Türkiye'de halihazırda sınıflarına göre kaç uzman bulunmakta?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında erensert tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. erensert

  erensert TÜİSAG Üyesi  Halihazırda A,B ve C sınıfına dahil kaç uzman bulunmakta,konu hakkında tahmini de olsa bir bilgisi olan var mı acaba ve ben kendi şehrimde kaç uzmanının faaliyet gösterdiğini nereden öğrenebilirim daha doğrusu bu sorunun cevabı öğrenebilinir mi? :)


   
 2. scarface3545

  scarface3545 TÜİSAG Üyesi

  Geçen gün katıldığım bir panelde aldığım bilgiyi aktarayım. Şu anda geçerli uzman sayısı A: 209 B: 30 C: 2815

   
  seko ve erensert bu yazıya teşekkür etti.
 3. erensert

  erensert TÜİSAG Üyesi

  cidden oldukça yetersiz.. Herkes A sınıfının sayısının azlığından dem vuruyor ama B sınıfı çok daha azmış.

     

   
 4. musa_tabak

  musa_tabak TÜİSAG Üyesi

  bu işte bir yanlışlık var tam tersi olmasın???

   
 5. scarface3545

  scarface3545 TÜİSAG Üyesi

  erensert bu yazıya teşekkür etti.
 6. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  asıl dikkat çekmesi gereken nokta müfettiş sayısı 463 çok yetersiz bir sayı. ama herkes kendi, işini düşündüğü için asıl önemli nokta olan müfettiş sayısına bakmıyor bile. bu sayının birçoğu da emekliliği yakın müfettişler.
  sertifika sayısı yerine herkes kendi gelişimine bakmalı koyunun olmadığı yerde abdurrahman çelebi olmak yerine, kendini geliştirmiş uzman olmak daha iyidir.

  ayrıca müfettişin olmadığı yerde denetim olmaz ve denetlenmeyen firma uzmana ihtiyaç duymaz.

   
 7. scarface3545

  scarface3545 TÜİSAG Üyesi


  Görüşüne sonuna kadar katılıyorum, ancak konu uzman sayısı olduğu için sadece bu bilgiyi verme gereği duydum. Devlet sağolsun yasaları çıkarıyor işverene, işçiye ve uzmana tüm sorumlulukları yüklüyor ama arkadaş seninde çıkardığın yasaları denetleyebilmen lazım, denetleyebilmek içinde yeterli kadroya sahip olman lazım. Esat beyin bahsetmiş olduğu 463 müfettişten 227 si teftiş yapabilme yetkisine sahip yani 463 müfettişimiz dahi yok. Ondan sonra şantiyelerde, fabrikalarda ölümlü iş kazası olsun hemen tüm sorumluluk işçi, uzman ve işverene yüklensin peki devlet yeterli denetimi yapmışmı yok. Hani İSG kültürü 3 ayaktan yani işçi, işveren ve devletten oluşurdu. Hani bunun devlet ayağı.
   
  esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 8. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  yazımı tekrar okudum da sanki burada yorum yapan arkadaşları hedef almış gibi bir yazı yazmışım. öyle anlaşıldıysa özür dilerim kabahat bendedir.

  yorum yapan arkadaşları hedef almak istemedim. umarım onlarda niyetimi anlamışlardır. anlayışları için teşekkür ederim.

  sonuç olarak, ülkemizde yeni bir oluşum iş güvenliği; ve devlette, işverenlerde bu konuya önem verirlerse yatırım yaparlarsa, karşılığını alırlar. karşılığı da; nakit ve zaman kayıplarının önlenmesi, kalitenin artması ve insani bir ortam olur. bu nedenle özellikle devlet iş güvenliğini maliyet değil kazanç olarak görmeli.
  yani müfettiş sayısını arttırarak kazanç elde edebilir. unutulmamalı ki milli gelirimizin %4'ü iş kazaları ile yok oluyor.   
  Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica