Saha Gözlem Raporlarındaki Bazı Uygunsuzluklar

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
2 Şub 2021
Mesajlar
51
Tepki puanı
5
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, saha gözlem raporlarındaki bazı uygunsuzluklara ilişkin birkaç sorum var:

1. Uzatma kablosunun diyelim ki tam ortasında ek yapılmış veya kablonun izolasyonu zarar görmüş. Bu durumda yapı işlerinde İSG yönetmeliğinde "Yapı alanında elektrik bağlantıları için uygun bağlantı elemanları kullanılır, açık uçlu kablolarla bağlantı yapılmaz." şeklindeki ibareye göre aşağıda paylaştığım görseldekiler gibi, kabloya ek yapılıp izole bantla sarılması yerine bu bağlantı elemanı ile mi kablonun iki ucunu birbirine bağlatmalıyız? Adsız.jpg
2. Oksi-lpg tüplerinde şalomanın gerisine ve tüp bağlantı noktalarına alev geri tepme emniyet valfi takmamız gerektiğini biliyorum. Sadece şalomanın veya sadece tüpe bağlanan noktaya alev geri tepme emniyet valfi taksak, bunun ciddi manada riski olur mu?
3. Spiral taş motorlarına aşağıdaki gibi elmas spiral taşı veya mermer kesme taşı vb. taşlar kullanılabiliyor. Bu durumlarda bu taşların da patlama tehlikesi var mıdır? Koruyucusuz kullandırılmasında ek bir risk bulunmakta mı?

tek-tarafli-kesme-ve-taslama-testereleri.png

4. Bazen çalışanlar spiral taş motorunu koruyucusuz kullanabiliyor. Mazeret olarak da koruyucu takınca o alana spiralin girmediğini söylüyorlar. Koruyucu takabilmesinin tek şartı olarak daha büyük taş motoru ve dolayısıyla daha büyük spiral taşı kullanması diyebilir miyiz?
5. İnşaat şantiyelerinde demir filizleri kullanarak yatay yaşam hattı yapmak istesek nasıl bir yol izlememiz gerekir? Demir filizler dayanıklı olur mu?
 
Üst
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.