli sınıf için bana; acil durumlara müdahale
edilmesi ve ilk yardım, acil tıbbi müdahale, kurtarma ve yangınla mücadele konularında,
işyeri dışındaki kuruluşlarla irtibatın sağlanması ve yetkilinin haberdar edilmesi gibi gerekli
düzenlemelerin yapılması için en az bir destek elemanının
yeterli olduğunu söylediler. Bir kişiyi ilkyardım eğitimine gönderdim ve bu kişiyi destek elemanı olarak atıcam. Yani acil durumlarla ilgili ekip kurmaya gerek yok. Bu kişiye yangın eğitimi de aldırdıktan sonra sorun kalmıcak.
arama kurtarma ve tahliye eğitimleri de gerekmez mi?bu eğitimler afad ve itfaiyeden mi aldırılacak?

mehmet oğuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
peki tek başına çalıştığı halde eşini yanında sigortalı gösteren bakkalda napcaksınız. :D

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.