Seç Mühendisi Nedir? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Seç Mühendisi Nedir?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi  seç mühendisi nedir ? nasıl olunur ?


   
 2. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  sağlık emniyet ve çevre die işveren tarafından uydurulmuş, işi yapıncada gaz verilmiş bir durum. Bir insan düşünün ki sağlıkçı, çevreci bir iş güvenliği uzmanı olacak ve her bir birimdekileri denetleyecek. Olmak için baya bi fırın ekmek yemek gerekir diye düşünüyorum. Ama ben yine de işverenin hoşuna giden bir birim diye düşünüyorum. 3 farklı müdür yerine 1 tane ii fikir :)

   
  AltınOran, Orkun Köksalan, Tolga_34 ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  :deli: işverenlere göre

     

   
 4. Cem Caner Güven

  Cem Caner Güven TÜİSAG Üyesi

  Son durumda SEÇ-G olarak geçiyor. SEÇ-K diye bir versiyonu daha var. Bakmışlar tuttu bu iş verdiler gazı. Sağlık,Emniyet,Çevre,Güvenlik,Kalite.
  Bir iki yıla bunun ben SEÇGK-MHDLİK (Sağlık,Emniyet,Çevre,Güvenlik,Kalite-Mühendislik,Hukuk,Denetçilik,Lojistik,İnsan Kaynakları) olarak uzatılacağını tahmin ediyorum.

   
  Adem Süzen ve kmlbyrktr bu yazıya teşekkür etti.
 5. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  :) :) Bizim meşhur "HSE Engineer" kelimesinin Türkçe karşılığı :) :) YÖK'e göre SEÇ mühendisliği diye bir kavram olmadığı gibi İş Güvenliği Mühendisliği diye de bir kavram yok Türkiye'de (Henüz) :) Mehmet Zengin beyin dediklerine katılıyorum. Ver gazı, Ver gazı, Türkler makam ve mevki konusunda çok hassaslar, yeterki makam ve mevkisi olsun, para önemli değil, beş kişilik işi de yapar :) :)

  Yurtdışı akademik düzenlemeler üzerine bir inceleme yapmıştım bu meşhur HSE Engineer (İş Güvenliği Mühendisi) ile ilgili olarak. Sadece Amerika'da bu konuda tezli :) :) yüksek lisans programını yeni yeni açan ve çok minimum limitli kontenjan ile öğrenci alan bir iki yer var, o kadar.

  Bu SEÇ mühendisliği ile ilgili başımdan geçen bir olaydan kısa bir anekdot vereyim :) :) :
  Bir yerden çağırdılar Türkiye'deyim o sıra.
  Dediler ki "Bize SEÇ mühendisi lazım, siz de HSE olarak uzun yıllar çalışmışsınız, siz yapabilir misiniz?"
  Benim cevap : Ben HSE mühendisi değilim :) Ayrıca ne SEÇ ne HSE mühendisi diye bir kavram da henüz yok :)
  Karşı taraftan biri (çevre mühendisi idi) : "Aslında çevre işleri bakımından günlük toz ölçümlerinin raporlanması bizim için önemli"
  Benim cevap : Baraj inşaatı şantiyesi, açık hava, neyin toz ölçümü? yollarsın arasözü günde beş altı defa hafriyat yoluna, sular durur. Patlatma alanını önce sularsınız, sonra lağım açar imla yerleştirirsiniz, sonra patlatırsınız, toz moz kalmaz :) :) (Yaş toprağa lağım açılmaz, imla yerleştirilmez aslında ;) ;) )
  Son istenen çok hoştu :) "Bizim ağır ekipman transferlerimiz var, bunun planlamasını organizasyonunu ve uygulamasını yapabilirmisiniz?"
  Benim cevap : Ben ulaşım mühendisi değilim (transportation engineer/specialist - Road Safety Specialist) Ama İngiltere merkezli bir firmadan Dubai'de aldığım Transportation specialist sertifikam var, fakat mühendisliğe yetmez :) :)
  Daha yapmamı istedikleri bir kaç görev daha vardı :) Sonuç? yani tabiki bilindik şeyler :) :) :)

     

   
  _kaanmert, Seyidoglu ve Hüsameddin CEBRE bu yazıya teşekkür etti.
 6. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Bazı şeyleri tartışmamak gerekli. Çünkü Çevre görevlilerine görevi dışında ek iş verilemez. Verilirse yönetmeliğe karşı gelinmiş olur. Şöyle ki;

  21 Kasım 2013 Sayı : 28828 Resmi Gazetede yayımlanan
  ''ÇEVRE GÖREVLİSİ, ÇEVRE YÖNETİM BİRİMİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK''
  Yükümlülükler

  MADDE 10 –
  ........
  (9) İşletmelerde ve çevre yönetim birimlerinde istihdam edilen çevre görevlileri bu Yönetmelikte tanımlanan yükümlülükler dışında işletme bünyesinde başka iş ve işlemlerde çalıştırılamazlar.
  ........
  Nokta konulmuş durumdadır. Yani Çevre görevlisi, İş Güvenliği Uzmanlığı Yapamaz, Kaliteden sorumlu olamaz, sadece ve sadece çevre ile ilgili konularda hizmet verebilir.

   
  Tolga_34 ve Cem Caner Güven bu yazıya teşekkür etti.
 7. Cem Caner Güven

  Cem Caner Güven TÜİSAG Üyesi

  İş ilanlarına bakarken artık tek başına igu aranmaz olduğunu görünce bakim dedim 2014 de değişikliğe gidilmiş ve bu 8 ve 9'uncu maddeler kaldırılmış. Evet yine devlet...

  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/05/20140506-3.htm

  Bir de e-imzalı sertifikamı çıkartamamıştım. Gelen cevapta bilgi güncelleme bölümün de mesleğiniz bölümünü cevaplamam gerekiyor dendi. Biraz duraksadım! Mesleğim? İş güvenliği aradım bulamadım. Mecbur İş Güvenliği için bıraktığım mühendisliği yazacağız sanırım. Yazık.
   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 8. _kaanmert

  _kaanmert TÜİSAG Üyesi

  Güzel soru ve süper komik cevaplar.
  Çok yorum yapmak isterim ama kafanızı şişirmeyim. Hepsi sizin dediğiniz gibi uydurma meslekler. Yerdeki çamur temizlenecek olsa çamur mühendisi aranıyor diye ilan verirler. Ama bunlardan sadece bir tanesi var ki iş güvenliği diye bir şey yokken ve sadece İSG ye hizmet etmek için yaratılan bir isim: Teknik emniyet mühendisi. Bunu da çıkaran firma TR deki en büyük firma. Ve hala ilanlarını bu şekilde verir. Adamlar haklı abi. İSG yi sizden mi öğreneceğiz deseler kimse cevap veremez. Kısacası diğerleri ...ssuruktan teyyare selam söyle oy yare isimler :) noktalı yere 1 harf koymanız yeterli :)   
 9. _kaanmert

  _kaanmert TÜİSAG Üyesi

  Şu an da TR veya EN olarak iş ilanları aşağıdaki isimlerle veriliyor:

  Preferably A B C Class or Nebosh IGC and OSHA

  HSE Chief, Engineer, Expert, Advisor, Reporter, Trainer, Supervisor, Deputy Manager, Manager bla bla bla...
  EHS Chief, Engineer, Expert, Advisor, Reporter, Trainer, Supervisor, Deputy Manager, Manager bla bla bla...
  Health Safety Environmental Chief, Engineer, Expert, Advisor, Reporter, Trainer, Supervisor, Deputy Manager, Manager bla bla bla...
  Health and Safety Chief, Engineer, Expert, Advisor, Reporter, Trainer, Supervisor, Deputy Manager, Manager bla bla bla...

  Tercihen A B C Sınıfı veya Nebosh IGC ve OSHA
  İSG Şefi, Mühendisi, Uzmanı, Sorumlusu, Raportörü, Eğitmeni, Süpervizörü, MDR. YRD., Müdürü vsvsvs...
  İSGÇ Şefi, Mühendisi, Uzmanı, Sorumlusu, Raportörü, Eğitmeni, Süpervizörü, MDR. YRD., Müdürü vsvsvs...
  İş Güvenliği Şefi, Mühendisi, Uzmanı, Sorumlusu, Raportörü, Eğitmeni, Süpervizörü, MDR. YRD., Müdürü vsvsvs...
  İş Güvenliği Şefi ve Çevre, Mühendisi, Uzmanı, Sorumlusu, Raportörü, Eğitmeni, Süpervizörü, MDR. YRD., Müdürü vsvsvs...
  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Şefi, Mühendisi, Uzmanı, Sorumlusu, Raportörü, Eğitmeni, Süpervizörü, MDR. YRD., Müdürü vsvsvs...
  İSİG Şefi, Mühendisi, Uzmanı, Sorumlusu, Raportörü, Eğitmeni, Süpervizörü, MDR. YRD., Müdürü vsvsvs...
  SEÇ Şefi, Mühendisi, Uzmanı, Sorumlusu, Raportörü, Eğitmeni, Süpervizörü, MDR. YRD., Müdürü vsvsvs...
  SEÇ-K Şefi, Mühendisi, Uzmanı, Sorumlusu, Raportörü, Eğitmeni, Süpervizörü, MDR. YRD., Müdürü vsvsvs...
  Kalite sistemleri Şefi, Mühendisi, Uzmanı, Sorumlusu, Raportörü, Eğitmeni, Süpervizörü, MDR. YRD., Müdürü vsvsvs...
  Çevre ve İSG Şefi, Mühendisi, Uzmanı, Sorumlusu, Raportörü, Eğitmeni, Süpervizörü, MDR. YRD., Müdürü vsvsvs...

  Bunun gibi bi 20 tane daha çıkar. Harmanlarsanız 100 tane bile çıkar.

     

   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 10. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Türkiye'de İş Güvenliği Ön Lisans ve Lisans eğitimlerinin içerik (müfredat) olarak tüm üniversitelerde standart hale getirilmesi yönünde neler yapılabileceği ile ilgili sohbet türü beyin fırtınası yapılıyordu, ben de dinlemek mecburiyetinde kaldım :). Buradan konu İş Güvenliği Mühendisliğine geldi :) :) (Biz teknikerlerin durumu ne olacak bu gidişle bilmiyorum :) )
  Aslında çoktandır bildiğim ancak yukarıdaki mesajımda yazmadığım bir husus var :) :)
  SEÇ Mühendisi / HES Mühendisi / Safety Mühendisi vb. ilanları veren firmalara bakarsanız ve bu firmaların web sitelerine girip, yurtiçi ve yurtdışı projelerini incelerseniz hepsi milyon dolarlık (USD) projeler. Yani Türk kredi kuruluşlarının finansmanı ile karşılanabilecek projeler değil. Dolayısı ile bu firmalar uluslararası kredi kuruluşlarından ve/veya uluslararası firmalar ile konsorsiyum oluşturarak bu projelerini finanse ediyorlar. Yani parayı yabancıdan buluyorlar :) :) İşin doğrusu bu.
  Ancak uluslararası firmalar / kredi kuruluşları öyle hemen proje ortağı ve/veya finansörü olmazlar. Bunun için Türk firmasından :
  1) Proje dosyasını
  2) Proje Müdürünün (PM) özgeçmişini
  3) Kalite Kontrol Müdürünün (QCM) özgeçmişini
  4) Kalite Güvence Müdürünün (QCAM) özgeçmişini
  5) İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürünün (HSEM) özgeçmişini
  isterler :) :)
  Sonuç olarak, daha Türkiye'de iş güvenliği yok iken, sonrasında 1974 ve 1983'lerde çıkartılan tüzükler ve 3008-1475-4857 sayılı iş kanunları ile yürütülmeye çalışılır iken, yabancılarda iş güvenliği kanun ve uygulamaları nerede ise 1920'lerden beri vardı. Bizim "iş güvenliği uzmanı" ünvanı yabancı sistemde üçüncü seviyeye denk gelir ki (A-B-C ayrışımı zaten anlamıyorlar), sadece sahada uygulamacı olarak çalışma yetkisi vardır, yöneticilik yapamaz :) Dolayısı ile "safety specialist" karşılığına denk gelen "iş güvenliği uzmanı" kavramını HSE (SEÇ) müdür/mühendis vb. olarak açıklayamazsınız. Ama bizler cin fikirliyiz :) :) pardon "çözüm odaklıyız" :) :)
  Bu tip firmalar, İş Güvenliği uzmanı arkadaşlara NEBOSH sertifikasını Türkçe (Türkçe eğitim alsanız bile sertifikalar hep ingilizce :)) ve/veya 10+30 saatlik minimum OSH belgelerini internet üzerinden aldırıp, sonra finansör firmaya "ahanda bak! bizim adam HSE, belgeleri de burada. Zaten kendisi de mühendis, dolayısı ile HSE Engineering (SEÇ Müh.) görevini yapar " diyorlar. :) :)
  Yabancılar bunu yiyor mu? Benim denk geldiklerimin hiç biri yemedi :) :) HSE olarak kaç projede bulunduğu, HSEM olarak kaç proje yürüttüğü vb. konuları inceliyorlar ve özellikle son beş-altı yıldır bu yukarıda bahsettiğim kadroların adayları ile online mülakat bile yapıyorlar :) :) (Birinde, adam bana ana proje ve alt dört projenin safety technical aproach analizlerini sordu :) :) . Bir diğer proje için ise, bana accident/incident/emergency prepardness planning yaklaşımımım soruldu :) :) )
  Neyse, firma SEÇ personeli, yöneticisi, mühendisi bulsun, projesine kredi bulsun, ne yapsınlar onlar da ekmek peşinde :) :) Daha fazla açık etmeyip, milletin pastasına -pardon :) - ekmeğine mani olmayalım :) :)   
  rahim34 bu yazıya teşekkür etti.
 11. Cem Caner Güven

  Cem Caner Güven TÜİSAG Üyesi

  You will receive a salary up to £50,000 for the role of HSE Manager.Additional benefits include: company car and all travel expenses, laptop and phone.

  Elbette bu şekilde bir yaklaşım olsa istediği kadar özellik istesin(UK). :)   

  Ekli Dosyalar:

  Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
 12. _kaanmert

  _kaanmert TÜİSAG Üyesi

  Hocam bu ücret yıllıkmış. Ben araştırdım :) Ama birde şuradan bak. 30 bin pound a bir adet 2.0 TDI Passat CC alabilirsin oralarda. O zaman iyi para. TR de 5 yıl borç ödersin :)

   
 13. Cem Caner Güven

  Cem Caner Güven TÜİSAG Üyesi

  Hadi ya uyanıklara bak. Bunlar Gaziantep'e gelip OSGB leri dolaşmışlar sanırım.
   
 14. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  İngiliz firmalarının HSE managerlara ödedikleri son rakamı bilmiyorum, ancak en son 2012 yılı itibariyle yıllık 36.000 pound, aylık ortalama 3.000 pound olduğunu biliyorum ;) ;) Afrikada çalışır iken, zaten dediklerinizi karşılıyorlar idi ancak unuttuğunuz bir husus var :) :) housing :) Bunu da normal guesthouse gibi değil, ayrı tek katlı 2+1/3+1 dayalı döşeli ev + haftada bir gün izin + üç ayda bir 20 gün izin şeklinde veriyorlardı :) :)
  Amerikan firmalarının HSE managerlara ödedikleri -eğer Amerikan vatandaşı iseniz- vergiler hariç yıllık ortalama 130.00 - 140.000 USD ve yok yok :) :) . Eğer Amerikan vatandaşı değil de, Amerikan firmasında çalışan bir Türk ya da başka bir millete mensup HSE manager iseniz aylık net 6.0000 - 7.000 USD ve hemen hemen yok yok :) :)
  Uluslararası projelerdeki Türk firmanlarının yurtdışı HSE manager maaşı ise aylık ortalama 3.500 - 4.000 USD + yol + üç ayda bir 15 gün izin + 15 günde bir gün izin + tek kişilik oda, bonus olarak bedava yemek şeklinde halen daha devam ediyor :) :)
  Türkiye şartlarında ise (SEÇ müdürü oldum bennnn! :) :) diyen bir arkadaşım var :) herşeyi var, A sınıfı uzman, OSH, NEBOSH, SNIP, PKD, hangi eğitimciliği isterseniz var) ödenen rakam ortalama aylık 4.000 - 5.000 TL; "müdürsün sen" denilmiş ise bu rakamlara belki belki 500 TL daha ekleyin o kadar veriyorlar :) :) Araba yok, servis var :) Konaklama kendi evi :) :) Daha ne olsun ?? :) :)
  Sonuç olarak yurtiçi projeler için SEÇ (HSE) mühendisi vs. vs. arayan firmalar, yurtdışı proje maaşı verseler :) ben de ilave iş olarak vinç - loder operatörlüğü, hafriyata yardım amaçlı 40 tonluk kamyon şoförlüğü, kaynakçılık falan bilem yaparım yani :) :) :) Sahada çadırda yatar kalkarım :) :)

   
  Cem Caner Güven ve İşGüvUzman bu yazıya teşekkür etti.
 15. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  Gereksiz ünvanlarla title larla millet birbirini pohpohluyor iş güvenliği mühendisi diye birşey yok.Uzmanı var teknikeri,sorumlusu var.Bu arada antepte isg yerlerde uzmanlar beleşe bu işi yapıyorlar nerdeyse.
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. seç ne demek

Yandex.Metrica