uzmanlık sözleşmem bakanlıkça kabul edilmedi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

uzmanlık sözleşmem bakanlıkça kabul edilmedi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında kadir uzun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kadir uzun

  kadir uzun TÜİSAG Üyesi  merhaba arkadaşlar.. yaklaşık 1 ay önce çalıştığım firmada uzman olarak görevlendirildiğimi içeren dilekçe ile birlikte uzmanlık sözleşmemi bakanlığa yollamıştım... dün cevabı geldi ve firmanın çok tehlikeli sınıfta olduğu bu nedenle c sınıfı uzmanlığınızı onaylanmadığını içeren bir yazı göndermişler... Ancak bizim firma transformatör üretim firması ve tehlike sınıflarından tehlikeli grupta olduğu hem ssk tehlike sınıfında hemde iş güvenliği yönetmeliğinde açıkça belirtilmektedir... Ancak çok tehlikeli olduğu şeklinde yazı geldi.. bunu neye göre yapmış olabilirler ve ben bunu nasıl düzeltebilirim... bir de şirket kısa vadeli sigorta primi yüzdeliği 3.3 olarak görünüyor.. muhasebe işlerinden anlayan arkadaş varsa bu yüzdelik çok tehlikeli gruba mı giriyor bilgi verirseniz çok sevinirim.. sonuç itibarıyla ortada bir hata var ama nerede?


   
 2. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

  kadir bey tehlike sınıfları tebliğ listesine baktınız mı?o listeye bakarak tehlike sınıfını teyit edip eğer tehlikeli sınıfta ise bakanlığa bir yazı daha göndererek (tebliği referans göstererk) tekrar sözleşme yapıp gönderin.

   
 3. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  yada bölge çalışmaya müracat ederek tehlike sınıfızın yerinde inceleme ile yeniden tesbit edilmesini talep edebilirsiniz.

     

   
 4. palemo

  palemo TÜİSAG Üyesi

  aynı sebepten dolayı benim de yapmış olduğum sözleşme onaylanmamış.
  iptal gerekçesini, ekli dosyadan bilgi mahiyetinde inceleyebilirsiniz.

   

  Ekli Dosyalar:

 5. palemo

  palemo TÜİSAG Üyesi

  prim yüzdeliğine değil, tehlike sınıfına bakacaksınız. demek ki bakanlık öncelikle Kısa Vadeli Sigorta Kolları Prim Tarifesine, daha sonra
  İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Tebliğine göre değerlendirme yapıyor.

  Kısa Vadeli Sigorta Kolları Prim Tarifesi için http://www.isvesosyalguvenlik.com/pratikbilgiler/pb011.htm#41_

     

   
 6. hüseyinserdarözcan

  hüseyinserdarözcan TÜİSAG Üyesi

   • İlgili yazınızda bildirilen iş güvenliği uzmanlığı çalışma sözleşmesi incelenmiştir.

    Bilindiği üzere , 4857 sayılı iş kanunun 41 ve 63. maddelerinde çalışma ile fazla çalışma süreleri belirtilmiş olup, bu madde hükümlerinden göre iş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri haftada en çok 45 saat olabileceği , fazla çalışma süreleri de dahil edildiğinde bu sürenin ayda en fazla 217 saat olabileceği anlaşılmakltadır.

    bu itibarla belirtilen sürelerin üzerinde hizmet verilmesi taleplerinin genel müdürlüğümüzce onaylanması hukuken mümkün değildir. öte yandan 26/07/2012 tarihli sözleşmenizde sayın hüseyin serdar özcan' ın başka işyerinde iş güvenliği yaptığı belirtilmiştir.

    bu nedenlerle söz konusu sözleşmede bildirilen kişinin bahse konu işyerinizde iş güvenliği uzmanlığı görevini yürütmesine imkan olmadığından ilgili sözleşme genel müdürlüğümüzce onaylanmamıştır.

    bu duruma ilave olarak ilerleyen dönemde 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunun ilgili maddeleri ile 4857 sayılı iş kanunun 81. maddesi gereğince iş güvenliği uzmanı görevlendirmekle yükümlülüğü olan iş yerlerinin , iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin takibi amacıyla hazırlanmakta olan veri tabanıyla izleneceğinin ve yürürlükte olan mevzuat hükümlülüklerine göre söz konusu sözleşmelerin sorgulanacağının bilinmesi ile düzenlenen sözleşme süresince sosyal güvenlik hukuku ile ilgili yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerektiğinin bilinmesi faydalı olacaktır.


    konu şöyle .. asıl iş yerimde 25günlük sigorta yatıyor ve 5 günlük sözleşme yolladım bakanlığa .. kalan 5 günü de kardeş firmamızdan sözleşme yaptık ve isg uzmanı olarak gidiyorum firmaya .. bana 25 gün çalıştığım firmadan yolladığım sözleşme red cevabı geldi ..5gün gittiğim firmadan onay geldi nedenleri neler olabilir acaba ?   
 7. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  asıl iş yerinizin tehlike sınıfı nedir? muhtemelen ondan dolayı olmamıştır.
   
 8. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  25*7,5=187,5
  5*7,5=37,5
  Toplamı 225 saat yapıyor ve 217 saati geçmiş oluyor.
  Sözleşmenizi 23 gün üzerinden gönderin. Ancak sigorta priminiz 25 + 5 olarak yatsın ki kaybınız olmasın. Buna da karışmazlar herhalde.   
 9. kadir uzun

  kadir uzun TÜİSAG Üyesi

  bu durumda olan yada bu durumla ilgili bilgisi olan arkaddaşlar yorumlarını paylaşırsa çok sevinirim

     

   
 10. Fatih POLAT

  Fatih POLAT TÜİSAG Üyesi


  Bölge Çalışma Müdürlüğüne başvurup iş kolu değişikliği yaparak tehlike sınıfına uygun iş yeri sicil nosunu güncelledikten sonra Bakanlığa yeniden müracaat etme yolunu deneyebilirsiniz...   
 11. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Detaylı bilgi sanırım yok, yazıdan anlasılan red edilmesi tehlike sınıfına uymadığı için değil, baska yerde calsıyor görünmesi nedeniyel fazla calısma süresini aşmış olduğu için bakanlık bakanlık kabul etmemiştir diye anlıyorum.   
 12. kadir uzun

  kadir uzun TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar hala bir sonuca ulaşamadım... iş güvenliği konusu türkiyede gerçekten oturmamış ve çok sorunları içinde bulunduran bir alan... sınava giriş anından beri hep sorunlarla karşılaşıyorum... bir karmaşa var ve kaç yılda düzelir bilemiyorum

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica