Yönetmelik Değişikliği İle İlgili Açıklama

Burç Küçükaslan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba Arkadaşlar;

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Açıköğretim Programları uygulayan üniversitelerde (Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi) uygulama birliği sağlanması amacıyla Açıköğretim programlarında uygulanması gereken ölçme ve değerlendirme ilkelerini belirleyerek, 18-03-2016 tarih ve 10675850160-106-16196 sayılı yazısıyla bu hususlar üniversitelere dağıtılmış ve bu konuda yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği bildirilmiştir.

Adı geçen düzenlemede:

• İlgili Üniversiteler tarafından yurt içinde ve/veya yurt dışında açıköğretim programlarına ilişkin yapılacak sınavların; bir dönemde yer alan her ders için ara sınavı ve dönem sonu sınavının gözetimli olarak yüz yüze yapılması,

• Sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı götürmesi

hükümlerine yer vermiştir.

Üniversitemiz Açıköğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde söz konusu değişiklikler Yükseköğretim Kurulunun yukarıda belirtilen talimatları doğrultusunda yapılmıştır. Açık ve uzaktan öğretim yapan bütün kurumların bu talimatlar gereğince hareket etmesi bir zorunluluktur.

Kurulduğu günden beri e-kitap, e-sınav, e-danışmanlık gibi birçok yeni uygulamayı Açıköğretim programlarında hayata geçiren Fakültemiz, bir yandan eğitim öğretim hizmetlerinin niteliğini iyileştirirken bir yandan da bu hizmetlere daha kolay ulaşılmasını temin etmeye çalışmıştır. Posta yoluyla kayıt, adrese diploma gönderimi, elektronik transkript ve online vize gibi uygulamalar bu kapsamdaki çalışmalarımızdan bazılarıdır. Bu tür uygulamalar, mevcut mevzuatın elverdiği ölçüde yapılmıştır. Ancak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının tüm Açıköğretim programlarında geçerli olmak üzere belirlediği ilkeler nedeniyle bir takım uygulamaların kaldırılması zorunluluk halini almıştır.

Üniversitemiz 2016-2017 öğretim yılından itibaren uygulanacak değişikliklere ilişkin mevzuat çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlamıştır.

Tüm öğrencilerimize duyurulur.

SAYGILAR...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.