Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Selcen ÖZBAY

  Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi  Belgeyi almadan önceki çalışma sürelerini katan bir düzenleme yok bildiğim kadarıyla ve C sınıfı belgeyi yeni almış ancak 10 yıldır şantiyelerde İş Güvenliği Mühendisliği yapmış uzmanlar var.


   
 2. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Mühendisliği yaptığını nasıl belgeleyeceksiniz? Bakanlık kendi vermediği sertifikayı kabul etmez. O dediğiniz mesleki tecrübeye girer ve o düzenlemeyi yapmaya çalıştılar ama danıştay iptal etti. Burada yasal düzenlemede "... İş Güvenliği Uzmanı belgesi olanlara..." terimi var. Tanımlarda Uzmanın kim olduğu da yazar. Yani sizin belgeniz olmadan yapmış olduğunuz çalışmalar bakanlığı bağlamaz.

   
  muhti58 bu yazıya teşekkür etti.
 3. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Uzman olarak 100 gün prim gün sayısı doldurmuyor.

     

   
 4. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  1000 gün C sınıfı Uzman olarak çalışsa sorun değil. Ancak Mesleki olarak içine katarak 1000 gün doluyor.

   
 5. Selcen ÖZBAY

  Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi

  Nasıl bir düzenleme yapacaklarını ben de herkes gibi merakla bekliyorum.Tahminlerimden birisi İş yerinden onay yazısı isteyebilirler, komik ama bu şekilde beyan alabilirler.
  Amaçları B sınıfı uzman sayısını arttırmak ve deneyimsiz C sınıfı uzmanlara fazla yetki vermemeye çalışacaklarını düşünüyorum.Yani B sınıfı olmaları için 1 yıl deneyim süresini yeterli olmayacaktır.
  Nasıl düzenlenirse çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum tabii.

     

   
 6. kafkaa

  kafkaa TÜİSAG Üyesi

  Bu konuda bakanlıga defalarca telefon actım hiç bir bigli vermiyolar dedıklerı tek sey bır kac hafta ıcınde teblıgın ıcerıgı bellı olur .belkı 1 ay dır telefon acıyorum hep aynı cevap .çok yavaşlar coook

   
  leventsert ve Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 7. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Tehlikeli sınıfta 1 yıl çalışan C sınıfı Uzmanlara ve Çok Tehlikelide de benzer sürede çalışan B sınıfı Uzmanlara sınav hakkı vereceklerini düşünüyorum. Bekleyip görücez.
   
 8. YUK-MAK-MUH

  YUK-MAK-MUH TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı sertifikaya sahip, sertifika ile çalıştığı prim günü sayısına bakılmaksızın, prim sayısı 365x3=1095 gün olanlar B sınıfı, prim sayısı 365x7=2555 gün olanlar A sınıfı sınavına girme hakkı tanındığı zaman gerekli açığın kapatılabileceği görüşündeyim.   
  erkut, eniskahya, özge29 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. serkan55

  serkan55 TÜİSAG Üyesi

  elinde C,B, veya A belgesi olmayan uzman sayılmıyorki, bir şeyin netlik kazanması lazım, normal sigortalı çalışma süresi mi baz alınacak yoksa başka bir süre mi, yani kişi, zaten sınava yeni girip C sınıfı belge alacaksa bu insandan nasıl 6 ay veya belli bir dönem uzman olarak çalışmışlık aranabilir ki, o zaman bu yasa mevcutta c veya B olarak çalışıyor olanlar için geçerli olacak, 18 ağutos sınavı ile yeni uzman olanlar böyle bir şey çıkarsa kasımdaki B sınıfı sınavına girebilecek mi orası merak konusu...

     

   
  Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 10. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  Belgeyi aldıktan sonra 750 gün prim gün sayısı yatırırlarsa üst sınıfa geçiş sınavına katılma hakkı tanınıyor. 170 aradık bunu öğrendik.   
  leventsert bu yazıya teşekkür etti.
 11. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Tamamı geçerli ilk sınav Temmuz 2011. Aralık 2010 sınavı sanırım sadece ÇASGEM'den eğitim alanları geçerli saydılar. Yani kabaca 2. sınava girip belge gelir gelmez işe başlasalar 750 gün Ekim 2013'de doluyor, Temmuz 2011'de alanların. Hiç yapmasınlar daha iyi bence. Aralıkta alanlar zaten 3-4 ay sonra B sınıfına hak kazanıyor. Bu kadar yaygaraya hiç gerek yok bence.   
  Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 12. muhtesem yolac

  muhtesem yolac TÜİSAG Üyesi

  Benim gorusum is guvenligi uzmani olarak degil ,diger is tecrubelerinin hangi sinifta yer aldigina bakilacak ve belirli bir ssk gun sayisi istenecek aksi taktirde gerekli acigi kapatabilecegini sanmiyorum

   
 13. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi


  Bahsettiğiniz şekilde bir tebliğ yayımlandı ve danıştay tarafından iptal edildi.
   
 14. muhtesem yolac

  muhtesem yolac TÜİSAG Üyesi

  Kanunu iptal etmeye danistayin yetkisi yok bu kanunda yer aliyor ve bu yer alan maddenin nasil uygulanacagi ile ilgili bir teblig yayinlanacak

   
 15. muhtesem yolac

  muhtesem yolac TÜİSAG Üyesi

  Teblig yayinlanmadan 170 in cevap verebilecegini sanmiyorum   
  Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 16. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  170 i arayıp öğrenebilirsiniz. Bana böyle ilettiler. Sizde haklısınız ülkemizde yazılı belge olmadan işlem yapılmaz. Ancak 170 in verdiği cevap böyledir.

   
  Last edited by a moderator: 11 Ekim 2013
 17. Feyzullah GENÇKAYA

  Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi

  Alo 170 sana 3 yıl yani 750 pirim iş günü C sınıfı İş güvenliği uzmanı olarak çalışanların bir üst sınıfa geçebileceğini (bunu belgelendirmesi gerekir) söylemiştir. zaten bu kanunda yeri var.
  Henüz tebliğ yayınlanmadı ve alo 170 yayınlanmayan bir kanun yönetmelik veya tebliğ hakkında bilgi vermiyor. Resmi gazeteleri günlük takip ederim halen beklediğimiz tebliğ yayınlanmadı maalesef...

   
  Last edited by a moderator: 11 Ekim 2013
 18. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi


  3 yıl 1080 gün yapıyor diye biliyorum ama. Ben mi yanlış biliyorum. 1 yılda 360 prim gün sayısı var bildiğim kadarıyla.

   
  Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 19. Selcen ÖZBAY

  Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi

  750 günlük prim hesabından yalnızca iptal edilen tebliğe bakarak söylemiş olabilirler.Tam zamanlı çalışan birinin kesinti yapılmadıysa 3 yılda 1080 gün primi yatıyor.Yönetmelik, C sınıfı uzmanın B sınıfına geçiş sınavına girebilmesi içinse 3 yıllık İş Güvenliği Uzmanlığı deneyimi istiyor.Tam zamanlı olması şart değil.

   
  Feyzullah GENÇKAYA bu yazıya teşekkür etti.
 20. Feyzullah GENÇKAYA

  Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler Selcen Hanım;

  Birde ekleme yapayım İş sağlığı ve güvenliği yüksek lisansı yapmış olan c sınıfı isg uzmanlık belgesine sahip olanlarda B sınıfı için sınava girebiliyor.

  resmi gazete Tarihi: 27.11.2010 resmi gazete Sayısı: 27768

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  MADDE 6 – (1) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:


  1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
  2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği yüksek lisansı yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,

  Ek-1’deki örneğine uygun olarak Bakanlıkça verilir.

  b) Sahip olduğu belge ile en az üç yıl çalıştığını belgeleyenlerden (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (B) sınıfı,


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica