Soru : Özel Risk Taşıyan İş Ekipmanları Hk

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere işletmelerde bazı ekipmanların kullanımında özel riskler olabiliyor. İEKSVGŞ yönetmeliğinde bu ekipmanlara yönelik özel eğitimden bahsediyor. (Ayrıca 8 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen, iş ekipmanının tamiri, tadili, kontrol ve bakımı konularında çalışanlara işverenlerce yeterli özel eğitim verilir.)

Bu ekipmanların kuruluşunu yapan üretici firmalardan bu ekipmanlar için eğitim talep edeceğim. sizce bu ekipmanlar neler olabilir ? Ben hizmet verdiğim hastane için

Medikal Gaz santrali,
Sulu yangın söndürme Sistemi
Otoklav
Gazlı otomatik söndürme sistemi
Asansör

için yılda bir kez bakımını yapan firmalardan eğitim talep edeceğim. Farklı sektörlerde bunları belirtip yazarsanız sevinirim.

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere işletmelerde bazı ekipmanların kullanımında özel riskler olabiliyor. İEKSVGŞ yönetmeliğinde bu ekipmanlara yönelik özel eğitimden bahsediyor. (Ayrıca 8 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen, iş ekipmanının tamiri, tadili, kontrol ve bakımı konularında çalışanlara işverenlerce yeterli özel eğitim verilir.)

Bu ekipmanların kuruluşunu yapan üretici firmalardan bu ekipmanlar için eğitim talep edeceğim. sizce bu ekipmanlar neler olabilir ? Ben hizmet verdiğim hastane için

Medikal Gaz santrali,
Sulu yangın söndürme Sistemi
Otoklav
Gazlı otomatik söndürme sistemi
Asansör

için yılda bir kez bakımını yapan firmalardan eğitim talep edeceğim. Farklı sektörlerde bunları belirtip yazarsanız sevinirim.
Bende hastanede igu olarak çalışıyorum asansör için nasıl bir eğitim düşünüyorsun?
Ben aldırdıklarımı ve planladıklarımı söyleyeyim
Medikal gazlar için ürün temin ettiğim firmalardan eğitim ayarlayıp hem oksijen depo sorumluma nöbetçi tüm memurlarıma eğitim aldıracağım.
Otoklav için kurulum aşamasında bir eğitim aldırdık personele
yangın söndürme sistemi için kendimiz eğitim veriyoruz hem uzaktan eğitim şeklinde hem de yüzyüze anlatım yapıyorum ayrıca işe her başlayış eğitiminde de mutlaka bu eğitimi veriyorum her personele.
Onun dışında alınan tüm yeni cihaz için aktif saha eğitimi verdiriyorum ve çalışma talimatlarını ürünlerle birlikte bulunduruyoruz.
Şuan sivil savunma ayağıyla oluşturulan ekiplere(arama-kurtarma-tahliye-ilk yardım) eğitimlerini ayrı ayrı verdirmeyi planlıyoruz. Başkada özel olarak aldırdığım bir eğitim yok aklıma gelen medikal gazların kullanımı ile ilgili uzaktan eğitim sistemine tüm personele el eğitim yükledim. Şuan hatırladığım bunlar.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Bende hastanede igu olarak çalışıyorum asansör için nasıl bir eğitim düşünüyorsun?
Ben aldırdıklarımı ve planladıklarımı söyleyeyim
Medikal gazlar için ürün temin ettiğim firmalardan eğitim ayarlayıp hem oksijen depo sorumluma nöbetçi tüm memurlarıma eğitim aldıracağım.
Otoklav için kurulum aşamasında bir eğitim aldırdık personele
yangın söndürme sistemi için kendimiz eğitim veriyoruz hem uzaktan eğitim şeklinde hem de yüzyüze anlatım yapıyorum ayrıca işe her başlayış eğitiminde de mutlaka bu eğitimi veriyorum her personele.
Onun dışında alınan tüm yeni cihaz için aktif saha eğitimi verdiriyorum ve çalışma talimatlarını ürünlerle birlikte bulunduruyoruz.
Şuan sivil savunma ayağıyla oluşturulan ekiplere(arama-kurtarma-tahliye-ilk yardım) eğitimlerini ayrı ayrı verdirmeyi planlıyoruz. Başkada özel olarak aldırdığım bir eğitim yok aklıma gelen medikal gazların kullanımı ile ilgili uzaktan eğitim sistemine tüm personele el eğitim yükledim. Şuan hatırladığım bunlar.
Asansör ile ilgili teknik ekibe, bir kişi asansörde kaldığında nasıl kurtarılacağı ile ilgili asansör bakım firmasından eğitim verdiyoruz. (her yıl)
Yangın söndürme sistemi ile ilgili yine bakım firmasından yangın panelinin nasıl kullanılacağı hangi uyarının ne anlama geldiği, otomatik ve manuel kullanımı ile ilgili yerinde eğitimler verdiyoruz. Açıkçası daha teknik ve özel eğitimler yaptıklarımız cihaza yada sisteme özel. Bu konuyu biraz daha genişletmeyi düşünüyorum. Özel eğitimi verilecek ekipman ne kadar çok olursa karşılaşılacak olumsuz durumların önüne geçeceğini düşünüyorum.
Sonuçta ölümlü ya da ciddi bir kazada artık ilk sorulan O ekipman ile ilgili özel eğitimi vsr mı oluyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.