Portör Muayenesi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında mstfünal tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. alix

    alix TÜİSAG Üyesi



    Uzman olarak her konuya bakma zorunluğunuz yok her tarafa atlayacak olursanız dağılırsınız. Portörler İşyeri hekimlerini ilgilendiren konulardır. Sağlık risklerini ve tedbirleri değerli hekimlerimize bırakalım.


     
    Sevgi.isg bu yazıya teşekkür etti.
  2. SS001

    SS001 TÜİSAG Üyesi

    Yazılarımı okuyorsanız işyeri hekimi olduğumu da okumuş olmanız lazım. Dağılıp da yanlış bilgi veriyorsam ispatıyla birlikte uyarın lütfen yok hatamı görmüyorsanız bu kaygı neden? 2006dan beri gerçek işyeri hekimliğini Uzmanlarla sıkı işbirliği içinde yürüttüğümüz için Uzmanların çalışma koşulları, ücretleri gibi konularda da fikir sahibiyim ve asla bir Uzmanın mesleki konularına burnumu sokmadan tali konularda fikrimi belirtmekte mahsur görmüyorum. Portör konusunda 5ay önce tüm mevzuatı 2 gün boyunca tarayıp, Sağlık Bakanlığı ve Müdürlüğüyle de burdaki 2 hekim olarak konuşup nihayi görüşlerimizi Uzmanlara bildirmiştik mesela.

     
    uzakkk bu yazıya teşekkür etti.
  3. alix

    alix TÜİSAG Üyesi

    Doktor hanım yazılarınızı uzun süre takip ediyorum ama sanırım algıda secicilik konusunda sorun yasıyorsunuz. Diğer yorumcu arkadaslarla da aynı sorunu yasıyorsunuz. Dr oldugunuz anlasılmakta ve iyi sentezlerseniz nacizhane dusuncemlerım dr lara degıl uzmanlara yönelikti. Lütfen iyi okuyun. Gerek 2004 öncesi gerekse sonraki dönemlerdeki gelişmeleri bilen ve takip eden biriyim. Elbette bilgileriniz arastırmalarınız vardır ki yaptıgınız iş dolayısıyla olması da gerekir. Benim burada vurgulamak istediğim nokta, uzman arkadaslarımızın kendi sınırlar dışına çıkıp hekimlerin görev ve sorumluluklarını üstlenmesi, kendilerine ek görev yüklemeleri. Saglık taramalarını periyodunu saglık rislerini, ergonomi, psikososyal risk etmenlerini tespit ederek gerekli aksiyonları almak sizlerin tasarrufundadır.

       

     
    Aslı AKBABA, SS001, isgdemc2216 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. ilknur_gucluturk

    ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

    Merhaba arkadaşlar işyerinde aşağıda yazılı olan Kanun Hükmün de Kararnameyi okuduk. Burada yazanlara bakarak zorunluluğumuz yoktur ancak olabilecek herhangi bir hastalıkta kişi işverene bildirmek işverende gerekli tetkik ve masrafları yaptırmak ile yükümlüdür diyemiyor muyuz ? Tabi işveren sonradan uğraşacağıma ben yine başta yaptırayım diyor o ayrı ama 6 ayda bir yaptırılır diye zorunluluk ifade eden bir ibare ben göremedim mevzuatta :s ? Yardımcı olur musunuz ?



    " SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME

    (11) 24/4/1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun;

    a)126 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

    “Madde 126- Gıda üretim ve satış yerleri ve toplu tüketim yerleri ile insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerine yönelik sanatların ifa edildiği iş yeri sahipleri ve bu iş yerlerinin işletenleri, çalışanlarına, hijyen konusunda bu iş yerlerindeki meslek ve faaliyetin gerektirdiği eğitimi vermeye veya çalışanların bu eğitimi almalarını sağlamaya, belirtilen eğitimleri almış kişileri çalıştırmaya, çalışan kişiler ise bu eğitimleri almaya mecburdurlar. Bizzat çalışmaları durumunda, iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu fıkra kapsamındadır.
    Bulaşıcı bir hastalığı olduğu belgelenenler ile iş yerinin faaliyet ve hizmetlerinden doğrudan yararlananları rahatsız edecek nitelikte ve görünür şekilde açık yara veya cilt hastalığı bulunanlar, bizzat çalışan iş yeri sahipleri ve işletenleri de dâhil olmak üzere, alınacak bir raporla hastalıklarının iyileştiği belgeleninceye kadar, birinci fıkrada belirtilen iş yerlerinde çalışamaz ve çalıştırılamazlar. Çalışanlar, hastalıkları konusunda işverene bilgi vermekle yükümlüdür.”
    b)127 nci maddesi aşağıdaki şekilde düzenlenmiş ve Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

    “Madde 127- 126 ncı maddede belirtilen iş yerlerindeki hijyen eğitimine yönelik hususlara, bu iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının neler olduğuna, iyileşme hâlinin belirlenmesine, hangi meslek ve sanat erbabının 126 ncı madde kapsamında olduğuna ilişkin usûl ve esaslar, Sağlık, İçişleri ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlıklarınca müştereken çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
    126 ncı maddede belirtilen iş yerlerinde bulaşıcı bir hastalık veya bir salgın hastalık çıkması durumunda, bu hastalıkla alakalı gerekli incelemeler, analiz masrafları iş yeri sahipleri ve işletenlerince karşılanmak üzere ilgili kurumlar tarafından yapılır.
    126 ncı maddede belirtilen iş yerlerinde bulaşıcı bir hastalık veya bir salgın hastalık çıkması hâlinde doğacak hukukî sorumluluklar ile bu durumdan zarar gören kişi veya kurumların hukukî yol vasıtasıyla talep edebilecekleri tazminat ödemeleri veya olabilecek diğer ödemeler iş yeri sahiplerine ve işletenlerine aittir.”
    “GEÇİCİ MADDE 1-127 nci maddede belirtilen yönetmelik, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren altı ay içinde yürürlüğe konulur ve anılan yönetmelik yürürlüğe girinceye kadar ilgili mevzuat hükümlerinin uygulanmasına devam edilir.”

    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/11/20111102M1-3.htm "

     
  5. SS001

    SS001 TÜİSAG Üyesi

    Eleştirilerinizin uzmanlara yönelik olduğunu anladım da, sizin benim de uzman olduğumu zannedip eleştirinizi bana yönelttiğinizi sandım. Yanılmışım. Kusura bakmayın. Dediklerinize de katılıyorum.

       

     
    Aslı AKBABA ve alix bu yazıya teşekkür etti.
  6. Pelin ÇALT

    Pelin ÇALT TÜİSAG Üyesi

    *24.04.1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun değişen maddeleri 126 ve 127,
    *02.11.2011 de resmi gazetede yayımlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri hakkında K.H.K
    de 58. maddesi 25.06.2013 de yürürlüğe girmiştir ve bunun ardından da,
    *05.07.2013 tarihinde Hijyen Yönetmeliği yayımlanmıştır.

    portör muayenesi ile ilgili zorunluluk olup olmadığına dair net bir sonuç çıkaramıyoruz yorumlamakla yetiniyoruz akılda şüphe bırakıyor ister istemez. araştırırken sağlık bakanlığının 19.07.2013 tarihinde portör tetkiklerini durduğuna dair resmi yazısını buldum. bunun üzerine de sanırım herhangi bir cezai yaptırımı olamaz. devletin bünyesinde bulunan lab.da portör tetkikleri durdurulmuş. iş yeri hekiminin isteği üzerine özel kurumlardan bu tetkikler yaptırılabilir.yinede önlem alıp yaptırmak hem işveren hem çalışanlar hem de bizim açımızdan faydası olduğunu düşünüyorum.

     

    Ekli Dosyalar:

    Last edited by a moderator: 18 Haziran 2017
    alibey bu yazıya teşekkür etti.
  7. kübra123

    kübra123 TÜİSAG Üyesi

    Hijyen Eğitimi Yönetmeliği ve ilgili diğer mevzuatlar kapsamında portör muayenesi zorunluluğu kalkmıştır. Uygulamada işletmelerin büyük kısmı artık portör muayenesi yaptırmıyor. Çünkü zorunlu değil. Hijyen Eğitimi Sertifikası zorunluluğu gündemde. Hijyen Eğitimi alınmadı ise ve Hijyen Eğitimi Sertifikası yoksa ceza yazılıyor. Medlifecenter Sağlık ve Eğitim Hizmetleri olarak portör muayenesi uygulamasına mümkün olduğunca devam edilmesini tavsiye etmekteyiz. Çünkü Hijyen Eğitimi ve Portör Muayenesi arasında direkt bir bağlantı yoktur. Hijyen Eğitimi alan ve/veya Hijyen Eğitimi Sertifikası olan bir çalışanın hastalık etkeni taşıyıp taşımadığını portör muayenesi yaptırmadan nasıl anlayacağız? Böyle bir şey mümkün değil. Bu sebeple Portör muayenesine devam edilmesini tavsiye ediyoruz.




     
    Last edited by a moderator: 18 Haziran 2017
    İsmail UYGUR bu yazıya teşekkür etti.
  8. okhan

    okhan TÜİSAG Üyesi

    Bence de devam etmeli



     
  9. Selim TAHİNCİOĞLU

    Selim TAHİNCİOĞLU TÜİSAG Üyesi

    Bence devam etmeli

       

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica