Uzman Ve Osgb Sayısı Artıyor. Tehlike Büyüyor

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında civiluzman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. civiluzman

  civiluzman Guest  Saygıdeğer İş Güvenliği Profesyoneli Arkadaşlarım:alaycı:

  İş güvenliği uzmanlarının geleceği hakkında karamsar olduğum için sürekli eleştiriliyorum ama haklıyım. :)

  Gün geçtikçe uzman sayımız ve OSGB sayımız artıyor. Elbette ülkemiz için bu isg kültürün yayılması için olumlu bir etken. Ama şunu unutmayın. Sayımız arttıkça kalite azalıyor ve alacağımız ücretler düşüyor. Ama bundan sanırım hiç rahatsız olmayanlar var. Her işsiz bende uzman olabilir miyim diye arıyor soruyor. Sağlık lisesi mezunu bile bende uzman olmak istiyorum nasıl olabilirim diyor. Bu süreçte ne oluyor arkadaşlar tüm işsizler uzman oluyor. Bakın bu isg kültürün ülkemize tamamen yerleşmesine karşı değilim ama bunun için herkezi uzman yapmaya kalkarsak bu süreçte bizler zarar göreceğiz. Ben öyle düşünüyorum. Aslında benim gibi düşünen çokta şimdilik herkes memnun. Ama şimdilik. Ben arkadaşlarımı bu sektöre yönlendirmiyorum. Sayımız artmasın diye


   
 2. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  eski mesleğime dönmeye karar verdim hayırlısı olsun

   
  DUAYEN18, Uygar Avcı, çağatay okay ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. Uygar Avcı

  Uygar Avcı TÜİSAG Üyesi

  yolun sonu karanlık

     

   
  nigarcinar bu yazıya teşekkür etti.
 4. ayuce

  ayuce TÜİSAG Üyesi

  Kısır ve bencil düşünüyorsun uzman kardeş,
  "bir çivi biratı kurtarır, bir at bir orduyu kurtarır, bir ordu bir milleti kurtarır" vecizesini bir daha düşün Lütfen.

   
 5. Mehmet ÖZKAN

  Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  devlet kalifiye işsiz ordusu üretmeye devam ediyor önce öğretmen yaptılar atamadılar görev vermediler her şehre bir üniversite açacaz dediler kontenjanları artırdılar puanları düşürdüler elini sallayan girdi fakülteye okudu bitirdi çıktı iş yok diplomalı işsizler ordusu yarattı.şimdide iş güvenliği yolu açtı HERKESE elini kolunu sallayan uzman oldu sonra işsiz kalınacak gene mühendis öğretmen ve iş güvenliği uzmanı işsizler ordusu.

     

   
  Reinarubia, Atilla EREN, DBTIRAK ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. emre sulun

  emre sulun Guest

  İşini düzgün yapan, bilerek yapan ve mevzuatı iyi bilen birisi her zaman bir adım öndedir. Sayılar kimsenin gözünü korkutmamalı.

   
  aryam bu yazıya teşekkür etti.
 7. MEZUN

  MEZUN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım sen onu bunu boşverde, uzman olarak kendini nasıl geliştirebilirsin onu düşün bence..
   
 8. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  en fazla 2 sene sonra cılkı çıkacak zaten bu işin bu kurslar böyle devam ederse bu sertifika zaten tüm mühendislerde ve teknik elemanlarda olacak yani ben bu işin ustasıyım aradan sıyrılırım olayı burada:D sökmeyecek çünkü 2-3 yıla kalmaz herkes uzman olacak   
  ISGurusu ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
 9. karahansnm

  karahansnm TÜİSAG Üyesi

  Az önce tanıştığım, office programı kullanamayan, mevzuattan bir haber, emekli , bu işi aman boşta kalmayayım da iki firmaya bakayım 4000- 5000 tl para kazanayım zihniyetindeki teyzeden benimle aynı unvanı kullanacağı için nefret ediyorum. İçimden geldi paylaşmak istedim , yazmazsam çatlardım :k_kızgın:

     

   
  Reinarubia, Atilla EREN, Ersgur ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  Açıkçası ben bu topicteki endişeye katılmıyorum. Sayı artacaktır kabul. Kalite düşecektir yine kabul. ama bu iş çok riskli. riski iyi analiz edenler ve işini iyi yapanlar kesinlikle sektörde kalacaklardır. Aksi durumda işini düzgün yapmayanlar olacaktır ve soluğu mahkemelerde alınca akılları başına gelecek ve ya işlerini kaliteli yapacak yada birdaha asla yapmayacaklardır.

  Ayrıca sayı çok artarsa bakanlığın sınav sayısını azaltacağını düşünüyorum. sınav sayısı azalınca uzman artışı olmayacak, yada çok azalacaktır.
  Bir hususda, sınavlar 3 e bile çıksa çok zorlaşmış durumda.. Geçenlerin sayısı oldukça az. Ben biraz önce kursumu aradım, 150 kişi içinde 10 kişi kazandı dediler.. 36 bin kişi girmiş sınava diyorlar.. siz hesaplayın artık..   
  aryam, volkankim ve ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
 11. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık tarafından sınava giren ve kazanan sayıları verilmeden bu konuda birşey söylenemez,evet bu sınavda başarı oranı düşük olduğu söyleniyor ama bu tam olarak ne kadar bakanlık ilgilileri dışında bilen var mı ?   
 12. nigarcinar

  nigarcinar TÜİSAG Üyesi

  sevgili karahansnm,az önce tanıştığınız iş güvenliği uzmanı emekli teyzelerden! biriyim. Meslek Lisesini de sayarsam tam 40 yıldır sanayi kuruluşlarında deneyim sahibiyim. Bilgisayar kullanmak demek, face de yazmak değildir.Özel bilgisayar hocam var ve ofis programlarından ve mevzuattan da haberim var. Çünkü her akşam resmi gazeteyi, diğer ciddi gazetelerden hiç ayırmadan okurum. İş güvenliği uzmanlığını yıllar önceden, daha ismi bile konmadan yapıyordum. Para işine gelince; para insanın hayatını idame etmekten daha öteye, yani luks yaşantı beklentisine kaydığı zaman o kişiye A sınıfı İSG uzmanı olmak bile yetmez.Hiç bir tecrübesi olmadan soruları ezberleyerek sınavı alanlardan değilim. Bir fabrikanın bacasından çıkan gazlardan,atık suyundan ve diğer atıklarından o fabrikada ne üretildiğini bilirim. İşletmelerde iş güvenliği uzmanıyım diye gezen Sazanları da gördüğümde bende onlarla aynı unvanı kullandığım için nefret ediyorum. Bende çatlamadan yazayım dedim. Bu site ciddi bir site.Lütfen sözlerinizi tartarak yazınız!

   
  Hasan Berkman, filizus, c.g ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  Sayın nigarçinar hanımefendi ;
  Arkadaşımın anlatmak istediği şu olabilir mi sizce ;
  Bunca işsiz üniversite gençliği dururken neden emekliliğini eline almış ,rahat bir hayata kavuşmuş,bakmakla sorumlu olduğu kişiler kalmamış,sadece yahu ben ihtiyacım yok ama çalışmadan duramam mantığıyla devam edip işsiz bu gençlerin önünü tıkayan zihniyete karşı bir haykırış olabilir mi?
  Bu zihniyet değil mi bu gençlerin önünü tıkayan;
  Bende 12 yıldır atama bekleyen TEKNİK ÖĞRETMENİM neden biliyor musunuz?
  Çünkü fosilleşmiş zihniyetin hala benim olmam gereken yeri terketmediği ,terkedemediği için
  Elbette o zihniyetin nesilleride bizim arkamızda sıraya girecek onlarda bu acı durumu elbette birer ana birer baba olarak hissedecekler
  Lütfen herkes sadece kendini düşünerek değil tüm toplumu düşünerek adımlar atmalı aksi taktirde gelecekte bizlerinde sizlerinde çocukları ,torunları işsizlikle boğuşmak zorunda kalacaklar.

  Saygılarımla
   
  Reinarubia, uzmannn ve nigarcinar bu yazıya teşekkür etti.
 14. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  Bu arada yukarıda yazdıklarım sadece bir yorumdur kişileri tenzih ederim. Sadece yukarıda yazmış olduğum (zihniyete)karşı bir tutumdur kişilere karşı değil.Bu benim gibi binlerce genç işsiz arkadaşların kanayan yarasıdır.
  saygılarımla

   
 15. kıvırcık777

  kıvırcık777 TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle katılıyorum. Herkesin yaptığını yapanlar sıradandır. Kendini yenileme, yönetmeliklere ayak uydurma, benimseme, uygulama, uygutlama... Bunların hepsi zincirlemedir. Ben bu kadar karamsar düşünmüyorum. Bir adım önde olabilmek için bir adım fazla atmalı diye düşünüyorum....   
 16. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi


  Sayın ersgur, neden yukarıda bahsettiğin tipte emekliliği gelmiş kişiler senin deyiminle gençlerin önünü tıkamamalı? Para kazanacağı bir dal bulduysa neden sana yol vermeli??
  Devlet sana teknik öğretmenliğe girerken seni bitirir bitirmez atıyacağım garantisi mi verdi? Sen olsan terk edermiydin oturduğun koltuğu.
  Arkadaşlar lütfen şu kafanızdaki devlet bize yardım etsin zihniyetini atın... Herkesin ekmeğinin peşinde ve herkes İSG pastasından payına düşeni almaya çalışıyor. Sen de alabildiğin kadarını ala ama alırken başkalarını da kötüleme bence...

   
  nigarcinar ve filizus bu yazıya teşekkür etti.
 17. emine aslihan

  emine aslihan TÜİSAG Üyesi

  çok mantıklı bir açıklama olmuş uzmanların durumu meydanda

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica