Soru : Uzmanlık Süresi Bilgisi

burakyilmaz1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle sorum şu sizlere; örneğin 2 yıllık isg bölümünden mezun olup C sertifikamızı aldık daha sonra lisansa tamamlayıp yüksek lisansla B sınfı uzmanlık sınavına giriş hakkı kazandık.B sınıfı uzman olduğumuzda C ile geçirdiğimiz süreyi B ye işletebiliyor muyuz ?

Teşekkür ederim.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle sorum şu sizlere; örneğin 2 yıllık isg bölümünden mezun olup C sertifikamızı aldık daha sonra lisansa tamamlayıp yüksek lisansla B sınfı uzmanlık sınavına giriş hakkı kazandık.B sınıfı uzman olduğumuzda C ile geçirdiğimiz süreyi B ye işletebiliyor muyuz ?

Teşekkür ederim.
Cevap net. Tabi ki hayır. Zira önemli olan mesleki kariyeri başlatan zaman dilimidir. İSG KATİP' te sertifika tanımlama tarihinden sonraki zaman dilimini baz alınız.

Seyit GÜVENÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Burak bey, her sınıfın çalışma süresi farklıdır. Sınıfların birbirlerinin süresine etkisi yoktur. C sınıfı İGU olarak çalışıyor olsaydınız 3 yıllık çalışma sonucunda B sınıfı İGU sınavına girmeye hak kazanacaktınız. Siz yüksek lisans yaparak B sınıfı İGU oluyorsunuz. B sınıfı İGU olarak çalışmanız gereken süreyi ayrıca çalışmak zorundasınız.

orhany_

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Burak bey, her sınıfın çalışma süresi farklıdır. Sınıfların birbirlerinin süresine etkisi yoktur. C sınıfı İGU olarak çalışıyor olsaydınız 3 yıllık çalışma sonucunda B sınıfı İGU sınavına girmeye hak kazanacaktınız. Siz yüksek lisans yaparak B sınıfı İGU oluyorsunuz. B sınıfı İGU olarak çalışmanız gereken süreyi ayrıca çalışmak zorundasınız.

Merhaba, İSGKATİP'ten atama yaptıktan sonra, SGK Prim ödemesi de İGU olarak gerekli midir?

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
isg katip sözleşmesi şart ama sgk primide şart, sgk priminde iş güvenliği uzmanı olarak tanımlama olmasının kaynağı nedir ?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
isg katip sözleşmesi şart ama sgk primide şart, sgk priminde iş güvenliği uzmanı olarak tanımlama olmasının kaynağı nedir ?

Meslek kodlarının İnsan Kaynakları Departmanınca mesleki olarak bildirimi yapılması yeterlidir, 12.JPG SGK sigorta için.

zynp..

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Meslek kodlarının İnsan Kaynakları Departmanınca mesleki olarak bildirimi yapılması yeterlidir, Ekli dosyayı görüntüle 38135 SGK sigorta için.

Merhabalar. Ben bu konuyla ilgili birkaç yere sordum, herkes İSG Katip sözleşmesi yeterlidir diyor.

Benim durumum şu:

Bir önceki firmamda çevre mühendisliği/iş güvenliği uzmanlığını birlikte yürüttüm. Ama firmada meslek kodum çevre mühendisliği olarak girilmişti.

Şu anki firmamda işe uzman olarak girdim ve meslek kodumun bu şekilde girildiğini düşünüyordum fakat kontrol ettirdiğimde yine çevre mühendisi olarak giriş yapmışlar.
Her iki firmada da içe görevlendirme var.

Maalesef SGK primlerinde meslek kodu baz alınırsa 2.5 yıllık hizmetim boşa gitmiş olacak.

Etrafımdaki kimseden de net bir bilgi alamadığımdan ya da hayır sözleşme yeterli denildiğinden bu durumu yaşıyorum.

Net şekilde açıklamışsınız zaten ama benim en azından sonraki süreçte bu düzeltmeyi yaptırmam şart değil mi?

Teşekkürler.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar. Ben bu konuyla ilgili birkaç yere sordum, herkes İSG Katip sözleşmesi yeterlidir diyor.

Benim durumum şu:

Bir önceki firmamda çevre mühendisliği/iş güvenliği uzmanlığını birlikte yürüttüm. Ama firmada meslek kodum çevre mühendisliği olarak girilmişti.

Şu anki firmamda işe uzman olarak girdim ve meslek kodumun bu şekilde girildiğini düşünüyordum fakat kontrol ettirdiğimde yine çevre mühendisi olarak giriş yapmışlar.
Her iki firmada da içe görevlendirme var.

Maalesef SGK primlerinde meslek kodu baz alınırsa 2.5 yıllık hizmetim boşa gitmiş olacak.

Etrafımdaki kimseden de net bir bilgi alamadığımdan ya da hayır sözleşme yeterli denildiğinden bu durumu yaşıyorum.

Net şekilde açıklamışsınız zaten ama benim en azından sonraki süreçte bu düzeltmeyi yaptırmam şart değil mi?

Teşekkürler.
01.01.2018 Tarihinden itibaren hatalı bildirim yapılan meslek kodları için idari cezalar kesilmeye başlanacak. O tarihe kadar Düzeltmeler yapılabiliyor. Personel Biriminize giderek; İşe giriş bildirgesi güncellemesi, meslek kodu güncelleme başlıklarından güncelleme yapabilmek mümkündür. Deneyiniz, sonucu da buradan paylaşınız :)

Şayet, SGK güncellemesi yapılmaz ise sınav için sadece İSG KATİP yeterli gelmeyebilir.

orhany_

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
01.01.2018 Tarihinden itibaren hatalı bildirim yapılan meslek kodları için idari cezalar kesilmeye başlanacak. O tarihe kadar Düzeltmeler yapılabiliyor. Personel Biriminize giderek; İşe giriş bildirgesi güncellemesi, meslek kodu güncelleme başlıklarından güncelleme yapabilmek mümkündür. Deneyiniz, sonucu da buradan paylaşınız :)

Şayet, SGK güncellemesi yapılmaz ise sınav için sadece İSG KATİP yeterli gelmeyebilir.

Merhaba, sorumu yineleyeceğim ama hem Çevre Mühendisi hem de İş Güvenliği Uzmanı olarak görev yapıyorum. Her ikisinde üst sınıf yükselmesi için belli bir gün şartı var. Bu sebeple hangi meslek kodununun kullanılması gerekir.

Ya da meslek kodu Çevre Mühendisi olarak bildirilse, İSGKATİP'ten sadece içe görevlendirme yapılsa yeterli midir?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba, sorumu yineleyeceğim ama hem Çevre Mühendisi hem de İş Güvenliği Uzmanı olarak görev yapıyorum. Her ikisinde üst sınıf yükselmesi için belli bir gün şartı var. Bu sebeple hangi meslek kodununun kullanılması gerekir.

Ya da meslek kodu Çevre Mühendisi olarak bildirilse, İSGKATİP'ten sadece içe görevlendirme yapılsa yeterli midir?
Çevre Mühendisi olarak görev yapıyorsanız, konuya hakim olmalısınız. İlave görev yapamazsınız (iş sözleşmeniz belirsiz süreli ve tam zamanlı olarak yapılmış ise). Eğer ki yarı zamanlı Hem Çevre Mühendisi, hem de yarı zamanlı İSG uzmanı yapacak iseniz; o zaman yarı zamanlı iş sözleşmenizde belirtilen günler kadar, İnsan Kaynakları departmanınız (veya muhasebeniz) meslek kodları ile birlikte SGK ödemenizi gerçekleştirir (örneğin; 30 günün 15 günü çevre Mühendisi, 15 Gününü de İSG uzmanı olarak)

İSG KATİP üzerinden hizmet gününüz yeterli görünse bile, MESLEK KODU yeterli primi sağlamaz ise sorun çıkacağını düşünüyorum (şu an çıkmasa bile mutlaka geriye dönük çıkacaktır). Ayrıca Çevre mevzuatı açısından da sorun olacağı açıktır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.