Yeni Taslağa Göre Danışmanlık Bitiyor Mu?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında silaefe tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. silaefe

  silaefe TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar yeni taslağa göz atanınız illaki vardır. Burada işveren için diyor ki: İsg uzmanını ya bünyende tam zamanlı çalıştıracaksın yada bu hizmetlerin bir kısmını veya tamamını OSGB den alacaksın.

  Bildiğiniz gibi birçok arkadaşımız dışardan danışman olarak hizmet veriyor. Bu durumda OSGB kurmak öyle kolay bir iş olmadığına göre ve işverenler bünyede çalıştırmak yerine OSGB den hizmet alacağına göre (maliyeti daha düşük) , aynı zamanda bu kadar uzmanı çalıştıracak OSGB de olmadığına göre durum ne olacaktır?


   
  Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 2. silaefe

  silaefe TÜİSAG Üyesi

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri

  MADDE 6- (1) İşveren; mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak iş sağlığı ve güvenliği hizmetini sunmak için çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde en az (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı ile bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde işyeri hekimi görevlendirmekle yükümlüdür. Ayrıca işyeri hekimi dışındaki diğer sağlık personeli görevlendirilir. Bünyesinde bu vasıflara sahip personel bulunmayan işyerleri, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.

   
 3. Zafer Özer

  Zafer Özer TÜİSAG Üyesi

  İşverenler genellikle bünyelerindeki elemanlara yeni bir iş yüklemek yolu ile konuyu çözüyorlar. Yani uygun bir elemanı eğitime gönderiyorlar, o eleman mevcut işinin yanı sıra İSG Uzmanı olarak da görev yapacak.

     

   
 4. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Bünyesinde bulundurmak demek 30 gün sigortalı çalıştırmak anlamına gelmiyor. Bünyenizde 5 gün de bulundurabilirsiniz, 10 gün de. Ayrıca bu danışmanlık hizmeti değil, bizzat o kurumun iş güvenliği uzmanı oluyorsunuz, gün sayınız farketmiyor.

   
  esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 5. btepebag

  btepebag TÜİSAG Üyesi

  Katılıyorum...Bencede Sn.Misg in dediği gibi olmalı yoksa bu kadar iş güvenliği açığı nasıl kapanacak...çünkü yeni yasada işçi sayısı azaltılmış..50 den fazladaydı isg uzmanı şimdi ise 9-10 lara düştü işçi sayısı..

     

   
 6. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  sayın misg'e konuyu aydınlattığı için teşekkür ederim. bu arada danışmanlık hizmeti yasal olarak zaten yok. danışman yani işi danışılmak; olumsuz bir durumda danışmanın sorumluğu yok bunun yanında firma danışman hizmeti alarak isg görevini getirmiş olamaz.

  misg zaten gerekli açıklamayı yapmış

   
 7. scarface3545

  scarface3545 TÜİSAG Üyesi

  Daha önceki mevzuatta da böyle bir tanım yok zaten arkadaşlar. Varsa da paylaşan olursa sevinirim.
   
 8. Zafer Özer

  Zafer Özer TÜİSAG Üyesi

  Danışmanlık olarak değilde,farklı yerlerde sigortalı olarak kısmi süreli sözleşmeli olarak çalışılabilir sanıyorum. OSGB'ler ucuz fiatlara hizmet vermiyorlar   
 9. Volkan ERDEM

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, 12 Saat + işçi başına 5 dakika yeni yasada da devam edecek değil mi ?

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica