Tespit Ve Öneri Defteri Garantimiz Mi?

Konu, 'İSG Prosedürleri' kısmında kimyaci_20 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kimyaci_20

  kimyaci_20 TÜİSAG Üyesi  Merhaba,

  Yaptığım çalışmalarda Tespit ve Öneri Defteri kullanmadan hallediyordum işlerimi.Fakat önem arz eden ve yapılmayan durumlar var. İşleyişle ilgili tecrübeli kişilerden şu bilgileri almak istiyorum.,

  1)Benden önceki isg uzmanı bu deftere benim yazmak istedgim uyumsuzlukları 1yıl önce yazmış. Benim yazmama gerek var mı?Bu beni kurtarıyor mu yoksa tekrar yazmam gerekiyor mu?

  2)Bu deftere yazılan uyumsuzluklarla ilgili olduki bir kaza meydana geldi, ben oraya yazdığım tespit ve öneriler beni kurtarır mı? Yani ben uyarmıştm işte defterde yazıyor desek yeterli midir? Yoksa bizden bu işi neden Bakanlığa bildirmedin yada birşey yapmadın derler mi?

  3)Defterin önceki alınan kararlarının fotokopisi yeterli midir? defter ortadan kaybolsa o fotokopi beni kurtarır mı?

  4)Deftere tespit önerimi yazdım, işveren bunu kabul etmedi ,imzalamadı diyelim.Bunun geçerliliği nedir? kısmi mi yoksa tamami mi olur ?

  Şimdiden bu konuda aydınlattığınız için teşekkür eder,kazasız günler dilerim.


   
 2. Cevahirim

  Cevahirim TÜİSAG Üyesi

  1- Yazmanız gerekir
  2-Kusur oranını düşürür, tekrar eden bir uygunsuzluk ise evet soracaklardır
  3-Yazılan sayfanın nüshası yeterli, defterin kaybolması bir anlam ifade etmez
  4-İmzalamaması seni bağlamaz, imzalasa da imzalamasa da sorumludur

  Umarım faydalı olabilmişimdir, iyi günler

   
  OHSISGUZ bu yazıya teşekkür etti.
 3. Emre YA

  Emre YA TÜİSAG Üyesi

  defterin saklanmasından işveren sorumlu. denetimde işverenden isteyecekler. giderilmeyen uygunsuzlukları yapılmalıdır diye deftere yaz. kopyasını al. ister yapsın ister yapmasın. fakat ölümcül ve hayati tehlike yaratacak bir durum var ise vede yapmıyorsa bakanlığa bildirmelisin. yoksa ceza puanı alırsın, şiddetine göre belgende gidebilir.

     

   
 4. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  aynen katılıyorum

   
 5. Raptor

  Raptor TÜİSAG Üyesi

  Kurumsal ve kamuya bağlı bir işyerinde yaklaşık 20 yıldır İGU görevi tanımında fakat Teknik Emniyet Mühendisi olarak çalışmaktayım. Son 3 yılında İGU olarak da ÇSGB na bildirildim. Gerek geçmişte gerekse şu anda iç yazışmalarla uyarı, tespit ve raporlamaları direkt olarak Genel Müdüre bağlı olarak yapmaktayım. Tespit ve öneri defteri benim durumumda çalışılan kurumsal şirketlerde çok da verimli sonuçlar doğurmuyor. Örneğin yazılan tespit, eksiklik ve öneri sadece işveren vekili statüsünde olan Genel Müdüre yapılmış oluyor ve tekrar bir iç yazışma yapılması zorunlu hale geliyor.
  İç yazışma durumuında ise yazılan yazı Genel Müdür tarafından tüm ilgili birimlere gereği şeklinde iletiliyor ki tepki süresi ve çözüm çom daha hızlı ve etkin. Aynı zamanda bazı anlık çalışmalar var ki bırakın yazı yazmayı veya defteri doldurmayı, ancak yerinde müdahale ve telsiz anaonsları ile kontrol altına alınabiliyor.
  Dolayısıyla benim tecrübelerime dayanarak önerim defteri daha çok genel ve çözümü vakit alacak mevzularda kullanmak yönünde; İSG kurul kararları ve yazışmalarla durumun önceliğine göre çözüm üretilmesi şeklinde bir metodun daja etkili olacağı kanaatindeyim.

  Ayrıca benim durumum gibi İşveren vekili olan Genel Müdürün odasında duran bir deftere har an ulaşmak olası olmuyor ve içeri randevu ile girdiğiniz bir amire "şu defteri ver de seni uyarayım" demek pek de kolay bir iş değil açıkçası, fakat yazışma İGU na kesin ve açık bir özgürlük sağlıyor.

  Kazasız günler

     

   
  bülent bayrakcıoğlu, alerdgn ve hafizegönen bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica