Kompressör Etrafına Örülen Duvar Sacdan Olur Mu?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında murat2242 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi  Merhabalar,
  Tesisimizde açık alanda bir kompressör bulunmakta.İsig tüzüğüne göre kompressörlerin etrafına kalın duvarlar ile çevrilmelidir diyor. Ancak biz buna 6 lık veya 8 lik saclarla yapmak istiyoruz. Çünkü yerini değiştirdiğimiz zaman sorun yine oluşacak.Böyle yaptığımız zaman müfettişlerden sıkıntı çekermiyiz tüzükte duvar yazıyo siz niye sacdan yaptınız diye.170 i aradım herzmanki gibi saçmaladılar.işveren top sende diyor sizce bu riski almalımıyım.?


   
 2. ozgur_snmz

  ozgur_snmz TÜİSAG Üyesi

  Bence noktada olaya çözüm odaklı bakarak şöyle bir süreçişleye bilirsin, duvarın dayanıklılığını ve uygulayacağın sacın dayanıklılığını hesaplarsın, aynı dayanımı sağlayan ortamı sağladınmı bence sorun kalmaz. Bu noktada amaç patlama durumunda çevreye zarar vermesini önlemektir.

   
 3. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler özgür bey kararı verdim 4 tarafını sacdan yapacam üstü açık olacak birde kapı yapacağım.

     

   
 4. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  Kompresör seyyar kompresör mü? yoksa sabit bir kompresör mü?

   
 5. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  Sabit kompresor 10 bar 5000lt.

     

   
 6. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  Patlaması durumunda sac levhanın parçalanıp dağılmayacağının modellemesi yapılabilir mi bilmiyorum açıkçası. Patlama sönümleme için de önlem almalısınız. Bizim firmamızda uyguladığımız şey 6mm saclar arasına sönümleme yapabilmesi için kum doldurmak oldu. Sanırım beton duvarlardan daha sağlam bir yapı haline geldi. Zira levhalar arasındaki kum kalınlığı 25 cm kadar.. Sökülmesi istendiğinde sadece kumu taşımak sorun olacaktır..

   
 7. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  Yusuf bey güzel bir uygulama olmuş zaten allah göstermesin tank patladığı zaman ne sac dinler ne de duvar ama bişeylerde yapmamız lazım. Araya kum dolduracağımız için sac miktarı 2katına çıkacak maliyet sıkıntı olabilir.Bugun bir iş müfettişine sordum sonuçta güvenlik duvarı oluşturulucak sacda olur dedi beni biraz rahatlattı.Bişeyler yapacaz artık resimleri paylaşırım.
   

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica