Yüksekte Çalışma Eğitim Belgesi

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, yüksekte çalışma eğitim belgesi ile ilgili birkaç sorum olacaktı. Yüksekte Çalışma Eğitim Belgesi ile ilgili piyasada iş güvenliği uzmanları, fiyatı karşılığında ayrı eğitim veriyorlar. Ama yönetmelikte sanırım temel isg eğitimi içinde de verilebileceği belirtiliyor. Bu durumda bu eğitimin iş güvenliği uzmanının görevi dahilinde olduğunu düşündüm. Yani bu eğitim için ek bir fiyat istenebiliyor mu? Yoksa özel bir eğitim olarak değerlendirip temel isg eğitimi süresinin yetmeyeceği düşünülerek mi ayrı fiyat isteniyor? Ayrıca aşağıdaki sorulama da cevap verebilirseniz sevinirim.
1."İSG Temel Eğitim Belgesi"ndeki diğer konular bölümüne yüksekte çalışma konusu olarak eklenirse ayrı olarak Yüksekte Çalışma Eğitim Belgesi aranma şartı gerekir mi? Yoksa herhangi bir kaza durumunda veya denetlemelerde ayrı bir "Yüksekte Çalışma Eğitim Belgesi" mi isteniyor?
2. Yüksekte çalışma eğitiminin en az kaç saat verilmesi gerekiyor.

İremmzrb

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, yüksekte çalışma eğitim belgesi ile ilgili birkaç sorum olacaktı. Yüksekte Çalışma Eğitim Belgesi ile ilgili piyasada iş güvenliği uzmanları, fiyatı karşılığında ayrı eğitim veriyorlar. Ama yönetmelikte sanırım temel isg eğitimi içinde de verilebileceği belirtiliyor. Bu durumda bu eğitimin iş güvenliği uzmanının görevi dahilinde olduğunu düşündüm. Yani bu eğitim için ek bir fiyat istenebiliyor mu? Yoksa özel bir eğitim olarak değerlendirip temel isg eğitimi süresinin yetmeyeceği düşünülerek mi ayrı fiyat isteniyor? Ayrıca aşağıdaki sorulama da cevap verebilirseniz sevinirim.
1."İSG Temel Eğitim Belgesi"ndeki diğer konular bölümüne yüksekte çalışma konusu olarak eklenirse ayrı olarak Yüksekte Çalışma Eğitim Belgesi aranma şartı gerekir mi? Yoksa herhangi bir kaza durumunda veya denetlemelerde ayrı bir "Yüksekte Çalışma Eğitim Belgesi" mi isteniyor?
Merhaba,
Temel İSG Eğitiminde yüksekte çalışma konusuna değiniyoruz ancak ayrı düzenlenen yüksekte çalışma eğitimlerinde tamamen konuyu ele alabiliyoruz iki eğitim arasındaki fark bu.
1. Çalıştığım firmada Temel İSG Eğitimi ve Yüksekte Güvenli Çalışma Eğitimi ayrı ayrı verilip sertifikalandırılıyor.
2. Yüksekte Çalışma Eğitimi teorik ve uygulama şeklinde totalde 1 iş günlük sürede veriliyor.
İyi Çalışmalar..

BOZERYASEMİN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
Merhaba,
Temel İSG Eğitiminde yüksekte çalışma konusuna değiniyoruz ancak ayrı düzenlenen yüksekte çalışma eğitimlerinde tamamen konuyu ele alabiliyoruz iki eğitim arasındaki fark bu.
1. Çalıştığım firmada Temel İSG Eğitimi ve Yüksekte Güvenli Çalışma Eğitimi ayrı ayrı verilip sertifikalandırılıyor.
2. Yüksekte Çalışma Eğitimi teorik ve uygulama şeklinde totalde 1 iş günlük sürede veriliyor.
İyi Çalışmalar..
Merhaba,
Yüksekte çalışanların eğitimi mevzuatına göre bu eğitimler iple tırmanma-yatay ve dikey yaşam hattı oluşturma v.b.. içerikler olduğu için özel olarak verilmesi gereken eğitimlerdir ve eğitimlerin sounda katılımcıların yüksekte çalışma eğitimi sertifikasınında verilmesi gerekmektedir ki olası bir iş kaası veya denetlemede bu eğtimleri aldığını belgelemesi açısından . Ben eğitim kurumumda bu eğitimleri bizzat verdiriyor ve sertifikalandırmasınıda özellikle yapıyorum.
iyi akşamlar

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

Arkadaşlarımız güzel cevaplar yazmışlar bende bir iki cümle eklemek isterim.

Amacımız, eğer ki CAMBAZ' lık ise piyasada İRATA isimli eğitimler veriliyor. rahatlıkla aldırılabilir. Ancak amaç İSG çerçevesinde, yüksekte yapılacak çalışmalarda uyulması gerekli İş Sağlığı ve Güvenliği başlıkları ise o vakit, sertifikası güncel olan, tehlike sınıfına uygun bir İş Güvenliği Uzmanının vereceği eğitim yeterlidir.

Saygılar..

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Zaman süre, sertifika, bunlar tamamen yapılacak Risk analizinde değerlendirilmeli. Kime ne zaman ne ölçüde verileceği vede ne şekilde sertifikalandırılacağı da yazılırsa sorularınızın cevaplarda ortaya çıkmış olacaktır.

Mehmet Uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
Yüksekte çalışanların eğitimi mevzuatına göre bu eğitimler iple tırmanma-yatay ve dikey yaşam hattı oluşturma v.b.. içerikler olduğu için özel olarak verilmesi gereken eğitimlerdir ve eğitimlerin sounda katılımcıların yüksekte çalışma eğitimi sertifikasınında verilmesi gerekmektedir ki olası bir iş kaası veya denetlemede bu eğtimleri aldığını belgelemesi açısından . Ben eğitim kurumumda bu eğitimleri bizzat verdiriyor ve sertifikalandırmasınıda özellikle yapıyorum.
iyi akşamlar
Merhaba ben bu konuda bir kaç konuda itirazımı belirtmek istiyorum. 1- Yüksekte çalışanların eğitimi mevzuatı diye bir mevzuat var mıdır? ben bilmiyorum.
2- iple erişim- Yatay dikey hattı oluşturma İpsiz erişim belgesine (İRATA vb.) sahip ehil kişilerce yapılmalıdır ki -6331 de kastedilen eğitim bu değildir- bu Yüksekte çalışma eğitiminde bunlar verilmez
3- Sertifika verilmez Katılım belgesi verillir. Çünkü bir eğitimin sertifikalı olabilmesi için en az 40 saatlik eğitim (Standardı olmamakla birlikte) öngermektedir çoğu kurum. Ki 16 saatlik Temel İSG eğitim belgesinde bile Sertifika yazılmaz (Yazanlar var mıdır vardır ve yanlıştır.)

Yüksekte çalışma yapacak çalışanlara İGU tarafından; Mevzuat, tanımlar, Ekipmanlar ve bu ekipmanların kullanımı, yüksekte çalışırken nelere dikkat etmesi gerektiği, ile ilgili temel eğitim verilir. Bu eğitimi katılım belgesi ile belgeelndirilir.
Şuanda Yüksekte çalışma eğitimini veren eğitimcinin eğitim yeterliliği sorgulanmamakla birlikte, Kendine bu konuda yeterli göremeyen uzmanların vermemesi onun faydasına olacaktır. (Ceza Hukuku açısından sıkıntı ile karşılaşmamaları için)

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bu konuda bazı arkadaşların yorumlarına kısmi olarak katılmakla birlikte genel değerlendirmede Cambaz vs şeklinde konuyu hafife alınmasını yadırgadım açıkcası, konu temelinde cidden ikilemde kalınmış bir konu evet İş Güvenliği Uzmanları verebilir diyor ama kişinin bırakın pratiği teorikte bile eğitimi doğru değilken bu eğitimi nasıl verecek, burada eğitimi veren ve bu eğitimi bu şekilde doğru kabul eden taraflar sorumluluğu paylaşmış olacaklardır. bundan dolayı benim önerim öncelikle eğitimi veren kişinin yetkinliği doğru mu kontrol edilmeli evet bir sistemden bakamıyoruz yapabileceğimiz tek şey sertifika üzerinde ki yazı ve imza ama bu konuya da yapılabilecek bir şey yok eğer ki oradaki belge, numara bilgiler sahte ise bu artık evrakta sahteciliğe girer ve tüm sorumluluğu bu kişi almış olacaktır. ikinci konu mümkünse bir kurum, firma tarafından da bulunabilirlik örneğin kaya vb.
saat konusu ile ilgili bir kıstas olmamakla birlikte bizim uyguladığımız kıstas 16 saat (8 teorik, 8 pratik) olacak şekilde bir belge düzenlenmesi şeklide oluyor aksi takdirde çalışma yapılmıyor
1. sorunuz da ise bu şekilde bir bilgilendirme yapılabilir ama bu yüksekte çalışma eğitimi yerine geçmez ve böyle bir sorumluluğu da almamanızı öneririm.
yüksekte çalışma kazalarının sonuçları en hafifi kırıktan en ağırı ölüme uzanan bir süreçte iyi bir bilirkişi konuyu incelediğinden eğitimleri hallaç pamuğu gibi atacak ve sonuçta çalışanın yüksekte çalışma eğitimi yoktur, ya da yetkinliği olmayan kişi tarafından eğitim verilmiş gibi ibarelerle sizleri zan altında bırakacaktır.

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Herkese merhaba;
Yüksekte çalışma eğitimi "yapı işleri yönetmeliğinde" geçer.
Verilecek olan eğitim çalışama yapılacak alana özgü risklerin değerlendirilmesinden sonra o alanda verilmesi gereken bir eğitimdir(yönetmelikte bunu söylüyor).
Eğitimi çalışma yapılacak firmanın iş güvenliği uzmanın vermesi en doğrusudur.
Eğitim sonunda da eğitim belgelendirilir. Süreyi uzman belirler ,risk durumuna ,çalışmanın süresine göre eğitim süresini ayarlar.
Irataymış, iple erişimmiş dallandırıp budaklandırmaya gerek yok, firmaların para tuzaklarına düşmeyin.

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Herkese merhaba;
Yüksekte çalışma eğitimi "yapı işleri yönetmeliğinde" geçer.
Verilecek olan eğitim çalışama yapılacak alana özgü risklerin değerlendirilmesinden sonra o alanda verilmesi gereken bir eğitimdir(yönetmelikte bunu söylüyor).
Eğitimi çalışma yapılacak firmanın iş güvenliği uzmanın vermesi en doğrusudur.
Eğitim sonunda da eğitim belgelendirilir. Süreyi uzman belirler ,risk durumuna ,çalışmanın süresine göre eğitim süresini ayarlar.
Irataymış, iple erişimmiş dallandırıp budaklandırmaya gerek yok, firmaların para tuzaklarına düşmeyin.
Bu işte ki tecrübenizi bilmiyorum ama lanyard nedir, bağlantı nerede yapılır, düşüş durdurucu nereye takılır, Dhalka ne işe yarar, karabina büyüklüğü uygunluğu nedir bilmeyen personele yüksekte çalışma yaptıran uzman bence bu işi yapmasın sistemin kalitesini düşürmesin, yüksekte çalışma ciddi bir iştir, alanın risklerini değerlendirmek yeterli değildir, kullanılacak ekipman ve özelliklerininde iyi bilinmesi gereklidir. o ırata filan diye sürekli atıp tutulan eğitmenlerde bu konuyu dibine kadar hakkıyla verir, sgk ile A olmuş uzmanlar yüksekle B olmuş değme uzmanlar yanından geçemez bu işi bilmeden. ricam herkes işini layığı ile yapacaksa personeli de layığı ile eğitsin tam vücut emniyet kemeri alıp personel yükseltici ile adam çıkartıp sonra "ben bilmiyorum bağlamamış düşmüş" deme lüksümüz yok gerekli eğitim yetkinliğine ulaşmamış personel hem ailesine hem de size acı olarak geri döner. bilginize.

Berkay Bengütaş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İsteyen uzman yükümlülüklerini üzerine almak kaydıyla yüksekte çalışma olsun, yangın olsun tüm eğitimleri verebilir. İsteyen ekstra ücret alir katilim belgesi verir isteyen diger konular iceriisne yuksekte calisma bilgilendirmesi yazar ucret almaz .

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Üst kısımlarda dostlarımız benzer ve yerinde cevaplar vermişler. Zaten doğruda iki tane olamaz. Ben son olarak şunu eklemek istiyorum. İş Güvenliği Uzmanlık sertifikası sınıfı da dikkate alınarak çok kıymetli bir belgedir. Bu belgenin yetkisi de haddi de bellidir. Güzel ve yerinde kullanılması gerekir. Elbette sözüm bu işi hakkı ile yapanlarıdır.
Saygılar.

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
1. sorunuz da ise bu şekilde bir bilgilendirme yapılabilir ama bu yüksekte çalışma eğitimi yerine geçmez ve böyle bir sorumluluğu da almamanızı öneririm.
demek istediğiniz, temel isg eğitim belgesinde diğer konular bölümüne "yüksekte çalışma"yı eklemeyip sadece yeterli donanımımız varsa ayrı bir "yüksekte çalışma eğitimi katılım belgesi" mi vermemiz gerekir?

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
demek istediğiniz, temel isg eğitim belgesinde diğer konular bölümüne "yüksekte çalışma"yı eklemeyip sadece yeterli donanımımız varsa ayrı bir "yüksekte çalışma eğitimi katılım belgesi" mi vermemiz gerekir?
hayır bunun eğitimini sadece bilgilendirme olarak vermeniz doğru olacak, eğer yetkinliğiniz (yetkinlik derken sadece konu hakkında bilgi sahibi olmak demiyorum, bunun eğitimini teorik ve pratik eğitim verecek kadar bir eğitim) varsa belge vermeniz, yetkinliğiniz yok ise bu konuda yüksekte çalışma budur şunlara dikkat edilir, bunlar kullanılır gibi bir bilgilendirme yapmanız doğru olacaktır. aksi takdirde fiili uygulama yapan çalışanın kazalanması durumunda sorumluluğunuz olacaktır.

okaliptus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
World formatında yüksekt çalışma eğitim katılım balgesi olan var mı

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba,
iyi akşamlar
Sayın Meslektaşım
yüksekte çalışanların eğitimi mevzuatını burada paylaşır mı sınız?
Hangi kanun? hangi Yönetmelik?
Firma işverenim bu mevzuatı soruyor? mevzuata aykırı bir iş yapmamak amacı ile?

ismaild

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sayın Meslektaşım
yüksekte çalışanların eğitimi mevzuatını burada paylaşır mı sınız?
Hangi kanun? hangi Yönetmelik?
Firma işverenim bu mevzuatı soruyor? mevzuata aykırı bir iş yapmamak amacı ile?
6331 sayılı isg kanunu;
Madde 4 - (1) İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede;
a) Mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar
YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ
YAPI ALANLARI İÇİN ASGARİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI
A) Yapı alanındaki çalışma yerleri için genel asgari şartlar
Yüksekte çalışma
g) Bu alanlarda çalışanlara yüksekte çalışmayla ilgili tehlike ve riskler konusunda bilgilendirme yapılarak gerekli eğitim verilir.
İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ
Madde 11 – (1) İşverence iş ekipmanını kullanmakla görevli çalışanlara, bunların kullanımından kaynaklanabilecek riskler ve bunlardan kaçınma yollarına ilişkin eğitim almaları sağlanır. Ayrıca 8 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen, iş ekipmanının tamiri, tadili, kontrol ve bakımı konularında çalışanlara işverenlerce yeterli özel eğitim verilir.
KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
g) İşveren, kişisel koruyucu donanımların kullanımı konusunda uygulamalı olarak eğitim verilmesini sağlar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.