Bilgilendirme Toprak Işleme Alet – Makineleri Kullanımında Güvenlik Kuralları

Konu, 'Ziraat Mühendisleri İçin Gerekli Bilgiler' kısmında Nurdan DAHİ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned  Toprak İşleme Alet – Makineleri Kullanımında Güvenlik Kuralları

  Toprak işleme alet ve makinelerinin kullanımında genel güvenlik kurallarının yanında uyulması gereken diğer güvenlik kurallarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz
  1. Toprak işleme alet ve makineleri ile çalışmaya başlamadan önce yakınında bulunan kimseler uyarılmalıdır.
  2. Toprak işleme makineleri ile çalışırken keskin dönüşler yapılmamalıdır.
  3. Pulluk, kültivatör, diskli tırmık vb. toprak işleme makineleri hareket halinde iken çeki düzeneği veya alet, makine üzerine binilmemeli, alet ve traktör arasına girilmemeli, ayar, bakım ve yağlama yapılmamalıdır.
  4. Çekilir tip toprak işleme alet ve makineleri çeki oku ve ayar kolları sürücüyü tehlikeye sokacak şekilde çok uzun veya çok kısa olmamalıdır.
  5. Otomatik kaldırma düzeni bulunan pulluk ve benzeri çekilir tarım alet ve makinelerinde kullanılan kumanda ipi kullanıma uygun gerginlikte olmalıdır.
  6. Çekilir tip toprak işleme alet ve makineleri, traktör çalışır durumda bırakılarak sürücü tarafından traktöre bağlanmamalıdır. Bu amaçla olanaklar ölçüsünde yardımcı bulundurulmalıdır. Yardımcı personel yoksa traktörün çeki demirine uygun yükseklikte bir destek kullanarak bağlama yapılmalıdır.
  7. Toprak frezesinin kapaklarının düşmesi veya korumasının yırtılması gibi nedenlerle taş fırlatması olasılığına karşı frezenin hareketi tamamen durmadan yanına yaklaşılmamalıdır.
  8. Tek akslı traktörle çalıştırılan toprak frezelerinde dönüşlerde freze ayaklarının sürücüye çarpmamasına dikkat edilmeli ve geri hareketle frezenin hareketi durdurulmalıdır.
  9. Toprak frezelerinde koruyucu saç kapağa ek olarak pimli güvenlik düzeni de bulunmalıdır.
  10. Toprak işleme alet ve makineleri ile iş dönüşlerinde veya işe çıkılmadan önce güvenlik ile ilgili kısımları başta olmak üzere kontrol edilmelidir.   
  Kaan SAKA bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica