Tartışma - Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum | Sayfa 46 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi  Sen hiç o küçümsediğin 2 yıllık MYO mezunlarının ne dersler gördüğünü müfredatını inceledinmi sen öğrenciliğin süresince risk analizi dersi, Ergonomi, Meslek Hastalıkları İtfayecilik, İş Hijyeni,Sektörel İş kazaları ve buna benzer mesleki yaklaşık 20 adet ders iki yıl boyunca gördünmü ki konuşuyorsun boş boş . Sen görsen görsen ancak kendi mühendislik alanınla ilgili dersler görmüşündür,
  Sakın beni yanlış anlama tüm mühendislere sonsuz saygım var sizin mesleğinizi küçük görmek gibi bir saygsızlık yapmıyorum sizin gibi, fakat siz mühendis olacağım diye yola çıkmışınız bizde İş Güvenliği Uzmanı olacağım diye yola çıkmışız bu durum da sizinkimi hata bizimkimi hata onu sen düşün karar ver.


   
  Mustafa Yıldırım, ebru isg ve yağmuryyl bu yazıya teşekkür etti.
 2. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Değerli meslektaşlarım. İsterseniz Yönetmeliğe birde çalışma saati açısından bakalım. Biliyorsunuz Türkiyedeki işletmelerin %50 civarı 50 den az çalışanı olan işletmeler.

  Ortalama çok tehlikeli bir işletmenin 30 kişi çalıştığını düşünelim .
  Yeni yönetmelik kişi başına 12 dakikaya indirdi uzmanlık süresini.
  217 saatimiz olduğunu düşünürsek
  217 x 60= 13020 dakika bir uzmanın maximum çalışma süresidir.
  Şimdi.
  1 işletme için bakmamız gereken süre ;
  30 kişi x 12 dakika= 360 dakika eder
  13020/360= 36 işletme eder.

  Yani ayda 26 çalışma günü var ve siz 36 işletmeye bakabileceğinizi düşünüyormusunuz?

   
  akraba54 ve aragon34 bu yazıya teşekkür etti.
 3. umutgullu

  umutgullu TÜİSAG Üyesi

  Kendisi piyasada olmayıpta belge numarasını satan A Sınıfı iş güvenliği uzmanlarına hayırlı uğurlu olsun..

     

   
  hjknunuk bu yazıya teşekkür etti.
 4. nergal1903

  nergal1903 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar prim hesabı yapanlarla ilgili bir not belirtmek isterim,bu konu hakkında bilgisi olanlar varsa fikirlerini soylerlerse cok sevinirim.
  Benim toplamda 2700 civarı prim günüm var. Ben askerliği de saydırıp 3000 işgününe ulaşmayı amaçlıyordum. Ama bir durumla karşılaştım. Benim dökümde 2008 yılında 630 iş günü görünüyor. Aslında bunun 360 iş günü olması lazım. Bu düşüldüğünde daha az olmuş oluyor. Sınırdaki arkadaşlar bunu dikkate alırsa kendileri için iyi olur.
  Bu şekilde bir hesaplama yöntemine giderler mi? Bence giderler..

   
  İGUcumhur bu yazıya teşekkür etti.
 5. senk

  senk TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım, eğer sen 3 yıldır şantiyelerde de çalışanlarla bu şekilde iletişim kuruyorsan, gerçekten işini yaparken zorlanmışsındır. Sen 3 yıl önce inşaatlarda tecrübesiz tecrübesiz işe yaparken bir çok "ADAM" uzman olmayıp belki senden daha deneyimliydi. "adam" deyip hafife aldığın kişilerin donanımlarını ve mesleki tecrübelerini, vasıflarını bilmeden konuşuyorsun. 3 yılda önemli tecrübeler edinmiş olabilir ve işini çok iyi yapmış olabilirsin de OLMAYABİLİRSİN de... akıl baştadır.... ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇİN bu kadar endişelenip üzme kendini... GEÇMİŞ İŞ DENEYİMLERİ, YAŞAMIŞLIK VE GÖRMÜŞLÜKLERİNDEN DOLAYI kimse kendini hazır hissetmediği emin olmadığı işe imza atmaz hem kendini hem de başkalarını riske atmaz, merak etme için rahat olsun...

     

   
  mfk44, Berken ve First Safety bu yazıya teşekkür etti.
 6. İGUcumhur

  İGUcumhur TÜİSAG Üyesi  askerliği saydırma mevzusu benimde sorularımın arasında. bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim..

   
  Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
 7. Bora Alevok

  Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

  Herkesin çok kızdığı, diğer taraftan yine herkesin bir ucundan işine yarayan bir yönetmelik olup kendi iç dünyamızda doğru penceresinden bakarken menfaatimizi zorladığı için yanlış demek durumunda kaldığımız tam Türk işi bir yönetmelik olmuş :) Doğru ve düzgün bir iş becerebilmek bu kadar zor mu yaw? Hele de böylesi can alıcı bir iş kolunda....
   
  trapezuslu ve yağmuryyl bu yazıya teşekkür etti.
 8. aragon34

  aragon34 TÜİSAG Üyesi

  Çoğu arkadaş konunun esas noktasını kaçırmış durumda. Piyango çıkmış gibi seviniyorlar. Esas nokta, çalışma süreleri, neredeyse yarıya düşmüş. Bu ne demek, OSGB'ye maksimum müşteri, uzmana bol seyahat, ağır çalışma koşulları. Çalışma sürelerinin yarıya düşmesi iş yerlerindeki bordrolu tam zamanlı çalışmayı bitirecektir. İş yerleri OSGB'den hizmet almaya başlayacaklardır. Bu durum, zaten düşük olan uzman ücretlerini daha da düşürecektir. A-B sınıfı olman bir şeyi değiştirmeyecektir; ayda 2 saat gittiğin işletmenin 365 gün sorumluluğunu almış olacaksın. Ayrıca bu sürelerle hakkıyla iş güvenliği hizmeti vermek mümkün değildir.Bir yandan süratle uzman sayısını artırıyorsunuz, sonra da çalışma süresini düşürüyorsunuz. Bu uzlaşmaz bir çelişkidir. Olay tamamen yasak savmaktır.

  Değişiklikler işverenlere (OSGB'ler dahil) yarayacaktır.   
  ako, akraba54, trapezuslu ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. arwen

  arwen TÜİSAG Üyesi

  Bu yönetmeliğin uzmanların yararına olduğunu düşünen arkadaşlar, tabi zaman gösterecek ancak şu anki mevcut işler ve maaşlar tehlikeye girmiş durumda,aragon34'ün de dediği gibi hele de çalışma şartları....uzmanları değil işverenler için çıkarılmış bir yönetmelik bence.

     

   
  ako, aragon34 ve yağmuryyl bu yazıya teşekkür etti.
 10. Bora Alevok

  Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

  Çalışma süreleri ile ilgili yorumlarınıza katılıyorum. Tahminimce bu durum OSGB'lerle uzmanların arasını açacaktır, hadi koştur dendiğinde bir yerden sonra fiziken imkansız bir noktaya gelineceğini OSGB'ler de biliyor ama şunu da unutmayalım OSGB kurma şartlar ortada, atla deve değil bundan dolayı dünya kadar OSGB var ve bunların da uzman, hekim ve d.s. personeline ihtiyacı var ayrıca. Araların açıldığı yerde OSGB'de mutsuz olur sonuçta. Bu yönetmelik benim tespitimce en çok serbest çalışıp küçük-orta boy işletmeye giden uzmanlara çok yarayacak. hizmet verebileceği nokta sayısı dramatik bir şekilde artıyor ve hala daha çok açık var. Düşünün yaptığınız süre hesabında aylık 2 saat 20 dk görüyorsunuz, bunu haliyle 3 saate (para pazarlığı için) yuvarlayıp teklif veriyorsunuz. Değişiklik bu tip noktalara gidenleri daha mutlu edecek. Zorluk büyük işletmelere hizmet veren uzmanlar, onlara giden OSGB-atadıkları uzmanlar ve tam zamanlı çalışanlara çıkacak gibi.   
  aragon34 bu yazıya teşekkür etti.
 11. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Daha yeni mi fark ettiniz ? Bu kanunun temel kurgusu işçiyi değil işvereni korumak üzerine yapılmıştır. Daha önce de yazmıştım. Esinlendiği Avrupa mevzuatında İG veya İK'nin doğrudan işverene sorumluluğu yok iken bizim mevzuatta vardır. Yani; görünürde işveren herşeyden sorumludur. Ancak uygulamada bundan sonra bir olumsuzluk yaşandığında mahkemeye çıkıp içeride yatacak olan veya tazminat ödeyecek ( alınan ücretlerle bu nasıl olabilir, ayrı bir çalışma konusu ) olan İG uzmanıdır. Kısacası; iş kazalarında bundan sonra günah keçisi bulunmuştur. Belgesinin sınıfı fark etmez.   
  Last edited by a moderator: 11 Ekim 2013
  arwen ve aragon34 bu yazıya teşekkür etti.
 12. sdn

  sdn TÜİSAG Üyesi

  nedir bu mühendis düşmanlığı ?

   
  FUALME, miner67, NUROL ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. hjknunuk

  hjknunuk TÜİSAG Üyesi

  facebookta inşaatta iş güvenliği sayfasına gir bak:)) yeni uzmanların yorumlarına bak" iş kazası oldu adam yüksekten düştü,emniyet kemeri yok.yardım edin .bana bir şey olurmu?" vb. ümitsiz vak'alar yer alıyor. şuanda benim çalıştığım yerde 30 iş güvenliği uzmanı ve 120 teknik emniyetçi var. A sınıfta var b side var c side var,yeni elemanlarda var.Farkı iyi ayıran biri olarak şunları söylüyorum "ben diyorum çanak kale boğazı,siz diyorsunuz yandı belgemin ağzı" yani muhabbet yersiz...siz bence sınavda ne sorarlar onu tartışın:)) baksana adam şunu yazmış ya"Benim durumumda Sizin gibi, bu kadar tecrübeden sonra Ben doğrudan A sınıfı için sınava girmeyi düşünüyorum. 1.sınav da olmasa 2. de olur.
  Yalnız bu sefer çalışma yöntemini değiştireceğim, çıkmış sorulara odaklanmayacağım, sadece yönetmelikleri okumayı düşünüyorum." hahahaha yahu bumudur ya. çalışma stratejisi belirliyor:)) ya neyine çalışacan zaten bilmen lazım bu senin mesleğin.Sınava çalışmadan girip almanız lazım arkadaşlar.İşte benim o kişilere saygım sonsuz:))haydin esen kalın
   
  Filizisg ve Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
 14. hjknunuk

  hjknunuk TÜİSAG Üyesi

  iskenderun demirçelikte nerede çalıştınız firma adı?mevki ve zaman? ben 3-4 senedir buradayım çünkü

   
 15. nergal1903

  nergal1903 TÜİSAG Üyesi

  askerlikle ilgili bir duyuru yayınlayacaklarmış   
  Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
 16. oguz ali

  oguz ali TÜİSAG Üyesi

  OOO Burası baya karışmış. Ciddi ciddi rant kavgası yaşanıyor. Herkes rızgını yer arkadaşlar. yüksek okul, mühendis, müfettiş ne fark eder? herkes işini iyi yapsın yeter. Birde Ülkeyi sattılar yaygarasını buradada görmek çok üzücü. bu platformu bu tür söylemlerden uzak tutmak gerek kanımca. Adama bakın devlet kendisine yeni bir iş sahası açıyor,kazancı düşecek diye yaygara koparıyor. bu yoldan çevirdiğim adama 100 lira verip 10 lirasını tekrar istediğmde benimle kavga etmesi gibi birşey..

   
  M.Ates bu yazıya teşekkür etti.
 17. yağmuryyl

  yağmuryyl TÜİSAG Üyesi

  erenco da çalıştım ben danışmanlık yaptım

   
 18. yağmuryyl

  yağmuryyl TÜİSAG Üyesi

  2011 yazı

   
 19. First Safety

  First Safety TÜİSAG Üyesi

  Benim yazımdan alıntı almışsınız ama kaynağı belirtmemişsiniz. Eğitim ve mesleki background'umu bilmeden bu şekilde yorum yapabilmenize şaşırdım. İlk sınavda "A" hedefleyebiliyorsam elbette kendime teknik kapabilite ve eğitim anlamında güvendiğimdendir :)
  sınav yöntemi, sorular için yorum yapmamıza neden takıldığınızı da anlamadım; bu forumda her sınav için sayfalarca yorumlar yapılmaktadır.

  Özetle, sınava girebilecek kişilere değil, yeni yönetmelikte getirilen süre kısıtlamalarına, uzman başına düşen kişi sayısının artmasına odaklanmak daha akıllıca olurdu :)

   
  Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 20. selma yıldırım

  selma yıldırım TÜİSAG Üyesi

  ben 4,5 yıl çok tehlikeli sınıfta 1,5 yıldır tehlikeli sınıfta çalıştım çalıştığım iş yeri kamu yani sağlık sektörü.toplam 3200 prim günüm var A ya girebilicekmeiyim ?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica