Mesaiyeye Kalmak İstemeyen İşçi

mucahit57.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
MERHABA SİZİNDE ÇALIŞANLARLA DİYOLOĞLARDA SORULAN SORULAR ARASINDA MUHAKAK VARDIR.
MESAİ YAPMAK İSTEMEYEN İŞÇİ ZORLA MESAİ YAPTIRILIR MI ?
12 SAAT ÇALIŞTIRILAN İŞÇİ NE YAPMALIDIR ?
İSG UZMANININ BURDAKİ SORUMLULUĞU NEDİR ?

onur çetinkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Merhaba, mesai işçinin onayına bağlıdır. Kimseye zorla mesai yaptıramazsınız. Eğer işçiden onay aldıysanız, bu onay sadece yasal fazla mesai sınırı olan yılda 270 saat içindir. İşverenden bunun üzerinde gelebilecek fazla mesai taleplerine işçi uymak zorunda değildir.
12 saat çalışma olamaz kanuna göre 11 saati aşılmaz.
Aslında bu sorduklarınız İKA nın konuları ancak işçiler mutlaka bunları soruyorlar ve bilmenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Ben eğitimlerimde de bu ve buna benzer konulardan mutlaka bahsediyorum. İlgi de yükseliyor haliyle.
Ama kimi uzmanlar bizim alanımız değil diye kestirip atıyorlar ve İKA ya gidin sorun diyorlar. Kısacası tamamen bakış açınıza bağlı sorumluluğunuz.

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İSG uzmanı, eğitimlerinde bu tür bilgileri mutlaka vermelidir. Eğer işin sorumluluk kısmı ile ilgileneceksek zaten sorumlulardan biri de -ana sorumlu işveren olmakla beraber- İSG uzmanıdır. İK sorumlu olamaz. Keşke İSG uzmanı da sorumlu olmasa!

mucahit57.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, mesai işçinin onayına bağlıdır. Kimseye zorla mesai yaptıramazsınız. Eğer işçiden onay aldıysanız, bu onay sadece yasal fazla mesai sınırı olan yılda 270 saat içindir. İşverenden bunun üzerinde gelebilecek fazla mesai taleplerine işçi uymak zorunda değildir.
12 saat çalışma olamaz kanuna göre 11 saati aşılmaz.
Aslında bu sorduklarınız İKA nın konuları ancak işçiler mutlaka bunları soruyorlar ve bilmenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Ben eğitimlerimde de bu ve buna benzer konulardan mutlaka bahsediyorum. İlgi de yükseliyor haliyle.
Ama kimi uzmanlar bizim alanımız değil diye kestirip atıyorlar ve İKA ya gidin sorun diyorlar. Kısacası tamamen bakış açınıza bağlı sorumluluğun

İSG uzmanı, eğitimlerinde bu tür bilgileri mutlaka vermelidir. Eğer işin sorumluluk kısmı ile ilgileneceksek zaten sorumlulardan biri de -ana sorumlu işveren olmakla beraber- İSG uzmanıdır. İK sorumlu olamaz. Keşke İSG uzmanı da sorumlu olmasa!
PEKİ BUNUNLA ALAKALI TESPİT ÖNERİ DEFTERİNE NASIL BİR CÜMLE YAZMALIYIM? SİZİN FİRMALARINIZIN HEPSİ 45 SAATTE GÖRE Mİ ÇALIŞIYOR

Yeliz Çelik

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
PEKİ BUNUNLA ALAKALI TESPİT ÖNERİ DEFTERİNE NASIL BİR CÜMLE YAZMALIYIM? SİZİN FİRMALARINIZIN HEPSİ 45 SAATTE GÖRE Mİ ÇALIŞIYOR
Fazla çalışma elbette oluyor. tespit öneri defterine günlük 11 saati yıllık da 270 saati aşamayacağı ile ilgili durumları yazabilirsiniz.

MeltemDemir

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İş güvenlği uzmanının bunda bir sorumluluğu olamaz. Firmalarda insan kaynakları veya personel işleri birimleri bunlarla ilgilenir. Zaten personelin rızası yoksa, imzası yoksa fazla çalışma yapılmasına ilişkin, zorlanamaz da.
Siz risk değerlendirmesine bunu ekleyebilirsiniz belki ama ben uzman olarak çalışma saatleri ile ilgili şeyleri personele aktarmıyorum. İşveren ile karşı karşıya kalmak istemem.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.