Temel İsg Eğitiminin Uzaktan Eğitim İle Verilmesi

Ulutürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,

8 saatlik Temel İSG Eğitimleri Uzaktan Eğitim ile verilebilir mi? Yönetmelikte aşağıda belirtildiği gibi ilk defa verilecek temel eğitimler hariç çalışanlara tekrar verilecek temel eğitimler işveren tarafından uzaktan eğitim sisteminin sağlanması halinde verilebilir diyor. Bu durumda Yüzyüze örgün verilmesi gereken 8 saatlik temel İSG eğitiminin uzaktan eğitimle verilmesi uygun olmuyor. Ama WHO tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 nedeniyle eğitimlerin ertelenmesi veya uzaktan verilmesi gündemde. Bu durumda ne yapılabilir?

***ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Eğitim Programlarının Planlanması ve Düzenlenmesi
Eğitimin temel prensipleri
MADDE 12 –
(7) (Değişik:RG-24/5/2018-30430) İşyerinde ilk defa verilecek temel eğitimler hariç çalışanlara tekrar verilecek temel eğitimler işveren tarafından işe ve işyerine özgü içeriğin hazırlanması ve gerekli uzaktan eğitim yönetim sisteminin sağlanması halinde uzaktan eğitim yöntemi kullanılarak verilebilir.

İyi çalışmalar.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Bir personele ilk defa yapılacaksa örgün tekrarları uzaktan olabilir.
Ama bu süreçte uzaktan yapılsada sorun olacağını sanmıyorum olağan üstün bir sorun var küresel anlamda.

Önemli olan eğitim kayıtlarını sistem üzerinden net bir şekilde çekebilmeniz bunu yapabiliyorsanız sorun yok.

Ulutürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bir personele ilk defa yapılacaksa örgün tekrarları uzaktan olabilir.
Ama bu süreçte uzaktan yapılsada sorun olacağını sanmıyorum olağan üstün bir sorun var küresel anlamda.

Önemli olan eğitim kayıtlarını sistem üzerinden net bir şekilde çekebilmeniz bunu yapabiliyorsanız sorun yok.
Bende aynı şekilde düşünüyorum fakat yasal bir dayanağı olmadığı için çekindim. Sistem uygun şartlarda sağlanırsa bu süreçte 2 saatlik işe giriş eğitimlerini bu şekilde vermeyi düşünüyorum. Mevzuat gereği en kısa sürede verilmesi gereken Temel İSG Eğitimlerini (8Saat) de bir süre ertelemeyi düşünüyorum.

umitsaritas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Mevzuata göre çalışanların sadece yenileme eğitimleri uzaktan eğitimle verilebilir ancak bakanlığın Covid-19 korunma tedbirleri duyurusunda "Çalışanlara verilecek olan iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin uzaktan eğitim şeklinde; işyeri temizliği ve düzeni, hijyen ve psikososyal risk faktörleri konuları önceliklendirilerek verilmesi suretiyle yapılması sağlanmalıdır." diyor yani ilk eğitimleri örgün verin demiyor ama yoruma açık.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ömer Faruk Karakısa

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
uzaktan eğitim sayesinde isg eğitimlerinin çok kısa anlatılarak geçiştirilmesi veya hiç anlatılmadan anlatılmış gibi gösterilmesi engellenmiş olur. yani uzaktan eğitimi tamamlayana işbaşı yaptırılır. bu sayede hem iş güvenliği uzmanı hem işyeri hekimi büyük bir töhmetten kurtulur hem de işçilerin 'bunlar bildiğimiz şeyler, kaç oldu aynısını anlatıyorsunuz' ithamından kurtuluruz.

Ulutürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Mevzuata göre çalışanların sadece yenileme eğitimleri uzaktan eğitimle verilebilir ancak bakanlığın Covid-19 korunma tedbirleri duyurusunda "Çalışanlara verilecek olan iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin uzaktan eğitim şeklinde; işyeri temizliği ve düzeni, hijyen ve psikososyal risk faktörleri konuları önceliklendirilerek verilmesi suretiyle yapılması sağlanmalıdır." diyor yani ilk eğitimleri örgün verin demiyor ama yoruma açık.

Merhaba Ümit Bey, bakanlığın yayınladığı "Yeni Tip Koronavirüs Salgını İle Mücadele Kapsamında İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönünden Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları" dosyasında bu süreç için ilk eğitimlerde dahil edilmiş. incelemenizi öneririm. (38.Soru)

Ekli dosyalar

• Yeni Tip Koronavirüs Salgını İle Mücadele Kapsamında İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönünd...pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 222

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba, uzaktan eğitimi nasıl uyguluyorsunuz? Yani internet ortamında mı, kişiye video göndererek mi nasıl oluyor uygulama kısmı?

Ulutürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, uzaktan eğitimi nasıl uyguluyorsunuz? Yani internet ortamında mı, kişiye video göndererek mi nasıl oluyor uygulama kısmı?
Merhaba Murat Bey,

Eğitimler hizmet satın aldığımız bir platform üzerinden sunum şeklinde çalışanlara davet gönderilerek gerçekleştiriliyor. Platformda eğitime katılanların giriş zamanları, eğitimde kaldıkları süre, çıkış zamanları, başarı yüzdesi, sınav notları gibi loglara ulaşabiliyorsunuz. Bu da bakanlığın istediği şartları karşılıyor. Uzaktan eğitimler normalde yenileme eğitimi ve bilgilendirme eğitimleri olarak veriliyordu. Fakat bakanlığın yayınlarında covid-19 süreci boyunca temel eğitimlerinde uzaktan verilebileceği belirtildi.

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Murat Bey,

Eğitimler hizmet satın aldığımız bir platform üzerinden sunum şeklinde çalışanlara davet gönderilerek gerçekleştiriliyor. Platformda eğitime katılanların giriş zamanları, eğitimde kaldıkları süre, çıkış zamanları, başarı yüzdesi, sınav notları gibi loglara ulaşabiliyorsunuz. Bu da bakanlığın istediği şartları karşılıyor. Uzaktan eğitimler normalde yenileme eğitimi ve bilgilendirme eğitimleri olarak veriliyordu. Fakat bakanlığın yayınlarında covid-19 süreci boyunca temel eğitimlerinde uzaktan verilebileceği belirtildi.
Hangi platformu kullanıyorsunuz özelden yazarsanız çok sevinirim.

umitsaritas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Uzaktan isg eğitimi veren platformların yönetmelikte istenen şartlara mutlaka uyması lazım aksi taktirde sertifikaya imza atacak işveren ve iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi uygun olmayan bir eğitimi uygun olarak vermiş gibi göstermiş olur. Bir denetimde veya mahkemelik bir durumda istenmeyen sonuçları olur. Piyasada maalesef sadece napo videoları koyarak veya ekran karşısına geçip anlatarak video şekliyle etkileşimli uzaktan eğitim verdiğini iddaa eden firmalar var iyi araştırmak lazım. Bunu gerçekten bakanlığın ve yönetmeliğin istediği şekliyle etkileşimli, katılımcıların sisteme giriş ve çıkışları, sistemde geçirdikleri süreler, ölçüm ve değerlendirme sonuçları, kullanıcıların eğitimin ne kadarını tamamladığı ve benzeri verileri eğitim yönetim sistemi aracılığı ile kayıt altına alıp, raporlayabilen 2 3 firma var. Araştırma yapacak arkadaşlar yönetmeliğin öncelikle bu maddesini okuyup ona göre firma bulması lazım.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
Uzaktan eğitimin temel prensipleri

MADDE 15/A – (Ek:RG-24/5/2018-30430)

(1) Uzaktan eğitim yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen temel eğitimlerin Yönetmeliğin 12 nci maddesinde yer alan hükümlerin yanı sıra aşağıda yer alan hükümlere uyması gerekir:

a) Kullanılan uzaktan eğitim yönetim sistemi uluslararası standartlara uygun, farklı kaynak ve farklı sistemlerde çalıştırılabilir, değişik eğitim setleri ile yeniden kullanılabilir, yönetilebilir ve izlenebilir, kullanıcıların ulaşmakta güçlük çekmeyeceği, sağlam ve kullanıcı talebini karşılayabilir nitelikte olur.

b) Eğitim programı ile uzaktan eğitim yönetim sistemi, eğitim esnasında kullanıcıların katılımına imkan sağlayan etkileşimli yapıda olur.

c) Katılımcıların sisteme giriş ve çıkışları, sistemde geçirdikleri süreler, ölçüm ve değerlendirme sonuçları, kullanıcıların eğitimin ne kadarını tamamladığı ve benzeri veriler eğitim yönetim sistemi aracılığı ile kayıt altına alınır, izlenir ve raporlanır.

ç) Eğitim programının içeriği katılımcıların eğitim seviyelerine uygun, işe ve işyerine özgü, çalışanların bildikleri, tanıdıkları iş ve çalışma ortamı ögeleri kullanılarak hazırlanır.

semih_serin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
benim birkaç tane firmanın uzaktan eğimlerini inceleme fırsatım oldu. İçlerinde ençok içime sinen ve uygun bulduğum ise Dönüşüm isg nin hazırlamış olduğudur. Firma babamın oğlunun değildir. İncelediklerim arasında enuygun bulduğumdur. Oyüzden ism vermektende sakınca bulmuyorum açıkcası.

Ahmet B. DÖNMEZ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Selamlar, be
Merhaba Murat Bey,

Ben de platform adını alabilir miyim özelden veya buradan?
Teşekkürler şimdiden...

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Selamlar, be

Ben de platform adını alabilir miyim özelden veya buradan?
Teşekkürler şimdiden...
ben iki eğitim sistemi kullandım biri meditek diğeri HOSPibys ikiside bakanlığın tüm isteklerini karşılıyor ve kullanışlılar.

serdigncl

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
ben Eskişehirdeki kurumdan uzaktan eğitimle eğitim aldım çok memnun kaldım işi ciddiye alıyorlar. Sınavı da geçeriz inşallah.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.