Okuma-yazması Olmayan Çalışanın Eğitimi

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, okuma yazma bilmeyen çalışanın fabrika, şantiye vb. ortamında çalışması gerekirse, tezgah-makinelerde çalışmasına müsade edilmeli mi? Temel eğitim sonrası sınav yapılamayacağı için eğitimi nasıl tamamlıyorsunuz? Bilgilendirme amaçlı yetkililere de mail atıyor musunuz?

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, okuma yazma bilmeyen çalışanın fabrika, şantiye vb. ortamında çalışması gerekirse, tezgah-makinelerde çalışmasına müsade edilmeli mi? Temel eğitim sonrası sınav yapılamayacağı için eğitimi nasıl tamamlıyorsunuz? Bilgilendirme amaçlı yetkililere de mail atıyor musunuz?
Ekleme:
Sadece adını soyadını yazıp imzasını atabiliyor.

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Bende bu konuda çok araştırma yaptım, bir şeyleri imzalatmak yetmiyor, çalışanın sahada onları uygulaması gerekiyor.

Örneğin uyarı levhası, çalışma talimat, kullanılacak ekipmanın bilgileri v.b.

Bu sebeple bu zamana kadar kimseye izin vermedik,

Genelde diğer işyerlerinde aynı söylediğiniz gibi sadece imzalatıyorlar,

bu konu tartışılabilir bir konudur.

Yunus Emre Genç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bizler bu konuda eğitimini sözlü olarak verip, sınavı sözlü olarak iletiyoruz. Sınavın Arka kısmına "Sözlü olarak anlatılmıştır, bireyin okuma yazması mevcut değildir" ibaresini yazıyoruz. Levhaları da şekilli olanları şekillerden veya renklerine göre ayrım yapıyoruz. Tabi ki işverene de durumu raporlandırıyoruz.

ayyşegül

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Ben çalışanların okuma yazmalarının olması gerektiğini düşünenlerdenim. Bunu da risk değerlendirmesinde uyguladım. Olay sadece basitçe bir eğitim ve imza olarak düşünmemek gerek. Nitekim oldukça geniş sahası olan dağ yığını metal hurdaların, zehirli gaz, ateş ve cürufun olduğu bir mayın tarlasında çalışırken talimat, eğitim, uyarı ikaz levhalarının nedenli önemli olduğunu görüyorum. Kaldı ki tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışacakların, işe alınmadan önce, mesleki eğitime tabi tutulmaları zorunludur.

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Aynen öyle, işin birde mesleki eğitim kısmı var.. teşekkürler

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Teşekkürler hepinize

ozen_arif

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ben çalışanların okuma yazmalarının olması gerektiğini düşünenlerdenim. Bunu da risk değerlendirmesinde uyguladım. Olay sadece basitçe bir eğitim ve imza olarak düşünmemek gerek. Nitekim oldukça geniş sahası olan dağ yığını metal hurdaların, zehirli gaz, ateş ve cürufun olduğu bir mayın tarlasında çalışırken talimat, eğitim, uyarı ikaz levhalarının nedenli önemli olduğunu görüyorum. Kaldı ki tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışacakların, işe alınmadan önce, mesleki eğitime tabi tutulmaları zorunludur.
Okuma yazma bilmeyen kişilerin eğitimi geçersiz olarak kabul edilir. İşyerleri bu kişileri tespit edip il milli eğitim müdürlüklerine yönlendirme zorundadır. Yanlıs hatırlamıyorsam sayı 30 a ulaşması halinde işyerinde kurs açmak zorundadır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.