Yangın Söndürme Cihazları | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Yangın Söndürme Cihazları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Uzman Ahmet tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi  Değerli Arkadaşlar,

  Yangın söndürme cihazlarının peryodik kontrollerinde ve bakımlarında dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?Duyduğum kadarıyla çok yanıltıcı şeyler yaşanıyormuş.Deneyimlerinizi paylaşırmısınız?


   
 2. ckur

  ckur TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Ahmet Bey,
  TÜYAK (Türkiye Yangından Korunma Vakfı) bu konu ile ilgili çalışma yapıyor. Türkiye'yi dolaşıp tozlu söndürücülerden numune alıp, yayınlayacaklarını söylediler.
  1) Doluma gönderilen tüpleri mutlaka boş olarak verilmesi gerekiyor. Firma tekrar aynı tozu size doldurdum diyerek satabiliyor.
  2) İçerisindeki tozun kalitesi önemli; içindeki söndürücünün (Örn. MAP Mono Amonyum Fosfat) en az % 90 olmasını istemeniz gerekiyor. Piyasada % 25 oranında satılan tozlar mevcut.
  3) Üzerlerinde hangi toz yazıyor ise o toz konulmalı farklı tozlar ile karışırsa (Örn. Mono Amonyum Fosfat;Sodyum veya Potasyum içerikli tozlarla karıştırılmamalı) karbondioksit gazı açığa çıkartır. Bu da yangın söndürücünüzü zamanla fazla basınçlandırır.
  4) Firma ile yapacağınız sözleşmeyi çok iyi yapmanız gerekir. MSB sayfasında TEKBİM kısmı var orada örnek teknik şartname örnekleri var. Örneklerini indirebilirsiniz.
  Saygılarımla
  Çetin KUR

   
  MakMuhAhmet bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica