Yeni Tehlike Sınıfı Tebliğinde Artan Tehlike Sınıfına Itiraz Hakkı 90 Gün?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi  bildiğiniz gibi yeni tehlike sınıfı tebliğinde bazı iş kolları tehlikeliden çok tehlikeliye geçti(nace kodları)(örneğin tekstil boyahaneleri)
  bu yüzden C sınıfı olarak bu iş kollarında çalışamayacağız.bu sektörlerde çalışan ve sözleşmesini daha önce bu işlerde kabul edilen uzmanların durumu ne olacak?
  tehlike sınıfı tebliğinde bu iş kollarına 90 gün içinde itiraz hakkı (genel müdürlüğe) olduğunu öğrendim(itiraz dilekçesi ile)
  bu itiraz nasıl yapılacak ,nasıl bir dilekçe yazmak gerekir ,dayanağımız ne olacak ?(her uzman yazabilir mi yoksa şu anda bu sektörlerde çalışan uzmanlar mı dilekçe yazabilir?)


   
 2. NeşeB

  NeşeB TÜİSAG Üyesi

  ben de aynı şeyi merak ediyorum. tekstil boyanesi ile sözleşme yaptık ve şuan ne olacağını bilmiyorum... bilgisi olan paylaşırsa sevinirim...

   
 3. Hasan Berkman

  Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi

  Bilgisi olan var ise paylaşalım ve derhal itiraz edelim...

     

   
 4. öz madenci

  öz madenci TÜİSAG Üyesi

  aynı konudan ben de muzdaribim. bilgisi olan varsa ...?

   
 5. YUSUF3431

  YUSUF3431 TÜİSAG Üyesi

  BENDE AYNI DURUMDAN MUZDARİP OLAN ARKADAŞLARDAN BİRİYİM. YETERİNCE B SINIFI UZMANIN OLMADIĞINI ACABA BAKANLIK AKIL EDEMİYOR MU?
  ESKİDEN İŞVERENLER İŞ GÜVENLİĞİ TEDBİRİ ALMADIKLARI İÇİN ELEŞTİRİLİYORDU. İŞVEREN ALMAK İSTİYOR FAKAT B SINIFI UZMAN KAPASİTESİ ORTADA.
  ARAKADAŞLAR BU OLAY YAZMAKLA ÇÖZÜLECEK BİR DURUM DEĞİLDİR. BURDAN BİR ÇAĞRI YAPIYORUM TÜM İSG UZMANI ARKADAŞLARIN BAKANLIĞA KONU HAKKINDA İTİRAZ DİLEKÇESİ VERMESİNİ ÖNERİYORUM.
  SAYGILARIMLA...

     

   
 6. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlarla beraber iş verenlerin de konuya itiraz etmeleri gerekir. Bağlı oldukları bir kurum, dernek, oda vasıtasıyla konuya itiraz etmeleri bu süreci ciddi anlamda destekler diye düşünüyorum. Çünkü işverenlere ilave sorumluluklar ve maliyetler getirir.

   
 7. fizikÇİ

  fizikÇİ TÜİSAG Üyesi

  Konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar aktarımda bulunursa faydalı olacak.
   
 8. oxfrt

  oxfrt TÜİSAG Üyesi

  ben de boyahane de c sınıfı uzman olarak görev yapıyorum. 170'i aradım, sözleşmenizi iptal etmelisiniz yoksa olası bir denetlemede cezai yaptırım sözkonusu olur dediler. artı bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen..   
 9. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  90 günlük itiraz ;işyerinin faaliyet kolundan farklı bir iş koluna ait farklı bir nace kodur yani yanlı verilmesi ile ilgilidir
  tehlike sınıfının yükselmesine karşı ise odalar itiraz iptal davası açması gerekiyor sanırım

     

   
 10. ahmet demirci

  ahmet demirci TÜİSAG Üyesi

  'Yivsiz Av Tüfeği İmalatı' sektöründe olan çalıştığım firmanın sınıfı Tehlikeliden Çok Tehlikeliye yükseltilmiştir. Ben konuyu enine boyuna araştırdım. İtirazı biz değil çalıştığımız firma yapmak zorunda. Bende firma adına bir itiraz dilekçesi ve itiraza ilişkin rapor hazırladım. Sonra bunu firmamızın bağlı olduğu dernekle paylaştık. Onlarda sektörde çalışmakta olan yaklaşık 100 firmaya aynı dilekçeyi imzalattı ve rapor bu dilekçeye ek olarak hazırlandı. Yarın dernek başkanı ve önemli bir kaç yönetici ile birlikte Ankara'ya gideceğiz itirazı elden vereceğiz. Konuyla ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşacağım. İlk etap da şu kanıya kesin vardım. İtirazların etkin olabilmesi için mutlaka sektör bazında yapılması lazım. Biz uzmanların itirazı dikkate alınacağını sanmıyorum.   
 11. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  i
  itiraz dilekçesi isggm ye mi veriliyor ?   
 12. ozdemir

  ozdemir TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar itiraz nereye nasıl yapılır bilgim yok ancak bu işlemleri şirketin mali müşaviri yada muhasebecisi yapar. siz hangi sıfatla itiraz edeceksiniz? nace kodu sadece uzmanlık sınıfı ile alakalı değil daha birçok konuda değişik uygulamalara tabi tutuluyor firma. ödenen prim kat sayıları vs...
  ancak gerçekten işletme cok tehlikeli sınıfta yer alıyorsa değişiklik yapmayın. olası denetimde yanlış yapılan bildirim tespiti halinde ciddi yaptırımları ve cezalar söz konusu.

   
 13. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  buradaki itiraz nace koduna değil ilgili nace kodunun tehlikeli den çok tehlikeli sınıfa geçmesi ilgili.yani biz diyoruz ki tehlikeli sınıfta yer alan iş kolunu uzman yetersizliği var çok tehlikeli sınıfa almayın itirazımız buna.
   
 14. ozdemir

  ozdemir TÜİSAG Üyesi

  ok. konu anlaşılmıştır.kusura bakmayın arkadaşlar. gereksiz bir yorum oldu o zaman benim ki.

   
 15. ahmet demirci

  ahmet demirci TÜİSAG Üyesi

  Evet İSGGM'ye veriliyor. Biz bizzat elden verdik. Kasım Beyle görüşme imkanı buldum. Kendisi itirazların sektörel baz da değerlendirileceğini kurulun şubat 3. hafta toplanacağını söyledi.   
 16. ÇağLa.

  ÇağLa. TÜİSAG Üyesi

  Peki bütün bunların belirtildiği bir yönetmelik var mı tehlike sınıfları tebliği dışında? itiraz edilmesi gerektiğinin ve bu 90 günün yazdığı resmi bir yazıı ??

   
 17. ahmet demirci

  ahmet demirci TÜİSAG Üyesi

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ 3. Madde 4 ve 5. fıkraları.

   
 18. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  tekstil boyahanelerinin tekrar tehlikeli sınıfa alındığı söyleniyor doğru mu?

   
 19. NeşeB

  NeşeB TÜİSAG Üyesi

 20. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  ben bununla ilgili 1-2 yeri aradım, "böyle bir durum var, bilgi neredendir, resmi gazete de neden birşey yok?" diye, aldığım cevap şu şekilde "konu ile ilgili komisyon toplandı, konu görüşüldü ve 5 - 4 oy oranı ile tehlikeli sınıfa çekilmesine karar verildi fakat henüz resmi gazeteye çıkmış değil. ama komisyondan çıktığını oradaki arkadaşlardan biliyoruz" dediler...
  yani durum kesin, az bekleyin göreceksiniz şeklinde...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica