Nalbur Hirdavat Dükkani Analiz Örneği Olan Var Mi ?

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında ONUR AHMET ÖZEERGENE tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ONUR AHMET ÖZEERGENE

  ONUR AHMET ÖZEERGENE TÜİSAG Üyesi  Nalbur-Hırdavat dükkanı için risk analizi hazırlamam gerekiyor, elinde olan varsa yükleyebilir mi ?


   
 2. oguz karatas

  oguz karatas TÜİSAG Üyesi

  ahmet bey bende yapmak istiyorum ama elimde hiç bir şey yok siz bulabildiniz mi

   
 3. burcu1512

  burcu1512 TÜİSAG Üyesi

  Benim de büyük bir nalbur için hazırlamam gerekiyor, elinde örnek olan varsa paylaşabilir mi?

     

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 4. cc76

  cc76 TÜİSAG Üyesi

  aynı şekilde benim de analiz yapmam gerekiyor, benimde bu konu ile ilgili bir sorum olacaktı. bu tip işletmelerde tehlikeli kimyasal sınıfına giren bir takım ürünler (tiner, boya solvent grubu , değişik pas sökücüler balata temizleme spreyleri vb.) satılıyor. ürünlerin işletmede kullanımı yok ancak depolama koşullarının bilinmesi açısından msds'lerin bulundurulması gerektiğini düşünüyorum. tehlikeli kimyasallara ait msds'ler kullanıldığı yerde bulundurulmak zorunda diye biliyorum, ancak satış yapılan yerler için bir bilgim yok. analiz yaparken msds lerle ilgili sizin yorumunuz ne oldu?

   
 5. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  umarım işinize yarar eksik gördüğünz hususları tekrar bildirirseniz sevinirim

     

   

  Ekli Dosyalar:

  e.albayrak, forisg, alibey ve 17 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. cemile

  cemile TÜİSAG Üyesi

  ben bu tabloyu açamadım, başka örneği olan var mı :(

   
 7. Shun

  Shun TÜİSAG Üyesi

  arkadaşım tşk ederim. yanlız benim aklıma bir şey takıldı bu analiz örneği matris ve check list karışımı bir örnekmi? eğer öyleyse bu şekilde analiz yöntemlerini harmanlayıp kullanabiliyormuyuz
   
 8. Nuran20d

  Nuran20d TÜİSAG Üyesi

  Bu biraz genel değil mi daha ayrıntılı ne olabilir sonuçta çok tehlikeli gruba giriyor neden çok tehlikeli   
 9. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  elinize sağlık fakat yazılım ergonomiği nedir ? Açıklar mısınız ?

     

   
 10. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  kusura bakmayın uzun zamandır şehir dışındaydım sorulara bildiğim kadarıyla yanıt vereyim

  biz cheklistlerle olası tehlikeleri ve bunların risklerini faaliyet alanına yada konusuna göre tespit edip bu riskleri l tipi matris yöntemiyle derecelendirmeye ve önlem aciliyetini bulmaya çalıştık örneğin yangın konusunda inceleme yapılan yerde yangın tüpü yoksa yada alınmış ve on yıldır kontrol edilmmemişse bunu aci çözmleri gerektiğini hem sözlü hemde şiddet ve olasılık skorlarını yüksek tutarak acil çözülmesi gerektiğini vurgulamak istedik. tabiki bi l tipi matris kullandık ancak siz değiştirebilirsiniz karma oluşu konusunda iş müfettişeleri denetiminde herhangi bir uyarı gelmedi ama bu şekilde yapılabilir demiyoruz biz böyle uygulayarak daha verim elde ettiğimizi gördük .

  gelelim hırdavat tehlike sınıfına normalde bir mala tahsis edilmiş perakende satış noktasıdır hırdavatçılar ancak bizim inceleme yaptığımız firmanın ayrıca bir torna atölyesi vardı bu atölyede tehlike listesine göre tehlikeli sınıfta yer almakta biz böyle bulduk listelerde ve tebliğde çok tehlikeli sınıfta değil diye biliyorum ayrıntı derseniz biz eksik olarak fotoğraflamdığımızı düşündük daha ayrıntı derseniz tabiki ekleyebileceğiniz bir çok olası risk durumu olabilir.

  Diğer bir konu yazılım ergonomisi biz bunu firma çalışanlarıyla tartıştık kullanıdıkları stok takip ve muhasebe programlarının yeterli olupu olmadığı yada yeni işe başlayan arkadaşların çabuk öğrenebileceği yada programlarda değişiklik yada yenileme yapıldığında uyum sağlanıyormu gibi durumlara baktık çünkü çalışan eğer sistemle ilgili çöüzm üretemiyorsa işi yapma konusunda psikolojik baskı altında kalıyor ve ister istemez iş performansı etkileniyor.
  umarım sorularınıza cevap vermişizdir çalışmalarınızda başarılar dilerim   
 11. Nuran20d

  Nuran20d TÜİSAG Üyesi

  İTO'dan sorguladığımız zaman çok tehlikeliye giriyor, SGK dan bakınca az tehlikeli o ayrı bi sorun çözemedim. Aslında ortada çok tehlikeli olacak bi durum yok. Benim bahsettiğim yerde boya,tiner, alçı,çimento vb şeyler satılıyor. Boyaların msds lerinde de herhangi bi uyarı yok yani özellikle dikkat edilmesi gereken önlem alınması gereken bir durum yok. Güneşten korumak ve serin yerde muhafaza etmekten bahsediyor. Dikkat edilmesi gereken ne olabilir başka ?   
 12. ...BRK...

  ...BRK... TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu tarz işletmelerde genel olarak riskler bellidir. Yalnız çalışanların çeşitli yerlerde görev almaları esnasında başlarına gelebilecekleri de risk değerlendirmelerinde yer almalıdır. Örnek olarak hırdavat dükkanında çalışan ve su tesisatı kapsamında çalışan bir işçi boru hazırlama esnasında eritme ve boru bağlama gibi işlemler var bu tarz işlemler için özel riskler yer almalıdır.
  Saygılarımla.

   
 13. Bilal54

  Bilal54 TÜİSAG Üyesi

  A be kuzum bu işin eğitimini aldıysanız sahaya inin ve gözlemlerinizi sıkı yapın. Paylaşım güzel ama kendini zorlama ve geliştirme daha da güzel değil mi? Güvenli çalışmalar.
   
  AYŞE ÖZTÜRK1 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica