Soru : Topraklama Ölçümü Yapmak Ve Raporlandırmak İçin Gerekli Zorunluluklar Nelerdir?

Oğuz KÖSE

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Herkese Merhaba;

Hem İsg Hem elektrik teknikeriyim.
Topraklama ölçümü yapmak ve raporlandırabilmek için gerekli zorunluluklar nelerdir?
Yetki belgesi zorunlumudur? Zorunlu ise ilgili yönetmelik nedir.
Tekniker olarak rapor yazma yetkimiz yok mudur. Yoksa ilgili yönetmelik nedir.

Elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliğinde ve elektrik iç tesis yönetmeliğinde yetki belgesi zorunluluğu ve mühendis olma şartına dair bir yazıya rastlamadım.

İş ekipmanları yönetmeliğinde teknikerler ölçüm yapabilir yazıyor. Ölçümü yapabildiğimize göre raporlandırmasını neden yapamıyoruz.

Konu hakkında detaylı bilgiye sahip arkadaşların yardımlarını rica ediyorum.

Şimdiden herkese teşekkürlerimi sunarım...

Moderatör tarafında düzenlendi:

İsmail Polat RAHAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar Herkese Merhaba;

Hem İsg Hem elektrik teknikeriyim.
Topraklama ölçümü yapmak ve raporlandırabilmek için gerekli zorunluluklar nelerdir?
Yetki belgesi zorunlumudur? Zorunlu ise ilgili yönetmelik nedir.
Tekniker olarak rapor yazma yetkimiz yok mudur. Yoksa ilgili yönetmelik nedir.

Elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliğinde ve elektrik iç tesis yönetmeliğinde yetki belgesi zorunluluğu ve mühendis olma şartına dair bir yazıya rastlamadım.

İş ekipmanları yönetmeliğinde teknikerler ölçüm yapabilir yazıyor. Ölçümü yapabildiğimize göre raporlandırmasını neden yapamıyoruz.

Konu hakkında detaylı bilgiye sahip arkadaşların yardımlarını rica ediyorum.

Şimdiden herkese teşekkürlerimi sunarım...
Merhaba,
Elektrik teknikeri olarak raporlama yapmanda hiçbir engel söz konusu değil, lütfen kendinize mevzuatı referans alın, kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyiniz.
bknz: İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ madde 4:
ğ) Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişi: Bu Yönetmelikte belirtilen iş ekipmanlarının teknik özelliklerinin gerektirdiği ve EK-III’te yer alan istisnalar saklı kalmak kaydıyla ilgili branşlardan mühendis, (Ek ibare:RG-23/7/2016-29779)(2)teknik öğretmen, tekniker ve yüksek teknikerleri,

asimaksu1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Birtakım kurumlar Mühendislik Müşavirlik firmalarından hizmet almak isteyebilir. Bu kendi özel şartlarıdır. Tekniker olarak Ekipnet sistemine kayıt olarak Ölçüm ve Raporlama yapabilirsiniz

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.