Talimatları Napıcaz

Konu, 'İSG Talimatlar' kısmında kubraylmz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kubraylmz

  kubraylmz TÜİSAG Üyesi  Talimatları hazırlayıp işçilere okutup onaylattıktan sonra ne yapıyoruz.Talimatları asmamız da gerekiyor mu? örneğin kompresör kullanımı talimatını kompresörün yanına mı asmamız gerekiyor?yardımcı olabilir misiniz?


   
 2. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Evet her makinenin, ekipmanın kullanma talimatını hazırlayıp makinenin görünebilecek bir çevresine asıyorsunuz.Ve bu ekipmanlarla muhatap olan çalışana okutup anladığına ve kurallarına uyacağına dair taahhütname alıyorsunuz.Bir kopyasını özlük dosyasına bir kopyasını da kendisine verin.

   
  kubraylmz bu yazıya teşekkür etti.
 3. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Makina kullanma talimatlarını iş güvenliği uzmanı mı hazırlıyor? Benim gittiğim çok fazla firma var ve ayda bir veya iki kez gidiyorum, buralarda çok fazla makina mevcut ve nasıl kullanıldığı konusunda da fazla bilgim yok..

     

   
 4. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

  Bir çok talimatı bu sitede ve google da arama yaparak bulabilirsiniz.

   
 5. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  makina kullanma talimatı makinaın doğru kullanımı için gerekli ve şarttır. makinaları zaten risk analizinde inceliyoruz talimatı işyeride hazırlayabilir bizim içinde önemli olan talimatta iş güvenliği ile ilgili ne var? eksikleri yazmak veya önermek


  örnek ;

  eldiven tak gözlüğü tak sonra makinayı aç vb

     

   
  senel bu yazıya teşekkür etti.
 6. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Firmaların ISO sistemleri varsa zaten o çatı altında hazırlanıyor.İşletmenin kalite yönetim temsilcisi hazırlayabilir,makina bakım şefi tarzı kişiler hazırlayabilir,işletme şefi hazırlayabilir. Tabiki OSGB de iseniz hepsine hazırlamanız imkansız ancak oradaki yetkililer yapsın bu işi...

   
  senel bu yazıya teşekkür etti.
 7. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  Talimatın amacı makinayı kuralına uygun şekilde çalıştırmaktır. İşçiye hazırlanan talimatı okutup imzalatacaksınız . talimatı makina yakınına asılmalıdır.
   
 8. Always4you

  Always4you TÜİSAG Üyesi

  arkadaslar bi makineyi birden fazla kullanan personel varsa hepsine ayrı ayrı mı imzalatmak gerekecek...örnekse oksijen kaynak tüpünü...??   
 9. RagIp Gökhan Ergür

  RagIp Gökhan Ergür TÜİSAG Üyesi

  Talimatların okunmasını ve anlaşılmasını sağladıktan sonra ekipmanın yakınında ya da kolayca ulaşılabilecek bir noktada bulunmasını sağlamak gerekmektedir, görsellik bu konuda daha önemli, ancak talimatlar periyodik olarak gözden geçirilmeli ve güncellenmelidir, önerim bunların yılda 1 kez yapılması yönündedir.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica