Osgb'ler Iş Güvenliği Uzmanlarının Maaşlarını Düşürmeyin !

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında karahell tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. odarkness

  odarkness TÜİSAG Üyesi
  Dostum mühendislik ayrı bir olaydır eğitimini hakkıyla alan arkadaşlar ne demek istediğimi anlar anlamayanlarda kendini bile zannediyor der.

  Hadi şöyle bir örnekle devam edelim şimdi herkes üniversite mezunu ne faydası var piyasaya bu kadar mezunun çalışana yok ama çalıştırana var asgari ücretin azıcık üstüne eğitilmiş adam çalıştırıyor ve işçiliğin yükselmesini önlüyor.

  Haddinden fazla uzman ortaya çıkarıp piyasayı kuşa çevirdiler.ilerisi için daha da kötü olacak.

  Bu durum şöyle özetlemiş.sofrada 10 çorba tabağı var ve devlet 40 misafir çağırmış.Matematiksel bakarsak herkese 1 çorba tabağı düşmüyor.2 çorba kaşığı düşecek :) o yüzden çok olumlu düşünen arkadaşların mantığına hayranım :)


   
 2. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

  Benim takıldıgım nokta mühendislikle bu işin % 100 bağdaştırılması mühendis olmayanların yapamayacakları gbi bir tavır takınılması.

  Yoksa dediğiniz diğer konulardaki sorunların bende farkındayım herkes gibi...

   
  halil turkmen ve wolcanos bu yazıya teşekkür etti.
 3. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

  Mühendisliğin artısı vardır dersen sana katılırım. Ama bu iş mühendislerin işidire kesinlikle karsıyım.

  Bu iş insanda biter mühendis değilim . Ama bu işi Allah izin verirse hiç bir mühendisden aşağı kalmayacak sekilde yapacağıma inanıyorum.

     

   
  ersin_0041 bu yazıya teşekkür etti.
 4. erkanbey

  erkanbey TÜİSAG Üyesi

  Ohooo millet etiket davasına mı düştünüz siz :) Kusura bakmayın 180 saate kimse hiç bir şeyin uzmanı olamaz, bırakın 2 sene dirsek çürüten İSG Teknikeri arkadaşlar konuşsun, biz susalım :)

   
  olivin48 bu yazıya teşekkür etti.
 5. wolcanos

  wolcanos Guest

  özel teşebbüs piyasa açısından şarttır
  şaibeli olarak yükselen insanlar dahi 10bin tl istiyor
  müsteşer olduğunu sanıyor bazı arkadaşlar

     

   
 6. vahit kurtulus

  vahit kurtulus TÜİSAG Üyesi

  yok OSGB değilim diyordun ama mesajların resmen bağırıyor ben bi OSGB yim diye

   
  NUROL bu yazıya teşekkür etti.
 7. wolcanos

  wolcanos Guest

  inş bakalım :D
   
 8. vahit kurtulus

  vahit kurtulus TÜİSAG Üyesi

  kafa olarak hazırımda para yok diyosun yani.. yada bu işi yapmaya hiç niyetin haricen muhalefet yapıyosun.. inşallah açarsın dostum OSGB.   
  wolcanos bu yazıya teşekkür etti.
 9. wolcanos

  wolcanos Guest

  muhalefet deeğilde uçuyor bazı arkadaşlar
  fakat sgknın kabülüne göre mühendis maaşı 2700 dür
  bunuda ben söyledim
  10 bin nedir ya
  bin lirayada yapılmaz onuda söylüyorum
  objektif olduğumu düşünüyorum

     

   
 10. aliihsanov

  aliihsanov TÜİSAG Üyesi

  neyse ben özet geçeyim 1500 tl ye iş güvenliği uzmanı olmaz bunu kafanıza sokun, OSGB olarak   
 11. cvl-tt

  cvl-tt TÜİSAG Üyesi


  Kimse kızmasın ama ben ilk önce zaten bu işin adını iş güvenliği mühendisliği olarak duydum..Bende kimya bölümü hariç diğerlerinin pek uymadığını düşünüyorum.Tabi insan kendini geliştirir vs ama bir mühendisle bir fen edebiyat fak. mezununun olaya bakış açısı aynı olamaz.Amacım kimseyi kırmak filan değil yanlış anlaşılmak istemem.Kendini geliştiren ve gerçekten isteyenin yapamayacağı şey yoktur.   
  emrozgr ve olivin48 bu yazıya teşekkür etti.
 12. wolcanos

  wolcanos Guest

  katılıyorum min 2700

   
 13. yavuz mavruk

  yavuz mavruk TÜİSAG Üyesi

  evet su an icin oyle gorunse de bu matemetik degisime ugrayacaktır sanıyorum.corbanın tadını begenmeyenler olacaktır.corbayı sıcak ya da soguk bulanlar olacaktır.tok olanlar olacaktır.supheyle bakanlar temiz mi acaba diyenler olacaktır.en kotu ıhtımalle onde olanlar corbayı daha cok ıcecektır.bu ıhtımallerı yok sayabilir miyiz bilmiyorum ama bu olasılıkların isin matematigini degistirmesi olası bir durum gibi duruyor.siz ne dersiniz
   
 14. yavuz mavruk

  yavuz mavruk TÜİSAG Üyesi

  ya isin gucun kategorıze etmek mı son cumlene katılıyorum ama kızdırma kardesim o halde. herkesin sertifikasında isg uzmanı yazıyor gerisi kisisel yeteneklerimize kalıyor.herkes esıt sartlarda calısıp mucadele edecek.yalnız a sınıfı uzman 8 bin 10 bin lerden asagı rakamlara calısmamalı.fıyat dusurulmemelı.

   
 15. nebizengin

  nebizengin TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle katılıyorum... Kime sorsam "tecrübemiz yok şimdilik az ücrete boyun eğelim" diyor. Bende diyorum ki siz yasal bir sorumluluk alıyorsunuz. İşletme sizi işe alarak bazı yasal yükümlülüklerinden kurtuluyor. Yani siz tecrübeli de tecrübesiz de olsanız - siz 1500 e de 1200 e de çalışsanız bu sizin sorumluluklarınızı azaltmıyor. Kimse size "sen 1200 e çalışıyordun tecrübesizdin senin bir suçun yok" demiyor. Haa eğer OSGB ler ve ya işletmeler size derse "sen tecrübesizsin gel 1500 e başla imza yetkini kullanma, yardımcı ol, yasal sorumluluk alma işi öğren" koşa koşa gidin. İş güvenliğini kalfalıkla, çıraklıkla karıştırmaktan yana değilim. Konuşmamız gerekenler insanların risklerden nasıl daha iyi korunabileceği? mevcut isg sisteminin nasıl geliştirilebileceği? vb. iken biz ücretleri konuşuyoruz. Tipik Türkiye. Suçun bizde olmadığı bariz. Mühendislik konusunu da gözünüzde fazla büyütmeyin. Herkesin bölümüne, mesleğine saygım sonsuz. Mühendislik diplomayla değil kişinin kendini geliştirmesiyle yerini bulur. Bu ülkede nice teknik ressamlar, teknikerler, teknisyenler, ilkokul mezunları, lise mezunları vb. var mühendisim diyenlere kök söktürür. Neyse umarım isg hak ettiği yeri bulur...   
  wolcanos ve Ersgur bu yazıya teşekkür etti.
 16. cvl-tt

  cvl-tt TÜİSAG Üyesi

  Cevap verme uslubunuzla zaten siz kategorinizi belli etmişsiniz! Uzatmaya gerek yok.Saygım sonsuz her görüşe.

   
 17. MNG

  MNG Guest

  Gereksiz bir tartışma;

   
 18. yavuz mavruk

  yavuz mavruk TÜİSAG Üyesi

  uslup samimiyet olcusu degildir.evet kategorım bellı.ben vatandas ogretmenim.kıvırıp sozde beyefendi uslubu yapsam sana katılsam yanı size katılsam sorun olmazdı suphesiz.hedefimiz hakkıyla yapılacak uzmanıgın hakkettigi ucreti alması ve uzmanların somurulmemesi olmalı.hepimiz esıtız arkadas.aynı sınavlara girdik ve aynı belgeleri aldık.A sınıfı belgeyi hediye etmediler kimseye.direnen ve hakeden kazanır.ucretleri dusurmeden direnirsek 8 bin taban ucreti yakalar uzerine ekleriz.saglıkla kalın...

   
 19. yavuz mavruk

  yavuz mavruk TÜİSAG Üyesi

  unutmadan soyleyım sizin uslubunuz da cok bellı ısmınızden.caga uygun cvl tt. telefon bataryası adı gibi entegre ismi gibi ilginc dogrusu!

   
 20. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  çok haklısınız. bende kimyagerim ve iş görüşmesinde anladım ki mühendis olmadığım için ücret konusunda daha düşük teklifler alıyorum. söylenen şu; mühendisler daha fazla teknik bilgiye sahip. yani o zaman isg 2 yıllık ön lisans mezunları da uzman oluyor. onlara da siz önlisans mezunusunuz ücretiniz ancak bu kadar olur mu diyecekler. OSGB lerin taktiği bu sanırım

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica