Öncelik Forklift Mi Yaya Mı?

Öncelik Forklift mi yaya mı ?

• Kullanılan toplam oy
    19

FIRATALPER

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Arkadaşlar,

İşletmemizde sadece yaya yolu bulunmaktadır. Forklift yolu yoktur. Forkliftler yaya yolunu kullanabilmektedir. Yüklü veya Yüksüz Forklift ile yaya karşılaştığı zaman geçiş önceliği kimdedir? Forklift yük taşıdığı zaman fren yapması yayann üstüne devrilme riski barındırmaktadır?

Teşekkürler

Gül Bahar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba Fırat Bey , keşke forklift yolu olsa ama çoğu işletme de yer sıkıntısı olduğu için böyle sıkıntılar ortaya çıkıyor. Geçiş önceliği yayanın olsa operatör ani bir frende, yükün düşürebilir ve bu kaçınılmaz neredeyse. Geçiş önceliği forkliftin olsa yaya daha dikkatli davranabilir diye düşünüyorum. Önce insan hayatı :)

FIRATALPER

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Gül hanım teşekkürler fikriniz için bende aynı kanaattayım. Ya yüksüz forklift olursa ne olacak ? :) Kolay gelsin

Gül Bahar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Forklift yüklü de olsa yüksüz de olsa bana göre yaya için tehlikeli bir durum. operatör o an duramayabilir. yaya daha bilinçli :) benim öyle işletmem olsa operatör öncelikli derim . teşekkür ederim size de kolay gelsin

Emre Dndr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
zor duranı önce durdurmak hedefiniz olsun. İnsan bi anlık ihmali sonrası en fazla bir adım daha atabilir ama forklift sürücüsünün dalgınlığı ile forklift durması gereken mesafeden metrelerce uzakta durabilir tabi bu benim şahsi görüşüm ;)

FIRATALPER

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Emre Bey Teşekkürler Fikriniz için Forklift dursada çatallarda yükün yayaya çarpma riski var. İşin en garantisi forklifte yol vermek daha mantıklı gibi geliyor. Forkliftlerde kör noktalar olabiliyor yük taşırken.

serdar bostancı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Uygulamada forklift ile ilgili bazı tedbirler alındıktan sonra aynı alanı kullanmaları daha güvenli olacaktır. Fakat sorunuz üzerinden gidecek olursak, bir yolun adı yaya yoluysa öncelik yayaya ait olmalıdır.

Barış GÖKTAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Serdar Bey'in söylediği mantıklı ancak bizde öncelik yükü daima ağır olanındır gibi bir benimseme mevcut o yüzden bence yayanın beklemesi gerekmektedir.

Arif Saraydemir

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,
Siz siz olun daima forkliftin geçmesini bekleyin. Tecrübe ile sabittir. Kolay gelsin.

NEGATOSKOP

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
BEnim çalıştığım yerde de durum aynı. Yol önceliğini taşıma ekipmalarına veriyorum. Sebeplerine gelince
-Durmaları zor,
-Manevra kabiliyetleri yayalara göre oldukça düşük,
-Alanın onların manevra yapabilmesi için daha kısıtlı olması,
-Kör noktalarının olabilmesi,

senay vatansever

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
herkese merhaba bu konu ile ilgili görsel paylaşımda bulunabilecek varmı acaba? acil!!

serdar bostancı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bu tarz sorulara işletme şartlarını görmeden cevap vermek gerçekten çok zor, çoğunluk forkliftler öncelikli demiş fakat dediğim gibi yayaların olduğu bir alanda forkliftler öncelikli ise baştan bir yanlış var demektir. Alınabilecek bazı önlemleri aşağıda belirtiyorum;

*Öncelikle forkliftin taşıdığı malzeme görüşü engelliyor ise forklift geri haraket etmelidir.
*Geri haraket esnasında yayalara çarpılmasını engellemek için sensör kullanılmalıdır.
*Forklift üzerinde taşınacak yükler azami yükseklikte olmalı forklift hızı işletme şartları göz önüne alınarak sınırlandırılmalıdır. ileri 8km/h, 6 km/h hız ani frenlemelerde devrilmeyi büyük ölçüde engelleyecektir. Mümkünse dönüşlerde hızı düşürmenizi tavsiye ederim.
*Forklift üzerinde önü ve arkasını belirtecek şekilde ışıklı uyarılar bulunmalıdır.
*Forklift ve yayaların sık karşılaştığı alanlar sarı siyah çizgiler ile belirtilerek bu alanlada daha dikkatli davranmaları sağlanmalıdır.
*Forkliflerin etrafı kırmızı lazer çizgiler ile daha dikkat çekici hale getirilebilir.
*Küresel aynalar ile kör noktalar mümkün olduğunca ortadan kaldırılmalıdır.
*Çalışanlar sürekli olarak dikkatli olmaları konusunda uyarılmalı ve algı yüksek tutulmalıdır.

Yukarda belirttiğim hususların hepsi uygulanmıştır, yardımcı olmamı istediğiniz birşey olursa seve seve yardım edebilirim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.