Üst Ve Alt Işveren Ilişkisi

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında aragon34 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. aragon34

  aragon34 TÜİSAG Üyesi  Üst işverenin bordrosunda bulunan İG uzmanı, alt işverene hizmet verebilir mi? İG uzmanının ayrı bir tüzel kişilik olan alt işverenin bordrosunda bulunması gerekmez mi?

  Örneğin, üst işveren birden çok yerde 50 ve üzeri personeli olan yüklenici firmalardan hizmet alıyor. Bu yüklenici firmaların İSG hizmetlerini kendi bordrosundaki uzmanlara yaptırıyor. Bu durum yasal mıdır?


   
 2. Bilal Emiroğlu

  Bilal Emiroğlu TÜİSAG Üyesi

  Bizdeki durum şöyle (Ana yüklenici)
  Şu an A sınıfı biz'de var.
  Alt ve yan yükleniciler A sınıfı bulundurmuyor, işçi sayısı ile paralel olarak kağıt üzerinde onlara da hizmer veriyor görünüyor. A sınıfının ücreti de, hizmet alan alt yüklenicilerin hakedişlerinden kesiliyor.
  Bunun yanında, tüm altyüklenicilerin kendi C sınıfı Uzmanları bulunmakta.

  50 kişiyi geçen alt yükleniciler ise kendi A sınıfı artı olarak minimum bir tane C sınıfı Uzman çalıştırıyor.

   
  iremulgenn ve mehmet yıldırım bu yazıya teşekkür etti.
 3. melihd

  melihd TÜİSAG Üyesi

  benim isg mühendisi olarak çalıştığım firmada toplam 250 kişi çalışıyor. ana binamızda bulunan yerde gemilere elektrik panosu yapan atölyemiz var ve burada da 30 tane işçi var, toplam binada da ofis çalışanlarıyla beraber 90 kişi çalışıyor. geri kalan 160 işçi tersanelere dağılmış durumda ve tersanelerde atölyede yapılan panoların montajlarını yapıyorlar.yani çalıştığımız tersanede taşeron firmayız. bu durumda çok tehlikeli sınıfta yer aldığımızdan dolayı firmanın A sınıfı uzman bulundurma zorunluluğu var mıdır? yoksa C sınıfı uzman yeterli oluyor mu?

  yardımcı olursanız çok sevinirim.

     

   
 4. iremulgenn

  iremulgenn TÜİSAG Üyesi

  Bilal bey en altta yazdığınız 50 sayısı şirketteki toplam kişi sayısı mı yoksa çok tehlikeli olan projedeki işçi sayısı mı açıklarsanız çok sevinirim.
   
 5. Zhivago

  Zhivago TÜİSAG Üyesi

  Alt yüklenicilerin c sınıfında olsa iş güvenlikçi çalıştırması zorunlumu?

     

   
 6. Hande5

  Hande5 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba;
  50'den fazla çalışanı olan alt işveren konumundaki şirket iş sağlığı ve güvenliği kurulu ve/veya birimi kurmak zorunda mı?

   
 7. chilqen

  chilqen TÜİSAG Üyesi

  Hande hanım;
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI
  HAKKINDA YÖNETMELİK ;
  (2) Altı aydan fazla süren asıl işveren-alt işveren ilişkisinin bulunduğu hallerde;a) Asıl işveren alt işverenin çalışan sayıları ayrı ayrı elli ve daha fazla ise asıl işveren ve alt işveren ayrı ayrı kurul kurar. İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin yürütülmesi ve kurullarca alınan kararların uygulanması konusunda işbirliği ve koordinasyon asıl işverence sağlanır.
  yönetmelik gereğince kurulması gerekiyor.
   
  Hande5 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica