Soru - Makinaların Kullanım Ömürleri | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Makinaların Kullanım Ömürleri

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında REMZİ ŞAHİN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. REMZİ ŞAHİN

  REMZİ ŞAHİN TÜİSAG Üyesi  Çalıştığım kurumda kullanılan Isıtma_Soğutma grupları 28 yıldır kullanılmakta. Satış sonrası hizmetler yönetmeliğine göre kullanım ömürleri 10 yıl. Bunların kullanımına devam edilmesi, gerek arızalanıp hizmet vermemesi gerekse patlama riski oluşturması nedeniyle sakıncalı bir durum. Ancak, tamamen değiştirilmesi de ekonomik olarak çok yüklü; hatta olanaksız gibi. Kullanımına devam edilmesi durumunda olası bir iş kazası sonucunda sorumluluk tamamen İG uzmanın da mıdır? İdareye bunların değişmesi gerektiğini söylerken Resmi Gazetede yayınlanan Satış Sonrası Hizmetler yönetmeliğini sunmak yeterli midir? Başka yasal dayanak varsa bilmek isterim.

  Saygılarımla...


   
 2. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Remzi Bey,
  Bence Makine Emniyeti Yönetmeliğinden de bazı detaylar ekleyebilirsiniz konuya, değişmesi dediğiniz gibi zor olsa da revize edilmesi, sağlamlaştırılması, extra emniyet önlemleri alınması vb, bence o konular üzerinde de durulmalıdır. Kişisel fikrim budur.

   
 3. REMZİ ŞAHİN

  REMZİ ŞAHİN TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Dilek Hanım,

  Söz konusu sistemler 12-14 yıldır kullanılıyor olsalardı, elbetteki revize edilmesi, bakım aralıklarının daraltılması vb. işlemler yapılabilirdi. Ancak, ekonomik ömürlerinin 10 yıl olmasına rağmen kullanım süresi 28 yıl olunca revize edilmesi gibi işlemler ne derece doğrudur; onu kestiremedim. En iyisi, MMO'dan bilirkişi çağırıp onların vereceği rapora göre davranmak gerekir diye düşünmekteyim.

  Saygılarımla...

     

   
 4. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Remzi Bey,
  En doğrusunu düşünmüşsünüz, bence de bilirkişi raporu sizi rahatlatacaktır.
  İyi çalışmalar

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica