Risk Değerlendirme Metodları

ki3

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
Kalitatif veya kantitatif risk değerlendirme metodunu kullandığınız örnek raporunuz var mı? Ya da bu konuda rapor nasıl yazılır?

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kalitatif veya kantitatif risk değerlendirme metodunu kullandığınız örnek raporunuz var mı? Ya da bu konuda rapor nasıl yazılır?
merhabalar;
risk değerlendirme raporları zaten bu iki metottan biriyle yapılır, başka metot yok, çok genel bir soru olmuş.
Kalitatif nitel değerlendirmelerdir, kantitatif nicel değerlendirmelerdir.
Kimya sektöründe genelde kalitatif yapılır(hazop, fta,)
diğer yerlerde genelde kantitatif yapılır(fine kinney, x-l matris)
örnek raporlar formda mevcut , hangi sektör için arıyorsanız var.

ki3

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
Evet asıl belirtmek istediğim buydu. Örneğin fine kinney metoduyla yapılmış bir risk değerlendirme raporu örneği veya fta, matris vs. yöntemlerle yapılmış risk değerlendirme raporu örnekleri arıyorum. Nasıl bulabilirim?

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Evet asıl belirtmek istediğim buydu. Örneğin fine kinney metoduyla yapılmış bir risk değerlendirme raporu örneği veya fta, matris vs. yöntemlerle yapılmış risk değerlendirme raporu örnekleri arıyorum. Nasıl bulabilirim?
fine kinney risk analizi örneği

Ekli dosyalar

• risk analizi(kinney)R01.xls
    166 KB · Görüntüleme: 289

ki3

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
Çok teşekkürler. Peki bununla ilgili veya herhangi bir metod sonucu yazdığınız bir sonuç raporu gibi bişey elinizde mevcut mu?

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çok teşekkürler. Peki bununla ilgili veya herhangi bir metod sonucu yazdığınız bir sonuç raporu gibi bişey elinizde mevcut mu?
sonuç raporu olmaz ama metodun ve risk değerlendirmesi yönetmeliğinde geçen bilgilerin yazılı olduğu ön rapor-prosedür kısmı var

Ekli dosyalar

• RD prosedür-KİNNEY.doc
    355 KB · Görüntüleme: 214

ki3

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Ufukkocer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
merhabalar;
risk değerlendirme raporları zaten bu iki metottan biriyle yapılır, başka metot yok, çok genel bir soru olmuş.
Kalitatif nitel değerlendirmelerdir, kantitatif nicel değerlendirmelerdir.
Kimya sektöründe genelde kalitatif yapılır(hazop, fta,)
diğer yerlerde genelde kantitatif yapılır(fine kinney, x-l matris)
örnek raporlar formda mevcut , hangi sektör için arıyorsanız var.
Hazop lazım banada bulamadım hiç bi yerde

ki3

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
Ben buldum bayağı. Bu formda da var ama link atmayı bilmiyorum. Ve isgkütüphanesi diye bi forumda var oraya üye olup hazop örnekleri yazarsanız orada da var bür sürü hemen çıkıyo.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba;

Hazır bir HAZOP analizi kullanmak kesinlikle doğru değil...2015 yılından beri HAZOP çalışması yapan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki yanılırsınız ve bulduğunuz risk analizi asla sizi temsil etmez. Yapmanız gereken 3-5 kişilik tecrübeli bir ekip oluşturmak ve HAZOP çalışması yapılacak tesis/birim Bölüm P&ID diyagramını (güncel) bulmak, bu diyagramı düğümlere ayırmak (örneğin ısıtma soğutma sistemi olan bir reaktör sisteminde Reaktör gövdesi bir düğümdür, ısıtma soğutma sistemi bir düğümdür gibi) ve her düğümün kendi parametrelerini belirlemek ve anahtar kelimeleri(var, yok, çok, az, yüksek, düşük vb. ) seçmek. ve sapmayı belirlemek (yüksek sıcaklık, düşük basınç gibi)

Örneğin reaktör gövdesi üzerinde sıcaklık, basınç, gibi parametreleri seçebiliriz. (ısıtma ve basınç/vakum oluşuyorsa). anahtar kelime olarak da yüksek seçelim ve sapmamız yüksek basınç olsun. Yüksek basınç oluşturan sebepleri yazacağız, Her sebebin karşısına sonuçları yazacağız. kontrol önlemlerini yazıp tavsiye öneri varsa belirteceğiz. tavsiye için sorumlu ve termin yazarak bitireceksiniz. Sayısal olarak değerlendirmek de isterseniz 5X5 puanlama sistemi kullanabilirsiniz.

Arif Saraydemir

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ekte form örneği var arkadaşlar.

Ekli dosyalar

• Hazop Formu.xlsx
    11.2 KB · Görüntüleme: 103
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.