Soru Şantiye Şefleri-iş Güvenliği Uzmanlığı

Konu, 'Prosedür, Talimat, Form vb. Hakkında' kısmında isg.biyolog tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. isg.biyolog

  isg.biyolog TÜİSAG Üyesi  YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE ŞANTİYE ŞEFLERİ VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİĞİN 10.maddesinin

  (1) Şantiye şefinin, yapım işinin uzmanlık alanına uygun olmak üzere mimar, mühendis veya bunlara ilişkin teknik öğretmen veya tekniker olması şarttır.
  (2) Şantiye şefi; yapım işinin konusu, niteliği, büyüklüğü, imalâtın özel ihtisas gerektirip gerektirmediği de gözetilerek belirlenir.
  (15) Mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı teknik personelin şantiye şefi olarak görev yaptığı 4857 sayılı İş Kanununun 81 inci maddesi kapsamında yer alan inşaat ve tesisat işlerinde,
  şantiye şeflerinin iş güvenliği uzmanlığı belgesine haiz olması zorunludur.

  diyor.

  (Bilindiği üzere 4857 in 81.maddesi mülga durumunda 6331 in 37 maddesine gönderilmiş olmasına rağmen, yukarıda kırmızı renkle yazılı yönetmelikle uyumlu olmayan ve muallakta bulunan bir durum var gibi)
  Sorum şu : Yönetmeliğe göre ilgili yapı işinde şantiye şefi bir iş güvenliği uzmanı olduğuna (olmak zorunda olduğuna) göre müteahitin yada yapı sahibinin OSGB'ler den hizmet almasına da gerek kalmıyor değilmi? Peki yüzlerce OSGB'nin şimdiye kadar inşaat sektöründe hangi işi yürüttüğünü biri bana açıklayabilirmi ?
  ayrıca bu maddeden şu sonucu çıkarmakmümkünmü ? :OSGB lerde çalışan Makine mühendisi,Kimya mühendisi,Gıda Mühendisi,Ziraat Mühendisi,Fizikçi,Biyolog vs kökenli iş güvenliği uzmanları Yapı işlerinde görev alamaz,illede İnşaat mühendisi yada teknik öğretmenmi olması gerekiyor ???
  Şantiye şefi İş Güvenliği Uzmanı aynı zamanda Sağlık ve Güvenlik Plancısımıdır?
  Aklımı karıştırdı bu yönetmelik,yada kavramlarımı karıştırdım bilmiyorum.
  Kafadan sallamadan, tahmin yapmadan, tecrübe ve bilir kişiliği ile cevap verecek tüm ünvandaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum...   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica