Kitap Şoförlere Yönelik İş Sağlığı Ve Güvenliği

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bu el kitabı, şoförlerin çalışma koşullarından kaynaklanan sağlık ve güvenlik tehlikelerini ortaya koymak, bu tehlikelerin kaynaklarını ve etkilerini; bu tehlikelere yönelik kontrol tedbirlerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.

Bu kitapta ele alınan şoför kavramı, çalışmadan sayılan;
  • Özel taşımacılık (şahsi şoför, taksi şoförü)
  • Toplu taşımacılık (servis, minibüs, belediye otobüsü, halk otobüsü)
  • Nakliyecilik
  • Kamyonculuk (tehlikeli madde taşımayan şehir içi ve şehirlerarası taşımacılık yapan) faaliyetlerini kapsar.

Bu kitap yukarıda kapsamı belirlenmiş şoförlere yönelik hazırlanmakla birlikte şoförlerin çalışma hayatı açısından mevzuatı, yasal yükümlülükleri hakkında bilgileri içermez.

Bu kapsamda şoförlerin çalışmaları esnasında karşı karşıya kaldıkları sağlık ve güvenlik tehlikeleri aşağıdaki şekilde ele alınmıştır:
  • Stres
  • Şiddet
  • Gürültü
  • Titreşim
  • Elle Taşıma
  • Yalnız çalışma
  • Yorgun ve uykusuz halde araç kullanma
  • Alkollü araç kullanma
  • İlk yardım
  • Güvenli sürüş için unutulmaması gereken kurallar
  • Şoförler için sağlık ve güvenlik kontrol listesi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin (ÇASGEM) Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Teknik Destek Projesi kapsamında hazırlanan Şoförlere Yönelik İş Sağlığı ve Güvenliği kitapçığı ekte yer almaktadır.

Ekli dosyalar

• Şoförlere Yönelik İş Sağlığı ve Güvenliği.pdf
    916.4 KB · Görüntüleme: 748

jeoloji123

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar

Şoför ve operatör için hangi yönetmelikten yararlanabilirim ve hangi belgeleri hazırlamalıyım

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.