Risk Değerlendirmesi İçin Yardım

Emrah OSMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İsg Sorumlusu olarak yeni çalışmaya başladığım üretim fabrikasında gazaltı kaynağı köprü vinç forklift gibi çeşitli işler yapılmaktadır. Evraklarını incelediğimde L tipi matris olarak hazırlanmış olan risk değerlendirmesinde önlem almadan önceki kısımdaki bütün risklerin olasılıkları 1 olarak yazılmış önlem alındıktan sonra ise tekrar 1 olarak yazılmakta.
İlk defa böyle bir risk değerlendirmesi gördüm. Böyle işlem doğru mudur?
Risk değerlendirmesi yaparken sol taraf yani önlem alınmadan önceki kısım riskin ham olarak haliyle olasılığını mı yazmak gereklidir yoksa mevcut önlemler de hesaba katılmalı mıdır?

HALİL İBRAHİM BÖCEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İsg Sorumlusu olarak yeni çalışmaya başladığım üretim fabrikasında gazaltı kaynağı köprü vinç forklift gibi çeşitli işler yapılmaktadır. Evraklarını incelediğimde L tipi matris olarak hazırlanmış olan risk değerlendirmesinde önlem almadan önceki kısımdaki bütün risklerin olasılıkları 1 olarak yazılmış önlem alındıktan sonra ise tekrar 1 olarak yazılmakta.
Risk değerlendirmesi yaparken sol taraf yani önlem alınmadan önceki kısım riskin ham olarak haliyle olasılığını mı yazmak gereklidir yoksa mevcut önlemler de hesaba katılmalı mıdır?

Risk analizine yazılan maddeler hali hazırdaki durum için net bir şekilde yazılır (mevcut durumda bir iyileştirme ve önlem varsa hesaba katılır) alınması gereken önlem başlığı altında yazılan önlem alındıktan sonra tekrardan kontrol gerçekleştirir ön görülen risk seviyesine düşmüş mü diye kontrol edilir eğer düşmüşse aksiyon kapatılır ( sürekli kontrol edilmesi gerek bir durumsa sürekli kontrol olarak işaretlenir) eğer alınan önlem farklı riskleri getiriyorsa veya risk tam anlamı ile önlemiyorsa konu üzerinde iyileştirmeler devam eder.

İyi çalışmalar.

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
l tipi matrisle var olan durum değerlendirilmeli. riski görün var olan önlem bu risk için yeterlimi deği lmi yada önlem var mı yok mu bunu tespit edin ve var olan duruma göre değerlendirme yapın.
puanlama düşük ise demek ki risk var önlemi alınmış ve yeterli.
risk değerlendirmesini ne için yapıyoruz işyerinde ki riskleri görmek, durum değerlendirmek ve yetersiz görülen durumlarla ilgili gerekli düzeltici ve önleyici faaliyetleri almak için. Yani önlem yeterliyse düşük puanlanması yanlış değildir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.