YENİ İSG YASASININ BAZI MADDELERİNİN YÜRÜRLÜLÜK DETAYLARI

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında hkcmn tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. hkcmn

  hkcmn TÜİSAG Üyesi  Ben de Ekim ayında sınava gireceğim. Halen bir kamu kuruluşunda çalışıyorum. Yasa tasarısına güvenerek sınava hazırlanıyordum, ancak yasa kamu işyerlerinde ki uygulama 2 yıl sonra yürürlüğe girecek şekilde çıktı. Ben ekim ayında sınava girip kazanırsam (ki ümitlerim kırıldı biraz:)), uzmanlık için 2 yılı beklememmi gerekiyor. Veya emekli oluncamı İSG Uzmanı olarak çalışabileceğim ? Bu soruların cevabını bilen varsa, özellikle site yönetiminden rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.


   
 2. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  sınavı geçtiğiniz anda uzman olursunuz. yasanın genel olarak yürürlüğe girmesi de 6 ay sonra olacak. 2 yıldan kasıt, tehlike sınıflarına göre belirtilmiş.

   
 3. isg27

  isg27 TÜİSAG Üyesi

  sayın hkcmn ekimde uzman olursanız uzman oldğnz an 50 üstü işçi çalıştıran yerlerde çalışabilirsiniz yürürlük tarihlerine gelirsek de kamu ve 50 altı tehlikesiz yerler için 2yıl sonra, 50 altı çok tehlikeli veya tehlikeli yerler için ise 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.ancak dediğim gibi 50 üstü çalışanı olan yerlerde sertifikayı aldıktan sonra çalışabilirsiniz...

     

   
  eraly bu yazıya teşekkür etti.
 4. eraly60

  eraly60 TÜİSAG Üyesi

  Mrb Site Yöneticileri, bende kamu kuruluşunda çalışıyorum ve ekim ayındaki sınava girip uzman olmak istiyorum. Benim çalıştığım işyeri çok tehlikeli sınıfta ve işçi sayısı 60 ve toplam çalışan sayısı (memur, sözleşmeli personel ve hizmet alımı yoluyla taşeron işçisi dahil) 160 kişi. Yukarıda belirtmiş olduğunuz "çalışabilme durumunu" yasadan önceki tüzüğe dayanarak söylüyorsunuz sanırım. Bu bağlamda bende A sınıfı bir uzman nezaretinde mi çalışabilirim yoksa işyerimin beni görevlendirmesi benim 3 yıl sonra B sınıfına yükselmem için yeterli midir?

   
 5. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Kendi kurumunda çalışmak için söylüyorsun galiba , bu durum senin kurumunun ihtiyacı ile ilgili birşey yok eğer ben isg olarak çalışacağım diyorsan.İstifa eder özelde çalışırsın.Yanlış hatırlamıyorsam 2 yıl sonrada tekrar memur olmanda bir sıkıntı yok.

     

   
 6. isg27

  isg27 TÜİSAG Üyesi

  sayın eraly öncelikle çok tehlikeli bir yerde görev yapmak için A sınıfı uzman olmalısınız dediğiniz gibi bir A sınıfı uzmanın nezaretinde çalışabilirsiniz. zaten yeni çıkan kanunda 3 yıl boyunca C, B'ye ve B,A'ya bakabilecek ancak durum böyle bile olsa siz ilketapta A sınıfı olabilmek için 7 yıl sözleşmeli uzman olarak çalışmanız gerekiyor..Yani orada bütün sorumluluğu alabilmeniz için B sınıfı olmanız yetmiyor en az A sınıfı olmanız gerekiyor...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica