Tehlikeli Sınıfta Sözleşme

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Musa Kıransoy tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar yeni mevzuat kapsamında C sınıflarının Tehlikeli işyerleriyle sözleşme yapma hakkı tanındı. Bu şartlarda sözleşme yapmaya başlayan var mı veya yapan arkadaşlar var mı.? Onay veriliyor mu ,yönetmelik beklememize gerek var mıdır?


   
 2. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar sorduğum sorunun cevabını vereyim :) Tehlikeli sınıfta C sınıfı Uzman Görevlendirebilir siniz. Herkese kazasız çalışmalar dilerim.

   
 3. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  yeni kanunun geçici 4.maddesinde de belirtildiği üzere üç yıl süreyle tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (C) sınıfı belgeyle çalışabiliyorsunuz herhangi bir onay, yönetmelik beklemeye gerek yok çünkü bu maddesi kanun resmi gazetede yayınlandığı günden itibaren yürürlükte.

     

   
 4. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Kasım 2010 da çıkan ki İSG görev,yetki ve sorumluluklarını tanımlayan yönetmeliktede bu madde vardı.Ancak sadece ülkemizde olan a,b,c sınıf ayrımı neticesinde galiba davayı tmmob açmıştı.Danıştay yürütmesini durdurmuştu.Bu kanunla bu madde değişerek karşımıza çıkıyor.Madde son cümlesinde "iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır." diyor.Burdan ben şunu anlıyorum.Biliyorsunuz ki bir üst sınıfa geçmek için (Csınıfı) 3 sene çalışması gerekiyor.Bu süreyi bir üst sınıfda da çalışarak tamamlıyamıyoruz.Sadece işveren isg müh. çalıştırma görevini yerine getirmiş sayılıyor.Sizinn görüşleriniz nelerdir?


  Ayrıca şu da tartışılmıştı hangi 3 sene ? Yönetmelik çıktıktan sonra mı ? Yoksa uzmanın bir üst sınıfda çalışmaya başlamasından sonra mı? bu konu yönetmelikte net değildi.Yeni kanun bunu da ortadan kaldırıyor."iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren " yani C sınıfı için 30.06.2015 yılına kadar "tehlikeli" sınıfta da çalışabileceğiz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica