Sedex Denetim Hazırlığı Ve Süreci

begumbeselma

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Merhaba,

İplik üretiminde entegre bir tesiste çalışmaktayım. Yaş işlem ve arıtma tesisimiz de mevcut. Sedex denetimi geçireceğiz yakın süreçte. Denetim öncesinde hazırlık yapabilmek açısından, deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler.

cem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Sedex denetimini 3 yıl geçirmiş biri olarak, Bakanlık müfettişlerinden daha sıkı denetlediklerini söylemeliyim. İSG ve İnsan Kaynakları birimleri sıkı denetlenmektedir. En çok önemsedikleri ise, maaşların bankaya tam olarak yatmasıdır. Elden ödemeyi kabul etmiyorlar.

123456789

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
İSG ve İK birimi üzerinden ilerleyen bir denetim. İK da fazla mesai maaşlar vb sorgulanıyor.
İSG tarafında ise bakanlık denetiminden bir tık fazla olabilir tabi denetçi ile de ilgili. aklınıza ne geliyorsa herşeye bakıyorlar,üretim alanında sebillerin yanında bardak var mı ya kadar inceliyorlar.Sonuçta sosyal uygunluk denetimi, evrak dışında da herşeye bakıyorlar.
personel sayınıza göre personel belirleyip bire bir görüşmeler yapılıyor ve sizden kontrol ettikleri evrakları birde onlara soruyorlar, tatbikatı en son nezaman yaptınız en büyük iş kazanızı biliyormusunuz eğitim veriyorlar mı çalışan temsilcinizi tanıyormusunuz vs vs. dediğim gibi sizden baktıkları tüm evrakları birde bu şekilde doğruluyorlar.
çevre ile ilgili klasik evrak takibi çed çevre izni emisyon raporu vs.

Sukru soylu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
uzun yıllardır BSCI,SEDEX,ICS,FAMA DISNEY standartları ve ZARA, METRO gibi firmaların sosyal denetimleri için danışmanlık hizmeti veriyorum. Öncelikli olarak firmanızın maaş ödemleri çapraz kontrollerle sorgulanmakta ve bu şekilde zaman kayıtlarınız doğrulanmakta.
İSG uzmanınız evrak üzerinde değil gerçekten uyanık gözü kulağı açık olmalı. Firma içindeki insan hayatını tehlikeye atabilecek mevzuata aykırı ne kadar durum varsa kontrol etmeli.
son olarak da bu uygulamalar yapılırken de tamamen doküman la kanıt desteği sağlamalısınız
Örn: çalışan temsilcisi seçimi uygulama şartlarının tam olması. temsilcinin seçilmesi değil aktif olarak o temsilcinin çalışanlarla görüşüyor olması. Bu görüşmelerin düzenli toplantı kayıtlarının olmaslı ve bu toplantılarda çıkan şikayet ve önerilerin değerlendirlip personele duyurusunun yapılması gibi. Bu yapılanlarında mutlaka kanıtları olmalı. toplantı tutanakları, şikayet kayıt formları, şikayet analiz formları. DF formaları vs vs

Uygulamaları yaparken gerçekten günü kurtarmak için değil bir akışa oturtmanız önemlidir.

özlem ırga

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
MERHABA
ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ÇALIŞTIĞIM FİRMA BSCI DENETİMİNE GİRECEK VE BENİ SORUMLU OLARAK ATADILAR. BSCI HAKKINDA BİLGİ VE DÖKÜMANLARA İHTİYACIM VAR. LÜTFEN DENETİM İÇİN BANA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ?

gökhan koşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
öncelikle kolay gelsin, zor bir denetimdir. çok hakim değilim denetimde sadece iş güvenliği evrak inceleme ve saha turunda eşlik ettim ama az çok aklımda kalanları iletebilirim. Her şeyden önce bu denetim sizin fason kullanıyorsanız onların tüm tedarikçilerinizin bsci etik şartlarına uygun olmasını bunun için sizden kontrollerini istiyorlardı. tedarik zincir haritası gibi bir doküman hazırlamıştı arkadaşlarımız. Çift bordro olayını tamamen bitirmek amaçları bu yüzden çalışan görüşmelerinde bu konu hakkında çok fazla çapraz sorular sorabilirler

bu pdf aslında ihtiyacınız olan çoğu şeyi anlamanıza yardımcı olur bizde bu pdften faydalanmıştık 2018 senesinde

kcrabiaa

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
Yakın zamanda sedex denetimi geçiren var mı arkadaslar?
Varsa benimle iletişime geçebilir mi ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.