Risk Değerlendirme Yapmak Için Sözleşme Imzalamak

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında utku öz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi  Eğer 50 kişinin altında ise haziran ayına kadar yapabilir haziran ayından sonra yapamaz.

  Tabiki bakanlığa bildirimi yapılacaktır.

  İşveren 29 aralık tarihine kadar kendisi yapabilir di. Fakat bu ay itibari ile risk değerlendirme yönetmeliği gereği bu ekibi oluşturmak zorundadır. Dışardan ya da kendi içerisinden iş güvenliği uzmanı ve hekimi imza ve önerisi olmak zorundadır.


   
  jeo20 bu yazıya teşekkür etti.
 2. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Benim anladığım budur. Fakat bu kanunlar yönetmelikler yenidir. Bazı şeylerin oturması zaman alacaktır. Müfettişlerde bunun farkındadır. İşverenin iyi niyetli olması buradaki en önemli koşuldur. Hatta yapılan risk analizlerinin çoğu müfettişler tarafından incelenmemektedir. Var olup olmadığı ile ilgilenmektedirler. Bu doğrumudur tabiki hayır.. Ama bir işin oturma süreci olacaktır.

  Ülkemizde her bir firmaya 40 yılda bir denetim imkanı olduğundan herkes gözardı edebilir. Sen C olarak A sınıfı yükümlülüğü olan birine hizmet verebilirsin. Fakat en basiti bir kırtasiyenin camından araba girdiğini düşünün. Bu kaza sonrası 5 kişinin öldüğünü. Bu kazayada kırtasiyenin park alanının yol açtığını hayal edersek..

  İşte tam bu andan sonra oraya hizmet veren iş güvenliği uzmanından işverene kadar herkes sorgulanır. Kimse kırtasiyeyi denetlemezler demesin. Kazanın nereden geleceği hiç belli olmaz. Böyle bir durumda yerine getirmediği her bir durum için 6331 sayılı iş güvenliği kanunu gereği toplamda yaklaşık 500.000 tl cezayı ağzının ortasında görürler.

   
  Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 3. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  Yeni yönetmelikler,az tehlikelisinden çok tehlikelisine kadar tüm işyerlerine risk değerlendirmesi yapma zorunluğu getirdi,
  ve bu risk değerlendirmelerini işverenler kendileri tek başlarına yapamıyor.bir ekibin kurulması gerekiyor.
  örneğin,eczaneler, yada küçük marketler, bu tür risk değerlendirmesi yaparken,isg uzmanı ve işyeri hekimiyle anlaşması mı gerekiyor ?
  bu hizmetleri farklı yerlerden almak istediğinde tek tek hekim ve uzmana 300 er lira verme gibi bir lüksde yok.o yüzden dolaylı olarak osgblere yönlenecekler.

  yani sonuç olarak,risk değerlendirmesini isg uzmanı tek başına veya işverenle beraber yapamayacak mı ? illa işyeri hekimide olması gerekiyor mu ?


     

   
 4. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  geçici madde-1 i okuyabilirsin... O madde derki yükümlülüğü gelmemiş işyerlerinde iş yeri hekimi ya da iş güvenliği uzmanı şartı aranmaz. risk değerlendirme yönetmeliği ...

   
 5. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  bize bile ihtiyaçları yok ama hazırlamayı bilen bizleriz...

     

   
  serdarpala ve tolgahan demir bu yazıya teşekkür etti.
 6. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  teşekkür ederim dikkat ememiştim geçiçi maddeye

   
 7. utku öz

  utku öz TÜİSAG Üyesi

  Ali bey mikro ölçekli atölyelerin olduğu küçük sanayi sitelerini bilirsiniz, esnaf mantığı tanıdık mantığı hala yaygındır, ben de tanıdığımız birkaç firmaya risk değerlendirmesini ücretsiz sunacağım, bu maliye anlamında sorun olur mu, ya da bir sözleşme hazırlasam ve sözleşmede ücret karşılığı olmadan yapıldığına dair madde eklesem yeterli olur mu acaba
   
 8. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Sözleşme bile hazırlamanıza gerek yok. Yine geçici maddeden yola çıkarak iş yapacağınız küçük işletmenin risk değerlendirmesinde iş güvenliği uzmanına ihtiyacı yok. Dostunuza yapıyormuş bedava yapıyormuş gibi değerlendirebilirsiniz. Ha ben illa vergimi ödeyeceğim derseniz serbest ticaret makbuzu alırsınız vergi dairesine gidip vergi numarası aldıktan sonra.

  Yanlız %18 kdv ve gelir vergisi ödersiniz bu da 1500 tl risk değerlendirme fiyatınıza ya %30 daha eklemelisiniz ya da %30 az almalısınız.   
 9. ÖmerFaruksvnl

  ÖmerFaruksvnl TÜİSAG Üyesi

  Hadi bakalım ???

     

   
 10. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  bu sorunun cevabını belirttim ama tekrar yazayım;

  1. Çok tehlikeli sınıfta 50 kişi altında ise yapabilir. iş güvenliği uzmanı bulundurma yükümlülüğü gelmemiş bir firma için yapabilir. Yükümlülük tarihine kadar. Daha sonrada yapabilir fakat dışardan destek elemanı gösterilerek. Ama hiç bir firma buna ihtiyaç duymaz çünkü herkesin iş güvenliği uzmanı olmak zorunda olacak.
  2. risk değerlendirmesi bakanlığa bildirilmez, sonuçları değerlendirme raporu gönderilir. Yıllık değerlendirme içine bahsedilir. Hiç kimse risk değerlendirme analizini göndermek zorunda değil, kaldı ki binlerce risk değerlendirmesini hangi bakanlık personeli inceleyecek.
  3. geçici madde-1 gereği iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu gelene kadar yapabilir. Ya da kendisi iş yeri tehlike sınıfına uyuyorsa yapabilir.   
  jeo20 bu yazıya teşekkür etti.
 11. Meltem Yıldırım

  Meltem Yıldırım TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesi yapılmadıysa ve bu durum müfettişler tarafından tespit edilirse cezası geriye dönük mü(yükümlülük ocak 2013 olduğuna göre) yoksa tespit tarihi baz alınarak mı kesilir ?   
 12. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  risk değerlendirmesi eskiden beri olan birşey.. Yeni bir olgu değildir. Ama hiçbir müfettiş uyarmadan kolay kolay ceza yazmaz. Uyarır bir sonraki gelişinde tekrar bakar. Fakat iş kazası sonucu oraya gelmişse 2013 ocak itibari ile kaç ay geçmişse yazar geçer ki savcı da bu konuda adamı ipe götürür.

  Biz maden mühendisleri teknik nezaretçilik adı altında zaten iş güvenliği işi yapıyorduk. Ve bizler en çok mahkemede yargılanan meslek koluyuz. Burdan edindiğim tecrübelere dayanarak şunu söyleyebilirim;

  1. unutmayın ağır cezada yargılanıyorsunuz
  2. Bilirkişi bir maden ocağı için bile iktisatçı olabilir.
  3. Savcıya evde kullandığınız mutfak tüpünün zehirleyici değil boğucu olduğunu anlatmak için deveye hendek atlatmanız lazım

   
 13. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  peki Ali bey ben bi firma ( tehlike sınıfına giren ve 46 çalışanı olan) ile sadece risk değerlendırmesi acıl eylem planı ve işçilerin eğitimini vermek için anlaşsam nasıl olacak makbuz falan?? veya yasal olarak yanlış bi iş mi yapmış olurum..
   
 14. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Şuan için yönetmeliğe bakma şansım yok ancak hatırladığım kadarıyla konuşayim, risk değerlendirmesi yaparken tehlike sınıfının ne olduğuna bakılmaz. Sadece risk değerlendirmesinin yenileme periyotlarında önemlidir. O yüzden şahsi kanaatime ve hatırladığım bilgilere göre, c sınıfı uzman çok tehlikeli yerde de risk değerlendirmesi yapabilir. (Emin olmamakla birlikte böyle hatırlıyorum)

  Risk değerlendirmesi yaparken ve yaptıktan sonra bakanlığa bildirimde bulunmak diye bir şey yoktur. Risk değerlendirmesi ve sonuçları arşivlenir ve denetim sırasında gösterilir. Bunun haricinde (yine hatırladığım kadarıyla) sadece işveren veya çalışanın gerekli tedbirlere uymaması durumunda bakanlığa şikayet edilir. Haricinde bildirim yapmaya gerek yoktur.

   
  TeRMoBLaCK ve bilgesena bu yazıya teşekkür etti.
 15. vinz

  vinz TÜİSAG Üyesi

  biraz önce bağlı bulunduğum kurum dahilinde bir küçük sanayi sitesinde oto kaporta atölyesine risk analizi için gittim. bu incelemeyi ve raporlamayı ücretsiz olarak yapıyor bu kurum. işletmeler kendileri yapmış gibi oluyor. neden ücretsiz ? yanında anca bir çırak çalıştırabilen bir esnaf risk analizin yok denilerek dünyanın cezasını yemesin diye.
  durum içler acısı. esnafın dükkanında sıvası yok herhangi bir güvenlik işareti ekipmanı koruması belgesi yok. kaynak yapmak için belgesi yok ki geçenlerde benzin deposu alev almış eliyle söndürmüş. yerler engebeli çukurlar var yangın tüpü yok ecza dolabı yok hiçbişey yok anlayacağınız. her an ölüm kaza yaralanma.

  sorum şu olacak; yasaya göre tehlikeli sınıfında işyeri 1-9 kişi çalıştıranlar 1 temmuz 2013 ten itibaren ortak sağlık güvenlik birimlerinden destek alabilir. diyelim ki aldı parasını verdi. ortak sağlık güvenlik birimindeki uzman risk analizine gelecek bunlar böyle olmaz diyecek uğraşacak belkide tartışma çıkacak. diyelim ki tartışma çıkmadı risk analizini süper hazırladı uzman birim parasını aldı. altına imzasını attı. o masrafları işveren yapamaz. ya çalışanı çıkarır ya dükkanı kapatır yada yapmayı kabul etmez. denetlemeyi nasıl yapacak adam yeni bir alet aldı bildirmedi. birçok firmayla çalışan bu birimin tek uzmanı denetlemeyi nasıl yapacak. yarın birgün ölümlü kaza olursa ihmal var denirse ne olacak.

  işin özü şu ki küçük işletmelerde bu iş bu şekilde yürümez ne o kadar uzman var ne de yetkili hekim. bir çoğuda bu tarz işletmelere analiz yaparak elini taşın altına koymak istemez. bunların oluşabilmesi için daha çok senelere ihtiyaç vardır. o yüzden uzman arkadaşlar bırakın şu yapar bu yapamaz şu açık bu kapalısını. ben sevabına veya ücret karşılığı küçük yerlere analiz yaparım ufakta olsa onlara bilinç katarım. kimsede risk analizi uzman yapar altına imzasını atar demesin yönetmelikleri kanunları hepimiz okuyor anlıyoruz.   
 16. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  Risk analizini tab iki herkes yapar.Bir işyerinde çalışanlardan daha çok kimse bilemez tehlikeleri.Ama bence tehlike bilmek ayrı riski tanımlamak ayrı.Bütün işverenler kendi işyerinde ki tehlikeleri azda olsa bilir ama risk nedir ?Diye sorun bakalım o analizi yapan kişilere ne cevap verecek.İş güvenliği uzmanlığı neden mühendislik kolları ve diğer önemli meslek guruplarından şeçili kişilerce( seçili diyorum ayrıca bir eğitim almış ve çok zor olan bir sınavla yeterliliklerini ispatlamışlardır)yapılıyor acaba.Niye muhasebeci veya veterinerde bu işi yapar demiyor kanun.Elbette burada uzmanlık gerekliren bir iş yapılıyor.Bence bütün işverenler ister 1 ister 1000 kişi olsun eğer bir işletmeleri varsa sağlıklı ve güvenli çalışmak istiyorlarsa bir uzmanla yapsınlar bu işi.Danışmanlık hizmeti alsınlar hiç değilse eğer ticaret yapılıyorsa birazda paraya kıysınlar,cana kıyacaklarına .İnsana değer vermeyi öğrensin artık patronlar ,üç kuruş maaşa zaten insanların emeğini sömürüyorlar hiç değilse sağlıklı yaşanılır bir iş ortamında yaşasınlar.

   
 17. vinz

  vinz TÜİSAG Üyesi

  bende makine mühendisiyim, mmo dan risk analizi eğitimi ve sertifikası aldım. ayrıca risk analizi yöntemleri ve hangi işletmeye hangisinin uygulanabilirliği anlaşılabilirliği bilincine sahibim. daha önce çalıştığım fabrikada risk analizi çalışması yaptım. demeye çalıştığım risk analizi yapmak için A, B, C sınıfı sertifikası sahibi olmak gerekliliği yok, en azından şimdilik hiçbir yasa bunu istemiyor. zaten öyle olsaydı fabrikalardaki risk analizlerini sertifikası olmayan çeşitli departmanlarda görevli mühendislere hazırlatmazlardı. yine öyle olsaydı risk analizi diye ayrıca eğitim veren kurumlar olmazdı. iş sağlığı güvenliği uzmanlığı daha kapsamlı bir hizmettir. risk analizi ise sadece bir parçasıdır. ama yine de bilgisiz kişiler tarafından gerçekleştirilmemeli görüşünüzü destekliyorum.

   
 18. yaseminaytekin

  yaseminaytekin TÜİSAG Üyesi   
 19. ucingi

  ucingi TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesisi yapmak için belge sınıfı belirtilmiyor. İstediğin yerde yaparsın. Mantıken çok tehlikeli sınıf için A yapması makbul olandır. A sınıfı uzman da C sınıfına yaptırıyor altına imza atıyor.
  Bakanlığa her hangi bir bildirim yapmıyorsun. müfettiş gelir se göstermekle yükümlüsün
  İşletme küçük ve az thlikeli sınıfta ise bu konu yönetmeliklerde sayı olarakta belirtilmiş yapabilir. (10 kişi diye hatırlıyorum)

   
 20. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  siz zaten makine mühendisi iseniz pek çok konuya vakıf olmanı gerekir zaten.Benim söylemek istediğim farklı küçük işletmelerde durum böyle değil mühendis değil ortaokul mezunu çalışanı olmayan iş yerleri var.Siz departmanlardaki mühendislerden bahsediyorsunuz Türkiye de kaç tane böyle iş yeri var.Çalışan sayısı 49 dan küçük işletmeler kat kat fazla .Onlarda sorun var zaten. Büyük kurumların zaten bu iş için ayrı departmanları ve mühendisleri var.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica