Manlıft Kullanımı Yüksekte Çalışma Belgesi

Gzdhzl

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba man-lift kullanımında sağlık raporunda "yüksekte çalışabilir" yazması yeterli olur mu?
Yüksekte çalışma belgesi almak zorunlu mudur?
Yine man-lift kullanımında Operatör belgesi/ehliyeti zorunlu mudur? Teşekkürler...

88aydin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba man-lift kullanımında sağlık raporunda "yüksekte çalışabilir" yazması yeterli olur mu?
Yine man-lift kullanımında Operatör belgesi/ehliyeti zorunlu mudur? Teşekkürler...
Merhaba. Raporda, “yüksekte çalışmasında sakınca yoktur” yazmalı. Kişinin tansiyonu, şekeri, kalp ve damar problemi, KBB sorunları, nörolojik sorunlar gibi sorunları olmamalıdır. operatör belgesi de muhakkak olmalıdır.

Gzdhzl

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
teşekkür ederim

Gökhan Karabatman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba. Raporda, “yüksekte çalışmasında sakınca yoktur” yazmalı. Kişinin tansiyonu, şekeri, kalp ve damar problemi, KBB sorunları, nörolojik sorunlar gibi sorunları olmamalıdır. operatör belgesi de muhakkak olmalıdır.
Ali bey merhaba;
Manlift kullanıcı belgesinin zorunlu olduğu herhangi bir yasal mevzuatta mevcut mudur?
Alınan belge örneği var ise KVKK kapsamını koruyarak paylaşabilir misiniz.

Teşekkürler,

88aydin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ali bey merhaba;
Manlift kullanıcı belgesinin zorunlu olduğu herhangi bir yasal mevzuatta mevcut mudur?
Alınan belge örneği var ise KVKK kapsamını koruyarak paylaşabilir misiniz.

Teşekkürler,
Merhaba. Mevzuatta iş makinaları için isim isim , ayrı olarak belge zorunluluğu geçmiyor. Ancak tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta çalışanlar için , kullandığı iş makinasına göre operatörlük belgesi zorunluluğu isteniyor.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 17. Maddesinde Şu şekilde geçmektedir;

Çalışanların eğitimi

MADDE 17 –

(1) İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar. Bu eğitim özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni teknoloji uygulanması hâlinde verilir. Eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır.

(2) Çalışan temsilcileri özel olarak eğitilir.

(3) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.

HASAN YAVAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Manlift kullanımı için operatörlük belgesi zorunludur. bunun için yasal mevzuat, Talim terbiye kurulunun 88 numaralı ve 18/09/2015 tarihli yazısına istinadan ''Personel ve yük yükseltici'' eğitim programı oluşturulmuştur..Bilginize

Gökhan Karabatman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba. Mevzuatta iş makinaları için isim isim , ayrı olarak belge zorunluluğu geçmiyor. Ancak tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta çalışanlar için , kullandığı iş makinasına göre operatörlük belgesi zorunluluğu isteniyor.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 17. Maddesinde Şu şekilde geçmektedir;

Çalışanların eğitimi

MADDE 17 –

(1) İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar. Bu eğitim özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni teknoloji uygulanması hâlinde verilir. Eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır.

(2) Çalışan temsilcileri özel olarak eğitilir.

(3) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.
O zaman ben şunu mu anlamalıyım mailinize istinaden , az tehlikeli sınıfta manlift kullanıyorsam ehliyete / özel eğitime ihtiyaç yok? Bu eğer zorunlu ise direk net olarak isim verilmeli şu şu operatörlük belgesi diye, sonuçta vinçlerde, forkliftlerde vb. iş makinalarında direk isim yazıyor kaldırma ve yükleme (VİNÇ,FORKLİFT vb.) diye

88aydin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
O zaman ben şunu mu anlamalıyım mailinize istinaden , az tehlikeli sınıfta manlift kullanıyorsam ehliyete / özel eğitime ihtiyaç yok? Bu eğer zorunlu ise direk net olarak isim verilmeli şu şu operatörlük belgesi diye, sonuçta vinçlerde, forkliftlerde vb. iş makinalarında direk isim yazıyor kaldırma ve yükleme (VİNÇ,FORKLİFT vb.) diye
Manlift'in kullandığı az tehlikeli sınıfta iş kolu var mı? Ben bilmiyorum. Yüksekte çalışma yapacak çalışanlar ( yüksekte çalışabilir raporu almış olan çalışanlar ) için ayrıca eğitim verilmelidir. Operatörlük belgesi için Forklift, Vinç gibi çok fazla kullanılan iş makinelerin isimleri yazıyor doğru. Benim demek istediğim , piyasada bulunan tüm iş makinaların hepsi için ayrı ayrı , şu makinada şu operatörlük belgesi olacak şekilde yazmıyor. Örneğin, çimentodan üretilen kilitli parke taşı makinası için de , bu makinada operatörlük belgesi olacak şekilde; makinanın ismi belirtilerek yazmıyor. Ama bahsettiğim üretim makinasını kullanacak çalışanlar için de operatörlük belgesi zorunludur.

SİBEL TURAN AÇAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, bizim işletmemizde şu şekilde uygulama yapıyoruz. Yüksekte çalışan herkes yüksekte çalışma eğitimi almak zorunda, eğitimi olmayan kişiler yüksekte çalışma yapamaz. Eğitimi uzman arkadaşımız veriyor. Manlift ve personel yük yükseltici operatör belgesi olan belirli kişiler var, diğer çalışanlar bu operatörlerin eşliğinde çıkabiliyorlar ancak yükseğe.
Bu tarz ekipmanları kullanan kişilerin operatörlük belgesi olması gerekli, ister az tehlikeli isterse çok tehlikeli grupta kullanılsın.
İyi çalışmalar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.