Proses Güvenliği Yönetimi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Proses Güvenliği Yönetimi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında Makaleleriniz' kısmında Onur Yaltı tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Onur Yaltı

  Onur Yaltı TÜİSAG Üyesi  Proses Emniyeti Yönetimi (Process Safety Management – PSM) Güvenlik Yönetim Sistemi (Safety Management System – SFM)’nin bir alt bölümüdür. Temel olarak Büyük Tehlikelerin (Yangın, Patlama, Kontrol Edilemeyen Reaksiyon, Toksik Yayılmalar) insan kayıpları , çevreye etkileri ve iş kayıplarıyla olan bağlantısını kurar. Güçlü bir PSM Programının amacı, proses içeren tesislerde çok tehlikeli malzemelerin güvenli bir şekilde işletilebilmesini güvence altına almaktır.

  [​IMG]

  Birçok şirket kendi kaynaklarıyla etkili bir PSM Programı yaratma ve/veya uygulama bakımından yeterli iç desteğe sahip değildir. Bu tür işletmeler ya organizasyonlarında bu programı oluşturabilecek bir uzman kadrosu bulundurmazlar ya sınırlı bir bütçeye bağlı kalırlar ya da her iki durum birlikte sözkonusudur. Hatta büyük şirketler bile güçlü bir PSM Programı’na sahip olamayabilir ve kurumsal PSM Programları her zaman yerel tesisleri PSM hedeflerini tam olarak gerçekleştirmeye yöneltemez, bunun nedeni kaynakların sınırlı olmasıdır.

  Sonuç ise yıllara yayılan çok sayıda proses emniyeti kaynaklı kaza ve facia olabilmektedir. Bunların bazıları ise birden fazla ölüm ve yaralanma ile sonuçlanabilmektedir.

  Dönüşen Adam danışmanlarından petrol yüksek mühendisi Murat Arıkan “Bu alanda Avrupa’nın en iyi danışmanlık şirketi olan Chillworth’ün Türkiye ortağı olarak bizler şirketlere kendi PSM Programlarının zorluklarıyla etkili ve verimli şekilde başa çıkma konusunda yardım etmekteyiz. Bu hizmetlerimizde sözkonusu PSM Programı’na yönelik olarak tasarım ve uygulama gerekliliklerinin net bir şekilde anlaşılmasını, yerel yasal gerekliliklere uyum çalışmalarına global bir destek verilmesini sağlamaktayız” diyor.

  Yaklaşım ne olmalı?

  Dünya genelinde çeşitli Proses Emniyeti Yönetimi (PSM) alanındaki yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Örneğin; ABD’deki OSHA PSM standardı, Avrupa’daki SEVESO Direktifi gibi. Ayrıca PSM uygulamalarını şekillendiren endüstri rehber dökümanları da vardır. Bunlara örnek olarak aşağıda belirtilen 4 ana temel kaide üzerinde tanımlı olan ve yirmi (20) elementten oluşan CCPS’in Risk Tabanlı Proses Güvenliği Yönetimi rehber dokümanı gösterilebilir:

  1. Organizasyondan en aşağıdan en üst seviyeye kadar Proses Emniyet’ine uyum taahhüdü.
  2. Proses Tehlikelerinin ve Risklerinin Analizi ve anlaşılması
  3. Risklerin Yönetimi
  4. Deneyimlerden öğrenmelerin elde edilmesi (örneğin; ucuz atlamaların araştırılması, eğitim, denetim, vb.)
  [​IMG]

  Dönüşen Adam’dan Onur Yaltı “Amacımız müşterilerimize PSM alanında yasal gerekliliklere uyum sağlamaları için eşlik etmek, endüstri standartları ve diğer PSM konusundaki çalışmalarına destek vermek. Müşterilerimizin iş modelleri ve operasyonlarına uyumlu güvenilir PSM geliştirmelerine destek olmaktayız” diyor ve ekliyor “Böylece PSM, onlar için şirket kültürünün bir parçası olmakta. Operasyonların tümünde uygulanarak düşük risklerin oluşmasına katkı sağlamaktayız. Bu katkılarımızı ‘konusunda en iyi ’PSM ve Proses Güvenliği Mühendisliği (PSE) servislerimizle tüm müşterilerimize sunmaktayız.”

  Dönüşen Adam’ın Deneyimleri ve Güçlü Olduğu Yönleri

  PSM konusunda çalışan deneyimli ve geniş bir Uzman Takımımız bulunmakta ve uzmanlarımızla, proses endüstrilerinde ses getiren önemli uygulamalara imza atmaktayız. Sözkonusu endüstri kolları arasında örneğin Kimyasallar, Petrokimya, Açık deniz ve Karasal Alan Petrol ve Gaz, İlaç, Yiyecek-İçecek ve Çok Tehlikeli Kimyasal kullanan diğer İş Kolları bulunmaktadır.

  PSM Uzmanlarımız konularında sektör deneyimine sahip proses, kimya ve iş güvenliği mühendisleridir. Danışmanlar kuvvetli endüstri geçmişlerini proses emniyeti alanında derinlemesine araştırmalarla birleştirmişlerdir. Özgeçmişleri isteğe göre temin edilebilir.

  Chillworth’ün ana grubu olan DEKRA’nın dünya genelinde değişik bölgelerde bulunan 12 ayrı ofisinde görev alan Patlama ve Proses Emniyeti Çalışanlarının oluşturduğu Ağ (network) sayesinde PSM servislerini aşağıdaki temel ihtiyaç gruplarına göre sağlamaktayız:

  • Proses Emniyeti Yönetim Programı (PSM) kurmak, uygulatmak ve geliştirmek
  • PSM Denetimi ve Eksiklik (Gap) İncelemeleri
  • PSM Eğitimi ve Proses Emniyeti Kültürü
  • Proses Tehlike Analizi (HAZOP, LOPA, HAZID, What-If, FMEA, Bow-Tie, Fault Tree)
  • Kantitatif (Sayısal) Risk Değerlendirmesi (QRA)
  • Proses Emniyeti Bilgisi (PSI) ve Lab Testi
  • Devreye Alma Öncesi Güvenlik İncelemeleri (PSSR)
  • İzin Verme ve Acil Durum Planları
  • Büyük Tehlike Güvenlik Vakaları (Safety Cases) ve SEVESO
  • Teknik ve Organizasyonel Önlem Yolları
  • Olay (Vaka) Araştırmaları, Uzman Gözetimi ve Soruşturma
  [​IMG]

  PSM servislerimizi çok çeşitli dillerde verebilmekteyiz. Türkçe’nin yanısıra sözkonusu dillere İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Portekizce, İtalyanca, Arapça, Hintçe örnek olarak verilebilir.

  Özel PSM Servislerimize ait ayrı ve detaylı bilgileri broşürlerimizde bulabilirsiniz. Bu broşürlerin bazılarına ayrıca web sitemizden de ulaşmak mümkündür.

  DÖNÜŞEN ADAM’IN YABANCI ORTAKLIKLARI VASITASIYLA REFERANSLARI

  Petrol ve Gaz: EXXON, MOBIL, SHELL, REPSOL, TOTAL, CONOCO PHILIPS, RELIANCE, MAERSK, BP, AMERADA HESS, NPCC., …

  Enerji: GDF-SUEZ, EON, EDF, ALSTOM, SCOTTISH & SOUTHERN POWER, …

  Kimya: BASF, BAYER, INEOS, SABIC, DUPONT, HUNTSMAN, EVONIK, ARKEMA, PPG, CLARIANT, KEMIRA, CHEMTURA, CRODA, STEPAN, HUBER CORP., SNF, UNITED PHOSPHORUS, SOLVAY, LUBRIZOL, …

  Farmokolojik Kimyasallar: GSK, TEVA, MERCK, ROCHE, BMS, SANOFI, BOEHRINGER-INGELHEIM, COVIDIEN, J&J, PFIZER, UCB PHARMA, ASTELLAS, Dr REDDY’s, …

  Kozmetik & Ev Kimyasalları: L’OREAL, P&G, DIVERSEY, RECKITT BENCKISER, HENKEL, …

  Yiyecek – İçecek: UNILEVER, CARGILL, IFF, CONAGRA, KRAFT, NESTLE, PEPSICO, SENSIENT, FIRMENICH, BRITISH SUGAR, …

  Mühendislik ve Satınalma: FOSTER-WHEELER, SAIPEM, TECHNIP, SNC LAVALIN, BECHTEL, TECNIMONT, TETRAPAK, BOCCARD, …

  Diğer Sektörler: SIEMENS, AREVA, BMW, ABB, EADS, TATA, VEDANTA, BHP BILLITON, LAFARGE, DENIELI, IMPERIAL TOBACCO …


   
  Last edited by a moderator: 19 Şubat 2014
  muratdurmus bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica