Soru : Şantiye Alanında Trafik Kazası İş Kazası Mı?

iremre

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Karayolu üzerinde yapılan bir kopru çalısması yapılmakta.çalışmalar devam ederken şantiye alanının sınırları içersinde yaya ya kamyon çarptı ve kişi vefat etti. Yolların yanları şeritlerle kapalı, bir tane görevli olmasına rağmen çarpılan kişi karsıya geçmeye çalışmış ve trafik kazası olmuş.

Bu durum iş kazası mıdır?

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şantiye alanı içerisinde olduğu için kesinlikle iş kazasıdır.

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
yaralanma ya da ölüm durumunda iş kazası, aslında maddi hasarında sayılması gerekiyor fakat gelen polisler denk geldiğim kazalarda yaralanma ya da can kaybı yoksa trafik kazasıdır dedi, bir de ek bilgi işyeri içerisinde yollarda geçen trafik kanunları geçerli değil, işyerinizde belirleyeceğiniz kurallar geçerli. bu arada büyük geçmiş olsun.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İşletme sınırları içinde olduğu iş kazasıdır.
Geçmiş olsun.

eylem arya

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Geçmiş olsun. Evet iş kazasıdır.

Samet Crpan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İş kazasıdır ,aynı durum bulunduğum ilde belediyenin şantiye alanında meydana geldi yaya kamyonun altında kalarak vefat etti ,yollar ve çalışma alanı belirlendiği için ,yasaklayıcı levhalar bulunduğu için öğrendiğim kadarıyla suçu sivil vatandaşta bulmuşlar geçmiş olsun.

darkangeleus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İş kazasıdır geçmiş olsun

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu tarz durumlarda iş kazası bildirimi nasıl yapılıyor? Kendi personeliniz için mi kaza bildirimi yapıyorsunuz? Yani sürücü sizin personeliniz kazaya karıştı ancak kendisi yaralanmadı şeklinde bildirim yapmak yeterli oluyor mu?

darkangeleus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
önerim şu şekilde olabilir; kazaya sebebiyet veren ve kaza geçireni kapsayacak şekilde kaza tutanağı ve kaza inceleme yapın bilgi kısmında ise ilgili kişinin çalışananız olmadığı bilgisini verin.Ayrıca iki tarafda çalışanınız olmasada çalışma sahasında olduğu için tutanak kök sebep belirlemeniz ve kaza sonrası önlemleri almanız gelecekte açılabilecek davalar açısından faydalı olcaktır.

likable03

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kesinlikle iş kazasıdır ölümlü veya Maddi hasarlı iş kazası diyebilirsiniz duruma göre

NEGATOSKOP

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sigortalı olma durumu?

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Sigortalı olma durumu?

Şöyle düşünmek lazım. İş yerinize bir ziyaretçi geldi ve kapıdan içeri girdi. Tam görüşeceği yere giderken bir forklift çarptı. Bu bir iş kazasıdır. Ziyaretçinin sigortasının olup olmadığı önemli değil.

Farklı bir örnek bir şantiyede bir iş, alt işverene taşere edildi. Örneğin sıva işi. Alt işverenin sıva yapacak sigortalı işçisi çalışırken düştü.
İş kazasıdır.

NEGATOSKOP

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Cahilliğimi maruz görün.. 2013 ten beri bu işi yapıyorum. Öğrendiklerim... bize öğretilenler... kafam karıştı sanki biraz.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Cahilliğimi maruz görün.. 2013 ten beri bu işi yapıyorum. Öğrendiklerim... bize öğretilenler... kafam karıştı sanki biraz.

Estağfurullah Sayın Negaoskop. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Emekli iş başmüfettişi olam bir tanıdığımın anlattığı bir olayı daha sizlerle paylaşayım.

Bir fabrikanın çevresi duvar ile sınırlandırılmış ve duvarın üzerine de dikenli tel konulmuştur. Bir gece bir hırsız duvarı aşarak fabrika idari binaya girerek muhasebe biriminin kasasındaki paraları çalar ve tekrar geldiği yoldan geri döner. Tam duvarı aşarken dengesini kaybederek fabrikanın iç kısmına düşer ve ölür.

Eğer hırsız fabrikanın dışına düşüp ölse idi bir sıkıntı çıkmayacaktı. Fakat fabrika sınırları içine düştüğü için olay iş kazası olarak değerlendirilmiştir.

Kazasız günler dilerim.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar.
Biraz daha araştırdıktan sonra şu bilgilere ulaştım.

Kazanın tanımına bakarsak, Yaralanmalara, can ve mal kaybına yol açan, önceden planlanmamış, beklenmedik bir anda ortaya çıkan olaylara kaza denir. Bilgisizlik, eğitim eksikliği ve sorumsuzluk kazaların önemli nedenleri olarak görülür. Bunlara dikkatsizlik ve ihmal eklendiğinde kazaların kötü sonuçları daha da büyüyebilir.

Kaza çeşitlerini düşünür isek,
  • Ev Kazaları
  • Okul Kazaları
  • İş Kazaları
  • Trafik Kazları
  • Kitlesel Kazalar ve Doğal Afetler
gibi sıralayabilir hatta arttırabiliriz de.

Yukarıdaki olay bir kaza mıdır? Evet. Peki kaza bir iş yerinde mi olmuştur? Evet.

Peki kaza geçiren kişi iş veren ile bir iş ilişkisi içerisinde midir? İş ile ilgili bir ilinti var mıdır?

• Cevap Evet ise bu bir İş kazasıdır. İster kazazede sigortalı olsun ister ise olmasın. İş verenle bir iş ilişkisi içerisinde olması yetiyor. Kazazedenin sigortasız olması ve iş verence çalıştırılması ayrıca değerlendirilip cezaya sebebiyet verecektir.
  • Cevap Hayır ise bu bir iş kazası değildir. Peki ne kazasıdır? Trafik Kazasıdır.
Sonra Emekli iş başmüfettişi tanıdığımı aradım ve daha önce aramızda geçen diyaloğu ve olayı hatırlattım kendisine. Netice de yanlış anladığımı olayı iş kazası olarak değil kazaya sebebiyet vermek nedeniyle iş verenin ceza aldığını dile getirdi.

Bu sonuca göre ilk mesajım hatalıdır. Doğru bilgi bu mesajda belirtilmiştir.

NEGATOSKOP

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar.
Biraz daha araştırdıktan sonra şu bilgilere ulaştım.

Kazanın tanımına bakarsak, Yaralanmalara, can ve mal kaybına yol açan, önceden planlanmamış, beklenmedik bir anda ortaya çıkan olaylara kaza denir. Bilgisizlik, eğitim eksikliği ve sorumsuzluk kazaların önemli nedenleri olarak görülür. Bunlara dikkatsizlik ve ihmal eklendiğinde kazaların kötü sonuçları daha da büyüyebilir.

Kaza çeşitlerini düşünür isek,
  • Ev Kazaları
  • Okul Kazaları
  • İş Kazaları
  • Trafik Kazları
  • Kitlesel Kazalar ve Doğal Afetler
gibi sıralayabilir hatta arttırabiliriz de.

Yukarıdaki olay bir kaza mıdır? Evet. Peki kaza bir iş yerinde mi olmuştur? Evet.

Peki kaza geçiren kişi iş veren ile bir iş ilişkisi içerisinde midir? İş ile ilgili bir ilinti var mıdır?

• Cevap Evet ise bu bir İş kazasıdır. İster kazazede sigortalı olsun ister ise olmasın. İş verenle bir iş ilişkisi içerisinde olması yetiyor. Kazazedenin sigortasız olması ve iş verence çalıştırılması ayrıca değerlendirilip cezaya sebebiyet verecektir.
  • Cevap Hayır ise bu bir iş kazası değildir. Peki ne kazasıdır? Trafik Kazasıdır.
Sonra Emekli iş başmüfettişi tanıdığımı aradım ve daha önce aramızda geçen diyaloğu ve olayı hatırlattım kendisine. Netice de yanlış anladığımı olayı iş kazası olarak değil kazaya sebebiyet vermek nedeniyle iş verenin ceza aldığını dile getirdi.

Bu sonuca göre ilk mesajım hatalıdır. Doğru bilgi bu mesajda belirtilmiştir.

Konuya ilginize ve ulaştığınız sonuçları paylaştığınız için teşekkür ederim.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Konuya ilginize ve ulaştığınız sonuçları paylaştığınız için teşekkür ederim.

Estağfurullah, doğruyu bulmak ve paylaşmak kadar güzeli yok. Bu güzel bilgi paylaşımında, bakış açımı değiştirerek, bana yeniden araştırmak için fikirleriniz ve değerli yorumlarınız sebebiyle asıl ben teşekkür ederim.

Aykut Gümüş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İşyerinin alanında gerçekleşen her türlü kaza ( Ssksının olup olmaması, ya da bir yabancının olması farketmez ) iş kazasına girer.

Aykut Gümüş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sonuçta o kişinin oraya yetkisiz erişimi engellenmiş olmalıdır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.