Patlamadan Korunma Dokümanı

Konu, 'Diğer İş Sağlığı ve Güvenliği Dokümanları' kısmında krisografi tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. murat907

  murat907 TÜİSAG Üyesi  Teşekkürler Ahmet bey.Konunun öneminin farkındayım,hopp hadı yarın hazırlıcam die rüyadan ileriye gitmeyecek düşüncenin içerisinde değilim...İyi çalışmalar..


   
 2. uzmanoldum

  uzmanoldum TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar benim çalıştığım işyerinde 4 tane mazot tankı var.iş makineleri yakıt ihtiyacını burdan sağlıyor.bu mazot tankları için patlatmadan korunma dökümanı hazırlamam gerekirmi?ayrıca makinelerin yağlamasında kullandığımız çeşitli yağlar yağ odasında depolanıyor,yağların patlamadığı halde yanıcı olabileceği için pat. kor. dök. hazırlamak gerekiyormuş doğrumudur?

   
 3. barisbuyukterzi

  barisbuyukterzi TÜİSAG Üyesi

  Elif hanım tam anlamadım ama doğalgaz'dan kastınız nedir? Ben aşağıdaki gibi anladım, kaçırdığım birşey var ise düzeltin lütfen.

  Patlamadan Korunma Dokümanı İçin;

  • Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik e göre madde 2.b ye göre- 1/4/2011 tarihli ve 27892 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik (2009/142/AT) kapsamında yer alan cihazların kullanılması

  • GAZ YAKAN CİHAZLARA DAİR YÖNETMELİK (2009/142/AT) Yönetmeliğe Göre İse Madde 4- C) Cihazlar: Yemek Pişirme, Isınma, Sıcak Su Elde Etme, Soğutma, Aydınlatma Veya Yıkama Amacıyla Kullanılan Ve Gerektiğinde, Normal Su Sıcaklığı 105°C’yi Aşmayan Su Elde Etmek Gibi Amaçlarla Kullanılan Gaz Yakan Cihazları, Cebriüflemeli Brülörleri Ve Bu Brülörler İle Teçhiz Edilen Isıtma Elemanlarını, olduğuna göre kapsam dışı olmalıdır.

     

   
 4. a_erol

  a_erol TÜİSAG Üyesi

  nasıl yapılıyor peki elinizde örnek varmı?

   
 5. MAHMURE ESENKAL

  MAHMURE ESENKAL TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle herkese merhaba.

  Her zamanki gibi Türkiye' de gene önemli işler maalesef yeterli bilgi ve deneyim olmadan herkes tarafından yapılmaya çalışılıyor. Şu an piyasada daha önce üretimin kapısından geçmemiş hayatı boyunca iş güvenliği nedir duymamış yeni yasa ile bir anda a ve b sınıfı iş güvenliği uzmanı??? olmuş kişilerle doldu. Elbette kimse doğuştan bilmiyor bu konuları ancak tecrübe ile işi temelinden öğrenene öğrene bu işin ciddiyetini bilerek ilerlemek ve işi doğru yapmak gerektiğini düşünüyorum.

  Hala yönetmeliklerden bir haber olarak iş güvenliği uzmanlığı yapan arkadaşlar varken piyasada malesef bir de patlamadan korunma dökümanı hazırlama furyası başladı. İş güvenliği uzmanı olarak yeteri kadar sorumluluk almışken birde patlamadan korunma dökümanı hazırlamak hele bir de bu konu hakkında hiç bir bilgi sahibi olmadan hazırlamak ve altına imza atmak ne kadar doğru? Bir kaç OSGB PKD yi ücretsiz firmalara hazırlama sözü verdiği için PKD' ler bırakın kimya bilgisi olmayı msds in ne olduğunu bilmeyen kişiler, hava akım hızında verdiğimiz m/s değerinin açılımının bile ne demek olduğunu bilmeyen uzmanlar tarafından hazırlanmaya çalışılıyorlar.

  Eğitim gerekli ve evet eğitim fiyatları çok yüksek ama bu işte kolay bir iş değil. Bir cep telefonuna 2bin lira verdiğimiz bir ülkede can güvenliği eğitimi için verilmiş 1700 tl ler bence yüksek değil. Bu işte deneyim ve araştırmak, okumak, bilgi paylaşmak gerekli.

  Ben artık iş güvenliği uzmanlığı yapmıyorum ancak üretim yerlerinde şahit olduğum ve malesef meslektaşlarımın düştüğü durumdan dolayı üzüldüğüm noktaları paylaşmak istedim. Devlet bir yasa çıkardı ve birilerini sorumlu tutmak adına iş güvenliği uzmanlarını kurban olarak seçti, bence yeteri kadar sorumluluk varken bilgi tecrübe ve eğitimi olmayan arkadaşlar PKD yi ben hazırlarım demesin.

  Hepimize kazasız sağlıklı güzel günler dilerim. Eğer inciti sözler sarfetti isem şimdiden özür diliyorum.

     

   
  Agacsakal, burçin ve nigarcinar bu yazıya teşekkür etti.
 6. Örnek Patlamadan Korunma Dökümanı (SHELL AMBARLI TERMİNALİ PATLAMADAN KORUNMA DÖKÜMANI)

   

  Ekli Dosyalar:

 7. Elif DALKILIÇ

  Elif DALKILIÇ TÜİSAG Üyesi

  Üretimde doğalgazla çalışan bir makine varsa yapılması gerekir.
   
  a_erol bu yazıya teşekkür etti.
 8. semih_serin

  semih_serin TÜİSAG Üyesi

  Maden ocaklarında PDK hazırlanmasına gerek varmıdır acaba...   
 9. yasincelenk

  yasincelenk TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Patlamadan Korunma Dokümanı (EPD) ile ilgili bazı özel yazılımlar da mevcut.
  Örneğin:
  BREEZE INCIDENT ANALYSIS
  http://www.breeze-software.com/Templates/BreezeSoftware/Software/Overview.aspx?id=4434

  bu yazılımda işletmede kullanılan kimyasalların varsayımsal olarak değerlendirilip modellendirilmesi sonucu zon (Kuşak) hesaplamaları yapılmaktadır. Fiyatı yüksek bir program;5 bin dolarcık kadar.
  PKD için gerekli hesaplamaları kendiniz yapmak isterseniz TS 3491 EN 60079 dan yapabilirsiniz.


     

   
 10. murat907

  murat907 TÜİSAG Üyesi

  maden ocaklarında sondajla çıkartım sırasındaki çalışmalarda zorunluluk bulunmuyor fakat cevher işleme fabrikalarında isteniyor.   
 11. murat907

  murat907 TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle emeğiniz için çok teşekkürler..Ben bu eğitimi aldım ve birkaç yere hazırlamaktayım.Hesaplarınızı neye göre hangi formüllere göre yaptığınızı göstermelisiniz.Ben bunun için 60079 daki formülleri ekliyorum.Yoksa müfettiş sizin ekipman seçimlerinizi kabul etmeyebiliyor.Bizzat bir arkadaşım yaşadığı için biliyorum..Bu arada 2005 tarihli 60079 tedavülden kalktı kalkıo,ing çevirisini tse henüz yayınlamadığı için kullanamıyoruz.Fakat yaptığım araştırmalar ışığında ve edindiğim bilgilere göre hesaplama kısmında ve genel itibariyle çok değişen bir konu bulunmamakta. Yaptığım örnekleri müfettiş denetimlerinden geçtikten sonra yayınlayacağım..Sevgilerle..İyi çalışmalar...   
 12. semih_serin

  semih_serin TÜİSAG Üyesi

  fakat yönetmeliğin madde 2 ç bendi şöyle demekte...
  Kapsam

  MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren ve patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan işyerlerinde uygulanır.

  (2) Ancak;

  a) Hastalara tıbbi tedavi uygulamak için ayrılan yerler ve tıbbi tedavi uygulanması,

  b) 1/4/2011 tarihli ve 27892 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik (2009/142/AT) kapsamında yer alan cihazların kullanılması,

  c) Patlayıcı maddelerin ve kimyasal olarak kararsız halde bulunan maddelerin üretilmesi, işlemlerden geçmesi, kullanımı, depolanması ve nakledilmesi,

  ç) Sondaj yöntemiyle maden çıkarma işleri ile yeraltı ve yerüstü maden çıkarma işleri,

  d) Patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerde kullanılan her türlü taşıma aracı hariç, uluslararası antlaşmaların ilgili hükümlerinin uygulandığı kara, hava ve su yolu taşıma araçlarının kullanılması,

  bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.


  bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz... çalıştığım firmada 5 adet çimento fabrikasının hammadde ( taş ocağı işlerini ) işini yapmaktayız...

   
 13. Muharrem HORUZ

  Muharrem HORUZ TÜİSAG Üyesi

  İlgili eğitim için 2500 TL lerden bahsediliyor ve 2 günlük bir eğitimmiş. Tabi detaylı araştıramadım henüz ama bu mebla çok yüksek. Eğitimin de ne kadar aydınlatıcı ve tamamen bu raporlamayı öğreteceğinden de şüpheliyim açıkçası..!!!
   
 14. Muharrem HORUZ

  Muharrem HORUZ TÜİSAG Üyesi

  Dışarıdan hizmet alarak patlamadan korunma dokümanı hazırlatan var mı acaba hiç? Varsa, çalışan sayısı, tehlike sınıfı, prosesleri ve fiyat teklifini de sunarsa piyasa hakkında daha net bilgilerimiz olur diye düşünüyorum. Kazasız günler diliyorum...

   
 15. Quintana

  Quintana TÜİSAG Üyesi

  yayılma özellikleri ve güvenlik parametreleri için malzemenin bileşenlerin hepsini tek tek incelemek mi gerek? detaylı bilgisi olan var mı? mesela lpg de??   
 16. Funda Gürsoy Özkocacık

  Funda Gürsoy Özkocacık TÜİSAG Üyesi

  LPG tank mı tüp mü nasıl bir yerde yanında neler bulunuyor bunların hepsi etkilidir. Malzemenin MSDS inde ya da elinizde standart varsa oradan bulabilirsiniz LEL değeri ve M i ancak MSDS ten alırsanız not olarak düşün

   
 17. Quintana

  Quintana TÜİSAG Üyesi

  Tank açık alanda ve etrafı boş. Uzak mesafede açık alevle kesim işlemi yapılıyor.Ben açıkçası LPG nin M i ni falan bulamadım.Bütan porpan şeklinde var.Hesap yapmadan zoon bölgesi belirlemek kolay zaten daha önce yapılanlar bu şekilde ama iş zoon büyüklüğünü hesaplamaya gelince kimsede bir şey yok.

   
 18. Funda Gürsoy Özkocacık

  Funda Gürsoy Özkocacık TÜİSAG Üyesi

  lpg nin lel min değeri var mı

   
 19. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Uzmanı olduğum hotelde 2 adet doğalgaz kazanı bulunmakta, patlamadan korunma dökümanı hazırlamak gerekir mi? Büyük lpg tüpü kullanılan yemekhaneler içinde bu sorum geçerli..

   
 20. murat907

  murat907 TÜİSAG Üyesi

  Evet gerekiyor.Müfettişler öyle saçmaladılarki, ocaklarda doğalgaz kullanılan restoranda istediler.Bi haberler yönetmeliğinden bile.Popüler olsa gerek aralarında PKD yi sordun mu baktın mı sorusu....

   
  Agacsakal bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica