Soru : Yüksek Lisans Yaparak B Sınıfı Acemi Uzman Olmak

Furkan Kültüroğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar iyi çalışmalar,
Ben Yükseklisans yaparak B sınıfı İSG uzmanı oldum. Araya başka sıkıntılar girdi hiç uzmanlık yapamadım. Şimdi uzmanlık yapmak için- dürüst olmak gerekirse- nerden başlayacağımı da bilemiyorum. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim.

mahmut dönder

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
osgb sisteminde 1 sene kadar çalışman size gerekli bilgiyi sağlayabileceğini düşünüyorum. Birden fazla sektör görüp farklı raporlama sistemlerini öğrenmiş olursunuz .

Furkan Kültüroğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
osgb sisteminde 1 sene kadar çalışman size gerekli bilgiyi sağlayabileceğini düşünüyorum. Birden fazla sektör görüp farklı raporlama sistemlerini öğrenmiş olursunuz .
Teşekkür ederim tavsiyeniz için.

aykut durukan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
nereden mezunsunuz yada branşınız nedir? branşınıza göre yönlendirme yapabiliriz belki.

Serdar Krn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar iyi çalışmalar,
Ben Yükseklisans yaparak B sınıfı İSG uzmanı oldum. Araya başka sıkıntılar girdi hiç uzmanlık yapamadım. Şimdi uzmanlık yapmak için- dürüst olmak gerekirse- nerden başlayacağımı da bilemiyorum. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim.

Bende yüksek lisans ile B uzman oldum. 8 ay bir osgb de farklı iş kollarında uzmanlık yaparak öğrendim. Başkasından devraldığım yerlerde oldu yeni işletmelerde oldu osgb de çalışırken ikisinin de sana katacağı şeyler olacaktır. Şimdi kurumsal bir firmada tam zamanlı uzmanlık yapıyorum. Sana tavsiyem kimseden yana bir beklentide olma kendi sistemini kur evrak yönünden. Zaten göreceksin işi yapmaya çalışanda olacak göstermelik yapanda o yüzden sakın pes etme emin ol yakın bir süre içerisinde sana teklifler kendiliğinden gelecektir. Risk analizi ve acil durum eylem planında osgb nin bir formatı vardır sonradan kendin geliştirirsin(öncelikle osgb de yapılan risk değerlendirmeleri ve acil durumları incele)),takip yönünden onaylı deftere yazmayı unutma zamanla oturacaktır kafanda bir şeyler. Eğitim olarak konulara daha da hakimiyet kazanmak adına kendin hazırla içerikleri. Forumdan edineceğin bilgi fazlasıyla olacaktır bu platformda gerçekten yardımı dokunan çok şey oluyor takipte olman yararına olacaktır. İş hayatında başarılar

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Benim, belki sözlerim biraz ağır gelecek ama söylemeden edemeyeceğim. İlk önce bu şekli ile Yüksek lisans yapıp B, Doktora yapıp A sınıfı İSG Uzmanı olunmasını doğru bulmuyorum

Zira;
  • Farz edelim Gıda Mühendisi bir kardeşimiz, Yüksek lisans yaparak, B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmuş olsun. Malum üzere 01.01.2020' ye kadar da bir üst sınıfa da bakılabiliyor. Yani çok tehlikeli iş kolları da İş alanı olmuş oluyor bir anda. Madenler, çok katlı bina inşaatları, tüneller, Asit imalathaneler vb. bir sürü tecrübe gerektiren çok tehlikeli sınıfta yer alan iş kolları... Şimdi bu kardeşimize desek ki sen Bu madende İş Güvenliği Uzmanısın. Ne yapabilir bu arkadaşımız. Ben cevap vereyim hemen kocaman bir hiç.
  • Bir sürü okul kuruldu. İSG Teknikerleri, İSG fakülteleri vb. Buraları bitirerek, mezun olup en az 3 sene görev yaparak hakkederek sınava girerek B olanlara da saygısızlık olmaktadır. Hakkaniyet kalmıyor.
Bazı arkadaşlarımız önermiş, kopyala yapıştır yaparsın. Sonra da geliştirirsin demekte...Ben ise sadece vah vah diyebildim. Zira her işyeri kendine özgüdür. Yani özgündür. Kopyala yapıştır ile yapılan Risk değerlendirmeleri, Acil Eylem planları ve diğer bir sürü prosedür, asla birebir ile aynı olamaz. oluyorsa zaten bu meslek hiç gelişmemiş / gelişmeyecektir demektir.

İstenmeyen olaylar yaşandığında, bu kardeşimiz nasıl kendini savunacak yargıda bu işin farklı ve bambaşka bir yolu. Bilmiyordum, anlamıyorum, benim zaten branşım da değildi diyeni kim ciddiye alacaktır ki...

Meşhur bir atasözümüz ile yorumlarıma son vereceğim ''Çıraklığını bilmediğiniz işin, ustası olamazsınız''.

Saygılar.

Serdar Krn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İşGüvUzman isimli arkadaşımız benim cevabıma hitaben mi yorum yaptı bilmiyorum ancak sözlerimden maalesef farklı anlamlar çıkartmış. Çok şükür ki kendi adıma mutfağında geliyorum bu işin ayrıca yüksek lisans eğitimimde dolu dolu geçerek kendimi geliştirme anlamında örgün eğitimle geçti ve hocalarımıza bu anlamda teşekkür borçluyuz bölümdeki arkadaşlarla. Uzmanlık şu şartlarda maalesef lisans alanınızla ilgili gitmemekte sözlerimden de kopyala yapıştır yaparak sektörlere hakim olursunuz öğrenirsin anlamını çıkartmakta çok doğru değil kastettiğim osgb de başlayacaksan belge yönünden formatları var bakacağın işletmelerdeki sektörlere yönelik tehlike ve risklerini zaten uyarlayamazsan zorluk çekersin elbet. C uzman olarak ta başladığında yine aynı biçimde olmuyor mu eleştiri yaparken herkesi kendi içinde kendi şartlarıyla değerlendirmek gerektiğini düşünmekteyim.
Eleştiri elbet baş tacıdır ancak kırıp dökmeden .Saygılar...
Amacım asla sözlü tartışma vs. yapmak değil saygı çerçevesinde her şey kabuldür.

MEHMET AKSAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Türkiye'de herkes uzman üzülmeyin.
Kendini Turkiyenin en iyi uzmanı görenler de var. Mütevazı olar meslektaşlarımızda.
Siz kendinizi geliştirin. Sizin morelinizi bozacak motivasyonunuzu dusurecek yorum dinlemeyin. Deneyim herseyin ilaci. Ben soyle uzmanim boyle olmali egoist ve midesiz uzmanlardan uzak durun. Kendinizi deneyim le yetistirin.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Serdar Salih Kardeşim, sözüm kişisel değildir. Elbette ki bu meslekte tecrübe önemlidir. Deneyimler aynen barajın su tutmasına benzer. Yeni yapılmış barajdaki su tutumu ile yılların barajı asla aynı olamaz. Benim eleştirim, kişilerden çok sistemsel. Bu yolda eleştiride olacaktır, övgüde. Yeni mezun bir üniversite mezunun, sadece yüksek lisans yapması ile olduğu B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı ile ne kadar katkı vereceğini siz hesap ediniz. Bu yeni mezun kardeşimiz, koyalım bir şantiyeye, madene, köprüye. Bakalım neler oluyor. Ne yazık ki sistem buna izin veriyor ben bu durumu eleştiriyorum. Sözüm size kişisel değildi öyle algıladı iseniz kusura bakmayınız.

Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Bu ahvalde, istenmeyen sonuçlu iş kazalarını yaşamak/duymak istemiyoruz. Benim meslekte 33. senem. Elbette ki bir kaç söz söylemek özgürlüğünü kendimde hissediyor ve hatta görev addediyorum.

Sistemleri eleştirerek, doğruyu bulmak gerekir. Yanlış yapa yapa doğruya ulaşmakta belki bir çözümdür. Lakin ben önermiyorum.

Saygılar.

Serdar Krn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Serdar Salih Kardeşim, sözüm kişisel değildir. Elbette ki bu meslekte tecrübe önemlidir. Deneyimler aynen barajın su tutmasına benzer. Yeni yapılmış barajdaki su tutumu ile yılların barajı asla aynı olamaz. Benim eleştirim, kişilerden çok sistemsel. Bu yolda eleştiride olacaktır, övgüde. Yeni mezun bir üniversite mezunun, sadece yüksek lisans yapması ile olduğu B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı ile ne kadar katkı vereceğini siz hesap ediniz. Bu yeni mezun kardeşimiz, koyalım bir şantiyeye, madene, köprüye. Bakalım neler oluyor. Ne yazık ki sistem buna izin veriyor ben bu durumu eleştiriyorum. Sözüm size kişisel değildi öyle algıladı iseniz kusura bakmayınız.

Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Bu ahvalde, istenmeyen sonuçlu iş kazalarını yaşamak/duymak istemiyoruz. Benim meslekte 33. senem. Elbette ki bir kaç söz söylemek özgürlüğünü kendimde hissediyor ve hatta görev addediyorum.

Sistemleri eleştirerek, doğruyu bulmak gerekir. Yanlış yapa yapa doğruya ulaşmakta belki bir çözümdür. Lakin ben önermiyorum.

Saygılar.

Eleştirilerinizde haklısınız sayın İşGüvUzman, bu işin ciddiyetini anlamalarında ve artık bir meslek kolu haline geldiğini ve insan canının söz konusu olduğunu algılatmak zor. Siteminizi anlıyorum tecrübenizden dolayı haklısınız, yeni arkadaşlar gerçekten zorluk çekecekler, şahsen ben de yaşadım Allah hepimize kolaylık versin bu yolda, aynı yollardan maalesef yeni başlayan herkes geçecek, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. İyi çalışmalar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.