Tehlikeli İşler 17 Yaşındaki Genç İşçi Çalışabilir Mi?

Atilla YELKOVAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İyi günler. Sorumlu olduğum bir firmada 17 yaşını doldurmuş ancak 18 yaşından küçük bir işçiyi çalıştırmak istiyorlar. Mevzuatta ( Ek-3 RG-21/2/2013-28566) "16 Yaşını Doldurmuş Fakat 18 Yaşını Bitirmemiş Genç İşçilerin Çalıştırılabilecekleri İşler ; 1. Toprağın pişirilmesi suretiyle imal olunan kiremit, tuğla, ateş tuğlası işleri ile boru, pota, künk ve benzeri inşaat ve mimari malzeme işleri" diye yazmaktadır. (İzolasyonu yapılacak borular metal)
Tehlikeli sınıfta yer alan fabrikada metal boruların cam yünü ile izolasyonu işi yapılacak ve iş taşeron firmaya verilmiş. Taşeron firmanın açtığı sicil de ÇOK TEHLİKELİ sınıfta.
"(Ek fıkra:RG-21/2/2013-28566) Çocuk işçiler Ek-1’de,
genç işçiler Ek-1 ve Ek-2’de ve
16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçiler ise Ek-1, Ek-2 ve Ek-3’te yer alan işler dışında çalıştırılamaz. (Ek cümle: RG-25/10/2013-28802)
Ancak, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarından mezun olan meslek sahibi 16 yaşını doldurmuş genç işçiler; sağlığı, güvenliği ve ahlakının tam olarak güvenceye alınması şartıyla bu Yönetmeliğin eklerinde belirtilen sınırlamalara bağlı kalmaksızın ihtisas ve mesleklerine uygun işlerde çalıştırılabilirler." diyor.

Genç İşçimiz Meslek Lisesi Elektrik Bölümü mezunuymuş. Tehlikeli sicildeki işyerinde ve çok tehlikeli sınıftaki sicil kapsamında çalışmasında mevzuat uyarınca mani var mıdır?
"ihtisas ve mesleklerine uygun işlerde" çalışabilirler diyor ancak yapılan iş elektrik işi de değil.
Elbette mevzuata uydurmak zorunda değiliz ancak bir yolu var ise de engel olmak istemiyorum. Bu konuda bilginiz var mı? Teşekkürler.

SERHAÖZER5505

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Hocam Merhaba
Öncelikle 17 yaşında nasıl liseden mezun olmuş,erken okula başladığını varsayıyorum.Elektrik teknisyeni olarak çalışacak ise bir mani olmaz fakat başka bir işte çalıştırılacaksa izin vermeyin.Yönetmelik myk'sız işçide çalıştırmayın diyor.Sigorta girişi elektrik teknisyeni olarak yapılıp işe alındığını varsayıyorum.Eğer böyle bir şey olursada başka bir işte çalışırken başına bir şey gelirse yine açıklaması yok.Her türlü siz sıkıntıya girebilirsiniz.Yetkiniz var ise çalışmaması gerekliliği hususunda görüş bildirmeniz sizin yararınıza olacaktır.
Kazasız günler,iyi çalışmalar dilerim

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.