Merdiven Güvenlik Filesi Temizliği

Mehmet Gerçek

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çalıştığım kurumda merdiven boşluklarında güvenlik ağları mevcut.Bu ağlar kirlenmiş durumda kurum 24 saat çalıştığı için ağları yerinden söküp temizlik yapılamıyor.Ağları sökmeden temizlemek mümkün mü?Daha önceden böyle bir tecrübesi olan paylaşır ise sevinirim.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Selam,
Bu konuya bir çözüm bulabildiniz mi ?
Sanırım kilit kelime "tecrübesi olanlar" :)
Benim yok. Her ne kadar bir zamanlar bir temizlik firmam olmuşsa da (2006 - 2007), hiç böyle bir işle karşılaşmamıştık. O zamanlar da çok iyi hatırlıyorum iç alan güvenlik ağının, kullanımına hiç denk gelmemiştim.
Ayrıca yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan konuyu araştırdım. Ancak hiç bir şey bulamadım.
Ben sadece bir öneride bulunmak isterim, eğer çözüm bulamadı iseniz.
Bir kaç temizlik firması ile özellikle iş yeri (fabrika, okul, hastane vb.) temizliği yapan firmalar ile bir görüşmeniz. Ancak malum mevcut piyasa koşulları, ne deseniz "yaparız" diyebilirler (haklıdırlar). Fakat işi nasıl yapacaklarına dair bir uygulama dokümanı alıp incelemenizde fayda var.
Uygulama için : Temizlik zamanı çalışan trafiğini başka bir yöne sevk edip, giriş-çıkışı buradan verir iseniz kontrollu alan yaratılıp, waterjet ile yukarıdan aşağıya yerinden sökmeden yıkanabilir, diye düşünüyorum. Ancak burada kaç kat? Güvenlik ağının tipi (Hamak, Perde, Sarmal gibi)? İmal edildiği malzeme? bunları da dikkate almak gerekir, diyebilirim.
Burada en önemli konu waterjet'in gücü. Çok güçlü basınç uygulanır ise, ağların hem bağlantı noktaları üzerinde, hem de ağın kendi fiziki yapısı üzerinde fiziksel hasar oluşturabilirler. İkinci önemli konu, temizlik için kullanılacak kimyasalların, ağın direncine zarar vermeyecek olanlardan tercih edilmesi (Arap Sabunu mesela)
Kolay gelsin.

Mehmet Gerçek

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Selam,
Bu konuya bir çözüm bulabildiniz mi ?
Sanırım kilit kelime "tecrübesi olanlar" :)
Benim yok. Her ne kadar bir zamanlar bir temizlik firmam olmuşsa da (2006 - 2007), hiç böyle bir işle karşılaşmamıştık. O zamanlar da çok iyi hatırlıyorum iç alan güvenlik ağının, kullanımına hiç denk gelmemiştim.
Ayrıca yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan konuyu araştırdım. Ancak hiç bir şey bulamadım.
Ben sadece bir öneride bulunmak isterim, eğer çözüm bulamadı iseniz.
Bir kaç temizlik firması ile özellikle iş yeri (fabrika, okul, hastane vb.) temizliği yapan firmalar ile bir görüşmeniz. Ancak malum mevcut piyasa koşulları, ne deseniz "yaparız" diyebilirler (haklıdırlar). Fakat işi nasıl yapacaklarına dair bir uygulama dokümanı alıp incelemenizde fayda var.
Uygulama için : Temizlik zamanı çalışan trafiğini başka bir yöne sevk edip, giriş-çıkışı buradan verir iseniz kontrollu alan yaratılıp, waterjet ile yukarıdan aşağıya yerinden sökmeden yıkanabilir, diye düşünüyorum. Ancak burada kaç kat? Güvenlik ağının tipi (Hamak, Perde, Sarmal gibi)? İmal edildiği malzeme? bunları da dikkate almak gerekir, diyebilirim.
Burada en önemli konu waterjet'in gücü. Çok güçlü basınç uygulanır ise, ağların hem bağlantı noktaları üzerinde, hem de ağın kendi fiziki yapısı üzerinde fiziksel hasar oluşturabilirler. İkinci önemli konu, temizlik için kullanılacak kimyasalların, ağın direncine zarar vermeyecek olanlardan tercih edilmesi (Arap Sabunu mesela)
Kolay gelsin.

Yorumunuz için teşekkür ederim temizlenecek ağın bulunduğu kısım 7 kat ve hastane olduğu için giriş çıkışı başka bir bölüme yönlendirme imkanımız olmuyor,sadece kısa süreli durdurabiliriz.Ağları söküp yıkama teklifi oldu ancak 7 katlı bir alanın özellikle hasta ve hasta yakınlarının bulunması nedeniyle risk almak istemiyorum. Waterjet konusunu değerlendireceğim.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Benim de bu konuda tecrübem olmamakla birlikte sunabileceğim bir önerim var.
Mevcut merdiven ağlarının ebatlarının standart olduğunu düşünüyorum. Bu standart ağlardan fazladan 1 tane yapılırsa, temizlenecek olanlar tek tek sökülür, yerine yedek olan ağ monte edilir, temizleme işlemi bitene kadar bu süreç devam edebilir.

Mehmet Gerçek

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Benim de bu konuda tecrübem olmamakla birlikte sunabileceğim bir önerim var.
Mevcut merdiven ağlarının ebatlarının standart olduğunu düşünüyorum. Bu standart ağlardan fazladan 1 tane yapılırsa, temizlenecek olanlar tek tek sökülür, yerine yedek olan ağ monte edilir, temizleme işlemi bitene kadar bu süreç devam edebilir.
Ağın ölçüsü her bir parça yaklaşık 60 metrekare ve 4 parçadan oluşuyor,elimizde monte edilen haricinde de ağ bulunmuyor.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu konuyu Hastane İdare Müdürü ile bir koordine edin. Neticede akşam üzeri ile son vizit öncesi hastanede günlük mevcut sirkülasyon daha az olur.
Dolayısı ile dediğiniz gibi, kısa süreli olarak o erişim merdiveni bölümünü kapatabilirsiniz. Katların diğer koridor merdivenine yönlendirebilirsiniz.
Waterjet ile temizlik yapılır iken, ne kadar dikkat edilir ise edilsin, bir gürültü çıkacaktır, ancak bu ekipmanı kullanacak kişinin tecrübesi önemli, zaten metrekaresi çok fazla değilmiş, bir tozu gitse, biraz rengi çıksa yeterli olur ;)

@Genco , hocam dediğinize katılıyorum.
Ancak, ağ söküp, yerine yenisini montajda özellikle hamak türü olanlarda farklı sıkıntılar çıkabilir, düşüncesindeyim. Hastane merdivenleri olduğu için muhtemelen hamak türü. Açıkçası yerleşim planı ve montaj durumunu da göremediğimden çok da yorum yapamıyorum. Ama, hani ara boşluğa uzandı, söktü, topladı; sonra uzandı taktı, bilemedim vallahi :)
Ayrıca, meşhur ve benim her zaman vurguladığım SATINALMA departmanı kardeşlerimiz, bu konuda hemen bir dünya iş çıkartırlar, diye düşünüyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.