Soru : Meslek Hastalığı Ve İşe Girmeden Yapılması Gereken Prosedürler Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz?

Veysel Dinç

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Merhabalar. Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum.
8 yılı aşkın süredir Adliyede Zabıt katibi olarak görev yapıyorum. 2013/2014 (tam hatırlamıyorum) bel fıtığı teşhisi konuldu 2 adet disk kayması mevcut ve sıkıntılı bir rahatsızlık. kuruma iş güvenliği ve sağlığı hakkında seminer vermeye geldiklerinde iş sağlığı/güvenliği uzmanı arkadaş, işe giriş yapmadan önce sağlık raporu almış olsaydım tazminat dahi talep edebilirdin gibi bir şeyler söylemişti tam emin değilim.
şimdi sizlere sorum şu arkadaşlar;
- işe giriş tarihinde sağlık sorunum yoktur şeklinde yazılı beyan vermiştik kuruma bunun bir faydası olabilir mi?
- işe başladıktan ve bel fıtığı teşhisi konulmadan başka bir rahatsızlıktan bel ve sırt çevresinde çekilmiş mr sonuçlarım var ve bel fıtığı ve disk kayması teşhisi yok, bundan 1-2 sene sonra çekilen mr de ise 2 adet disk kayması şeklinde mr sonucu var, buradan işe başladıktan sonra oluştuğu ispatlamak mümkün müdür?
- kamuda memur olarak görevim esnasında meslekten kaynaklanan herhangi bir meslek hastalığına karşı ne gibi haklarım var ? mevzuatta yeri nedir?
- eşimde mülakatta başarılı olabilirse sözleşmeli memur olarak göreve başlayacak, ve başlamadan önce; daha sonra oluşabilecek meslek hastalıklarına karşı sağlıklı olduğuna dair yaptırması gerekli prosedür rapor vs var mıdır? ve kamuda memuriyette faydası olur mu?
konular hakkında bilgilerinizi paylaşa bilirseniz memnun olurum arkadaşlar.

alpay06

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar. Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum.
8 yılı aşkın süredir Adliyede Zabıt katibi olarak görev yapıyorum. 2013/2014 (tam hatırlamıyorum) bel fıtığı teşhisi konuldu 2 adet disk kayması mevcut ve sıkıntılı bir rahatsızlık. kuruma iş güvenliği ve sağlığı hakkında seminer vermeye geldiklerinde iş sağlığı/güvenliği uzmanı arkadaş, işe giriş yapmadan önce sağlık raporu almış olsaydım tazminat dahi talep edebilirdin gibi bir şeyler söylemişti tam emin değilim.
şimdi sizlere sorum şu arkadaşlar;
- işe giriş tarihinde sağlık sorunum yoktur şeklinde yazılı beyan vermiştik kuruma bunun bir faydası olabilir mi?
- işe başladıktan ve bel fıtığı teşhisi konulmadan başka bir rahatsızlıktan bel ve sırt çevresinde çekilmiş mr sonuçlarım var ve bel fıtığı ve disk kayması teşhisi yok, bundan 1-2 sene sonra çekilen mr de ise 2 adet disk kayması şeklinde mr sonucu var, buradan işe başladıktan sonra oluştuğu ispatlamak mümkün müdür?
- kamuda memur olarak görevim esnasında meslekten kaynaklanan herhangi bir meslek hastalığına karşı ne gibi haklarım var ? mevzuatta yeri nedir?
- eşimde mülakatta başarılı olabilirse sözleşmeli memur olarak göreve başlayacak, ve başlamadan önce; daha sonra oluşabilecek meslek hastalıklarına karşı sağlıklı olduğuna dair yaptırması gerekli prosedür rapor vs var mıdır? ve kamuda memuriyette faydası olur mu?
konular hakkında bilgilerinizi paylaşa bilirseniz memnun olurum arkadaşlar.
Hocam merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. İşe girişinizde sağlık sorunum yoktur diye yazılı beyan vermenizin hukuki boyutu hakkında net bir bilgim olmamakla birlikte, o tarihte iş sağlığı ve güvenliği yasası (6331 sayıı kanun) yürürlüğe girmiş olup, her işe girişte mutlaka alınması gereken işe giriş sağlık raporu olmadan iş başı yapmanız kurum açısından zaten sıkıntı doğrabilecek bir durum. Konuyu açma tarihiniz eski olduğundan son durum nedir bilemiyorum ama bence bu konularda deneyimli bir avukat ile görüşmeniz daha iyi olur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.