Matkapla duvar delme Ama NEREDE...

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu katkıda benden olsun. Telefonla ve bu ortamda ancak bu kadar :) Görüntü015.jpg

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
İnsanlar bu riskleri nasıl alıyorlaranlamıyorum

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bana bu durumu göstermemek için ellerinden gelenin en fazlasını da yaptılar yani. Söylenenler ise ilginç; DÜŞMESİN DİYE BİRDE PALET KOYDUM ÇATALLAR ÜZERİNE HİÇ BİRŞEY OLMAZ.. buyrun cevap

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
aynı durum geçen benim de başıma geldi.
aradaki fark resimde forkliftin için de operatör yok.
benim başıma gelende operatör yerinde idi, ancak bu durumda birde aracı hareket ettiriyordu ki yüreğim ağzıma geldi:şaşırma:

benim görebildiğim hatalar (ustamızın da izniyle:))

paletle yük taşınır, insan değil
en azından forklift operatörü araç içinde olmalıdır. (bizimkiler gibi havada hareket etmeden ama)

ayrıntı olarak forkliftte çatalların olduğu yerde yüklerin geriye düşmesini önlemek için bir bariyer konulur, yük korkuluğu, resimde yok.

ben de bu durum için bir sepet yaptırdım (sepette olsa forklift ile insan taşımak çok tehlikeli ama kötünün iyisi bu durumda)
opertörlerede talimat imzalatıp iyice korkutacaz sepetsiz insan taşırsan vebali sende diye

buna uygun olmalı sepet. arkası tel örgü gibi olmalı ki insan eli mekanizmaya girmesin. ve bu sepetteyken de emniyey kemeri takmalı

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yük korkuluğu (daha da uzun olması iyi olur)

(korkuluk yoksa böyle olur)

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Esat bey bu koydugunuz resimle ilğili yönetmelikte açıklama yönetmelikte geçiyor mu? (kafes)

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ben bunu aldırırken kanunu; 4857 sayılı kanun 77. madde'ye göre kesin almalıyız diye aldırdım. tabi 77 çok genel bir ifade ama bunu da kapsıyor.:)

en boy yüksekliği soruyorsanız ölçüler kendi uygun gördüğüm ölçüler. forklift çatalları en altta iken kaldırma mekanizmasının boyu yakşalık 220, böylece işçi istese bile arka tarafında ki mekanizmaya dokunamaz. boy da 120cm istesede düşemesin işçi. taban alanı yaklaşık 1m ye 1m .
birde çatallar girdikten sonra kafesi çatallara sabitlemek için , çatal yolunun sonunda iki tane kiliti var, kafes kaymasın diye.

normalde forklift te sepetle bile olsa insan taşımak güvenliği değil, ancak bu yasak değil, ayrıca da paletle taşınmasından çok daha güvenli.

özel not olarak: işçilerden aldığım tepki (sözlü) linç edilmeye yakın :) böyle şey mi olur, bununla çalışılmaz, palet daha iyi, çok yorucu, iş mi yapcaz kafes mi taşıycaz, rengi çok kötü, çok yüksek, çok alçak, çok dar, çok geniş, tipsiz, hantal, kapısı önden açılsaymış, soldan açılsaymış, kapısı olmasaymış
samimi olarak bunların hepsi söylendi.

kullanıyor mu evet
işe yarıyor mu evet
şikayet var mı evet
şikayetler samimi mi hayır
taşımaya uygun mu evet

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
peki bu durumda yine forkliftle insan taşımış olmuyor muyuz.. yani kanuna aykırı değil mi

abdullahgltp78

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
insan taşımak için her ne sebeple olursa olsun kullanılmaması lazım ancak vinç kullanılamayan iç mekanlarda kısa süreli çalışma yapılacak (yani iskele kurmaya müsait değil yada iskele kurmanın gerektirektirecek zamandan daha kısa sürede bitecek işlerde) yerlerde kullanımı iş kazası tehlikesini azaltır ve iyi düşünülmüş.

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
aynı durum geçen benim de başıma geldi.
aradaki fark resimde forkliftin için de operatör yok.
benim başıma gelende operatör yerinde idi, ancak bu durumda birde aracı hareket ettiriyordu ki yüreğim ağzıma geldi:şaşırma:

benim görebildiğim hatalar (ustamızın da izniyle:))

paletle yük taşınır, insan değil
en azından forklift operatörü araç içinde olmalıdır. (bizimkiler gibi havada hareket etmeden ama)

ayrıntı olarak forkliftte çatalların olduğu yerde yüklerin geriye düşmesini önlemek için bir bariyer konulur, yük korkuluğu, resimde yok.

ben de bu durum için bir sepet yaptırdım (sepette olsa forklift ile insan taşımak çok tehlikeli ama kötünün iyisi bu durumda)
opertörlerede talimat imzalatıp iyice korkutacaz sepetsiz insan taşırsan vebali sende diye

buna uygun olmalı sepet. arkası tel örgü gibi olmalı ki insan eli mekanizmaya girmesin. ve bu sepetteyken de emniyey kemeri takmalı

Evet kötünün , iyisi bir uygulama , hatta birkaç gün önce bir arkadaşımla bu konuyu tartıştık. Neyse burada kemer takılmalı evet ama nereye? Artı birçok üretim sahasında halatı çekecek alan bulunmamakta.Ayrıca biz halatın "adam asma " gibi sallandırmasını istiyoruz. Duvara yapışma durumu olmadan yani , bilmem anlatabildim mi?

caltas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
IMG_1032.JPG nedir bu iş güvenlikçilerin klimacılardan çektikleri:)

ormancı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Adamlar işi biliyor pratik çözüm hemende üretiliyor

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.