Yangın Söndürme Tüpü

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında emine ber tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. emine ber

  emine ber TÜİSAG Üyesi  iki katlı olan bir cafe pastane olan işyerine bir yangın söndürme tüpü yeterli midir?iki kat toplamda 250 m2 geçmez.tek çıkış var orası acil çıkış olacak.tahliye planında katları tek plan üzerinde gösterip merdivenleri nasıl göstermeliyim?


   
 2. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi


  CEVAP-ÖNERİ:
  1-Katlara birer adet konulursa daha yeterli olacak gibi(Denetlemelerde iş yeri sıkıntı yaşamamış olur.),Yng.Tüpü.İçin metrekare kriterinin yanında, fiziki durumu da göz önüne almış olursunuz.(Fazla tüp ilave 50-60 lira maliyet getirir ama,yangında ilk müdahale ,herhangi bir katta tüp olmadığından dolayı yapılamayınca MALİYET inanın daha fazla olur!En, başta da ,sigorta hususunda sıkıntı yaşanabileceğini unutmamak gerekir)
  2-Binanın mimari projesinden hareketle,öncelikle her iki katı tek planda,ayrı ayrı arasında boşluk ve kat bilgi başlığı ile gösterebilirsiniz.Bir Mimar arkadaştan veya Teknik.Üniv. örnek mimari projelerinden yararlanabilirsiniz.Olabildiğince detaydan kaçınmakta yarar var. Merdiven dönel veya kat sahanlıklı olabilir,çok basit şekilde mimari projesine benzeterek ,basitçe yapabilirsiniz.
  İyi çalışmalar.

   
  emine ber bu yazıya teşekkür etti.
 3. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  sematik çizim yeterlidir.sadece yangın tüpü,ecza dolabı,varsa yangın butonu,acil kaçış yönü,bulunulan alan ve bulunduğunuz yer ibarelerini her kt için ayrı ayrı çizin yeterlidir

     

   
 4. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Uzmancan arkadaşın söylediğine ek olarak, eğer mutfak bölümü varsa, bir tane de mutfağa konulmasında fayda görüyorum. Mevzuat açısından 1 tane bile yeterli gözükmektedir ancak pratikte bakıldığında, bu şekilde olması daha makbul gözüküyor.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica