Makale : Madencilik Sektöründe İş Kazaları, Önlenmesi İçin Alınacak Tedbirler

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Makalenin pdf formatı ekte yer almaktadır.

SEKTOREL_TANITIM_AGIR_SANAYI_COZUMLERI_20161101_128.jpg SEKTOREL_TANITIM_AGIR_SANAYI_COZUMLERI_20161101_129.jpg SEKTOREL_TANITIM_AGIR_SANAYI_COZUMLERI_20161101_130.jpg SEKTOREL_TANITIM_AGIR_SANAYI_COZUMLERI_20161101_132.jpg

Ekli dosyalar

• Madencilik Sektöründe İş Kazaları, Önlenmesi İçin Alınacak Tedbirler.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 73

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Madencilik keşke bu resimlerdekiler gibi net olsaydı. Ülkemizde madenciliğin çok büyük bölümü ne yazık ki standartlardan çok yoksun çalışmakta. Örneğin sondajı hakkı ile yapan kaç maden firması vardır ki. Ya da yer altında kullanması gerekli exproof kabloları ve iş ekipmanlarını kaç firma tedarik etmiştir. Ya da yer altında raylar ile kenar mesafeler arasındaki olması gereken mesafeyi kaç firma hakkını vere vere dizayn etmiştir. Kaç firmanın ocağında en az 2 kuyu bağlantısı vardır. Bu örnekleri artırmak mümkün. Ancak devlet sübvansiyonu olmadan da bu yatırımları küçük firmaların tam olarak yapması da imkansızdır. Hakkı verilmez ise şayet gecekondu misali maden firmaları çoğalacaktır.

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE İŞ KAZALARI
İş sağlığı ve güvenliği konusu gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Her yıl çok sayıda insan iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmekte veya iş göremez duruma düşmektedir. Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) verilerine göre; bugün dünyadaki işgücü 3 milyar civarındadır. Her yıl 270 milyon iş kazası meydana gelmekte, 160 milyon kişi meslek hastalığına yakalanmaktadır. Her gün 6 bin kişi iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle yaşamını kaybetmektedir, işe bağlı ölümlerin beşte dördü meslek hastalıkları nedeniyle meydana gelmektedir. Ülkemizde bu güne kadar izlenen gelişmeler iş sağlığı ve güvenliği konusunda önemli sorunlar olduğunu göstermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) istatistikleri değerlendirildiğinde; 2012 yılında 1.538.006 işyerinde, 11.939.620 işçi çalışmaktadır. SGK verilerine göre, aynı yıl içinde, toplam 74.871 iş kazası ve 395 meslek hastalığı meydana gelmiş, 745 sigortalı hayatını kaybederken 2.209 sigortalı iş göremez duruma düşmüştür. Son 20 yılda (1992 - 2011) iş kazası ya da meslek hastalığı sebeplerinden hayatını kaybeden işçi sayısı 24.607'dir. İLO tarafından yapılan çalışmalara göre, iş kazaları ve meslek hastalıklarından kaynaklanan ekonomik kayıplar ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH) %4'ü olarak hesaplanmaktadır.

Türkiye'nin 2011 Yılı Cari Fiyatlarıyla GSYH'sı 1.294.893.000.000.-TL'dir. Bu kabullerden hareketle, ülkemizin iş kazası ve meslek hastalığı kaynaklı ekonomik kayıpları 52 milyar TL olarak hesaplanmaktadır. Türkiye, 100 bin çalışan başına ölümlü iş kazaları açısından Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsü durumundadır.

Makalenin devamı aşağıda yer almaktadır. Pdf formatı da ekte yer almaktadır.

SEKTOREL_TANITIM_AGIR_SANAYI_COZUMLERI_20161201_122.jpg SEKTOREL_TANITIM_AGIR_SANAYI_COZUMLERI_20161201_123.jpg SEKTOREL_TANITIM_AGIR_SANAYI_COZUMLERI_20161201_124.jpg

Ekli dosyalar

• Madencilik Sektöründe İş Kazaları, Önlenmesi İçin Alınacak Tedbirler.pdf
    745.3 KB · Görüntüleme: 51
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.