Tekstil Fabrikaları İçin İş Güvenliği Dokümanları | Sayfa 4 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tekstil Fabrikaları İçin İş Güvenliği Dokümanları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında isg_expert tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. turanmst

  turanmst TÜİSAG Üyesi  forkliftin dikiş makinalarına çarpma ihtimaline karşı onlem almak daha mantıklı bence anladıgım kadarıyla sizin firmada kkd son secenek olmalıdır herzaman


   
 2. mansurozturk

  mansurozturk TÜİSAG Üyesi

  Forklift dikiş makinelerinin aralarında gezmiyor. Ürün taşıma araçları ve transpaletler geziyor. Olmazsa onların girişlerini engelleyelim o bölüme ürünleri birer birer elle taşısınlar.
  Burda tehlikeli olan taşıma araçlarının konfeksiyon bölümüne girmesidir. Daha az tehlikeli olanla değiştirme ihtimalimiz yok. Taşıma araçlarını veya makineleri tecrit etme ihtimalimiz yok, çünkü taşıma araçları zaten makineden çıkan ürünü taşıyor. Bantlı taşıma için alan müsait değil. tepeden askılı otomasyon taşıma sistemini önerdim, kurulum maliyeti pahalı ve bütçe yeterli değil. Daha önce bir kaç arkadaşımızın ayak parmakları taşıma araçlarının altında ezilerek iş kazası meydana geldi. yani KKD yi ilk çare olarak düşünmedik.


  Zaten dikkat çekmek istediğim bir tekstil fabrikasında sadece konfeksiyon bölümü olsa bile, bunun deposu, bakımcıları, ham ürün gelmesi, sevkiyatı vs vs bunların tümünü dikkate almak gerekir. Önerilerinizi için teşekkürler Turan Bey. Sizde çok çok haklısınız. Ama malumunuz bu şekilde üretim devam ediyor ne gerek var diyen işverenlerle çalışıyoruz. İşin zaten cılkı da çıktı.

   
  turanmst bu yazıya teşekkür etti.
 3. neslihanari

  neslihanari TÜİSAG Üyesi

  ben çözümü şöyle buldum çalışanların çıktığı alan ve transpalet le yük taşındığı yol ayrılacak. Yemekhane gidişlerinde yol yine ayrılacak kısacası taşıma araçları ve çalışanlar birarada bulunmayacak. Günlük ayakkabının giyilmesi konusu diğer unsurların
  siz bu işi iyice düşünürseniz söylediklerinin çok geçerli olmadığını ve uygulanabilir olmadığını göreceksiniz. bu arada adamlara tekstil atölyesinde baret taktırmıyoruz iş ayakkabısı giydiriyoruz, şövalye gibi gezmiyorlar. Pedal hassasiyeti ayarlanabilecek sistemler var ama fabrika 250 kişinin çalıştığı bir fabrika yatırım gerektiren bir çalışma olacaktır.

     

   
 4. snmadl

  snmadl Guest

  Karosel parça baskı makinesi için elinde risk analizid olan var mı? Çok acil lazımda

   
 5. Cemre Aysalar

  Cemre Aysalar TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar; tekstil firmasında ilk işime başladım bilgisayarda kayıtlı risk analizi 2016 belgesi var benim bunu tekrar yenilemem gerekecek mi? ve bu risk analizini bi yerlere vermemiz bildirmemiz gerekiyor mu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

     

   
 6. snmadl

  snmadl Guest

  Firmanın tehlike sınıfı büyük ihtimalle Tehlikelidir. Bunu ilk önce öğren eğer dediğim gibi sınıfı tehlikeli ise 2016 yılında hazırlanmış bir risk değerlendirmesinin geçerliliği 4 yıldır. Bu risk değerlendirmesini hiçbir kuruma vermezsin sadece iş müfettişleri geldiğinde çıkartıp önüne koyarsın hepsi bu.

   
  Cemre Aysalar bu yazıya teşekkür etti.
 7. Cemre Aysalar

  Cemre Aysalar TÜİSAG Üyesi

  Bir iş kazası sonucu bildirimi sigortaya iş güvenliği uzmanı mı yapar yoksa insan kaynakları ya da muhasebe mi? Bu konuda yardımcı olabilecek birileri var mı ?
   
 8. snmadl

  snmadl Guest

  Öncelikle bu sizin göreviniz değil üzerinize böyle bir görev almayın. Bunu büyük firmalarda İK sorumluları küçük firmalarda ise Muhasebeciler yapar.   
  Last edited by a moderator: 8 Ağustos 2017
 9. Cemre Aysalar

  Cemre Aysalar TÜİSAG Üyesi

  Bunu benim üzerime yıkmaya çalışıyorlar. Hem çsgb hem sigortaya benim yapmamı söylediler. Bunun yazılı bir örneği var mıdır acaba bir yerlerde?

     

   
 10. Yeliz Çelik

  Yeliz Çelik TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Cemre Hanım Merhaba,

  SGK nın sitesinde bir yazı var bunu inceleyebilirsiniz. http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/is_kazasi_ve_meslek_hastaligi/is_kazasi

  Kaza bildirimleri SGK sistemi üzerinden yapılıyor ve işyerinin şifreleri var. Bu şifreleri bilmeden de bildirim yapmanız mümkün değil.   
  Cemre Aysalar bu yazıya teşekkür etti.
 11. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  E-Bildirge yetkilisi kimse ancak o yapar. Söylendiği gibi buranın şifresi genelde muhasebeye bakan arkadaşlarda olur.   
  Cemre Aysalar bu yazıya teşekkür etti.
 12. Nesrin Küçüktuna

  Nesrin Küçüktuna TÜİSAG Üyesi

  Tekstil de baslı için kullanılan Fikse, Patprint baskı, Tost presi ve Silindir pres makinelerinin riskleri ve kullanım talimatı var mı? Yardım ederseniz sevinirim.

   
 13. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Selam, bir iki talimat ekliyorum muhtemelen işinize yarar
  Fikse = Buharlama işlemleri, dolayısı ile basınçlı kaplar yönetmeliğinden de istifade edebilirsiniz. Dönen aksamı var, iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği ile makine emniyet yönetmeliği (2006/42/AT) detaylı bilgi ekleyebilirsiniz.
  Pad Print = Kumaş boyama ve baskı işlemleri. Bunun kullanılan makineyi internette araştırın kullanım kılavuzu çıkabilir ya da bakım onarım ekibi ile görüşün onlarda olabilir. Ayrıca yukarıda bahsettiğim yönetmeliklerden detaylı bilgi ekleyebilirsiniz.
  Pres = Pres prestir, çalışma prensipleri barındırdıkları tehlike ve riskler hemen hemen aynıdır. Ancak yine de kullanılan pressleri internette araştırın, kullanım kılavuzu çıkabilir.
  Kolay gelsin
   
  sevgay, sevdayılmaz, coeckevanaelst ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. Said Bagouddinov

  Said Bagouddinov TÜİSAG Üyesi

  Merhaba sevgili meslektaşlarım, Azerbaycan'da bir tekstil fabrikasında çalışıyorum, bu üretim ülkemizde az gelişmiştir, bu yüzden yardımınızı istiyorum. Belki bir tekstil fabrikasında çalışan işçilerin (dokuma, boyama, dikim) emniyetini sağlamıştır.
  Şimdiden teşekkürler

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica